Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Nuh Mete Yüksel'in kudretini ve itibarını bitiren kaset

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Nuh Mete Yüksel'in kudretini ve itibarını bitiren kaset

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:11

Nuh Mete Yüksel'in kudretini ve itibarını bitiren kaset

Nuh Mete Yüksel, doğruluğu ya da hukuk sınırları içinde olup olmadığı tartışılsa da başta Gülen cemaati olmak üzere dini yapıdaki her örgütlenme ve kişiye karşı soruşturma ya da dava açan kimliğiyle bilinen bir savcıydı. Kendisini elbette aklamaya çalışmıyoruz. Hatta başından sonuna dek iyi bir eleştiriyi hak ettiğini, yaptıklarının hukuk bağlamında değil ideolojik altyapıyla olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bu durum, kendisinin de ilk günden itibaren sadece malum grubu işaret ederek "komplo" dediği olayı irdelemememiz gerektiği anlamına gelmiyor.

Şu tespiti net olarak ortaya koyabiliriz:

Yüksel'in başına yakan Fethullah Gülen ve cemaatine dokunmasıydı. Yüksel'in ayağı planlı bir tezgâhla kaydırıldı.

Bu yapılırken, yine Gülen cemaatinin hedefinde olduğu kuşku götürmeyen ÇEV de bu planlı tezgâhtan payına düşeni aldı. Bir taşla iki kuş vurulmuştu. Hem cemaatin burs alanındaki en büyük rakibi hem de cemaatin lideri Gülen'in yargılandığı davanın savcısı kamuoyu önünde itibarsızlaştırılıyordu. Gelinen noktada zaten şimdi hem ÇEV hem de ÇYDD Ergenekoncu olmakla suçlanıyor. Görüntülerin ÇEV'e yapılan baskında ortaya çıkmasından sonra Savcı Yüksel, konuyu bildiğini, kendisine bir hafta önce kargoyla gönderilerek telefonla şantaj yapılmak istendiği açıklayacaktı.

Star gazetesinde, Saygı Öztürk, "Tantan Savcıya Şantajı Açıkladı, Star Yazdı, DGM Belgeledi" başlıklı yazısında bu olayı şöyle aktarıyordu:

"Savcılara yönelik şantajın boyutlarının nerelere kadar vardığı dün mahkeme kararıyla da ortaya çıktı. Demek ki bir yandan savcıların telefonları dinleniyor, bir yandan şantaj kasetleri açıklanıyor. Şantajla karşı karşıya olan isimlerden birisi de Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel. Dün Yüksel'le sohbet ediyor, kasedin içeriğini konuşuyorduk. Neden kendisine böyle bir şantaj yapılmak istendiğini de Nuh Mete Yüksel Star'a şöyle açıklıyor: 'İrticaya karşı yürüttüğüm inceleme ve soruşturmalar, beni onlara hedef yaptı. Ama bunları da aşacağım. Beni montaj seks kasetiyle vurmaya çalıştılar. Bunların hesabı da, yapanlardan sorulacak'. Şantaj kaseti Nuh Mete Yüksel 'e geçen hafta kargoyla gönderildi. Nuh Mete Yüksel'e kaset ulaştığı sırada, kaseti gönderenlerden birisi telefonla aradı. Kasetin, içeriğini belirtti ve izledikten sonra kendisini bir daha arayacaklarını söyledi. Savcı Yüksel, telefonla konuştuğu kişiye, yaptıklarının hesabının adalet önünde mutlaka sorulacağını belirtti. 'Beni yolumdan kimse çeviremez diye bağırdı. Diğer savcılar, Yüksel'in bu kadar sinirlendiğine bu güne kadar tanık olmamışlardı. Savcılar, Yüksel'in odasına gidip onu yatıştırdılar. Kaset, izleme gereği bile duyulmadan, incelenmesi için Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderildi...

Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'e 'kasetli şantaj' yapıldığı mahkeme kararıyla da belgelendi. İşte o karar:

'Ankara DGMBaşsavcılığı'nın 6.6.2002 tarih 6.6.2002 tarih ve 2002/3644 Muh. Sayılı yazısında DGM C. Savcısı Nuh Mete Yüksel'in görevi nedeni ile yürütmekte olduğu soruşturmada şantaj aracı olarak kullanılmak istenen videokasetinin posta ile kendisine gönderildiği, bu kaset aracılığı ile yürütmekte olduğu soruşturmaların engellenmeye çalışıldığı belirtilerek, dosya içerisinde bulunan kasetin montaj olduğunun Jandarma Genel Komutanlığı 'nın Kriminal Daire Başkanlığı raporunda belirlenmiş olduğundan CMUK'un ekli evrakı tetkik edildi... Ankara DGM C. Savcısı Nuh Mete Yüksel'e gönderildiği belirtilen ve yaptığı soruşturmalarla ilgili olarak şantaj aracı olarak kullanılmaya çalışıldığı anlaşılan dosyada mevcut 1 adet Raks VHS tip (Seri No: 21032P13E-30) videokaset üzerinde Jandarma Genel komutanlığı tarafından düzenlenen Ekspertiz raporunda oda içerisine yerleştirilen gizli bir kamera vasıtasıyla çekilen video görüntülerinin toplam uzunluğunun 4 dakika 52 saniye olarak tespit edildiği ve görüntülenen her karesinin montaj olduğu belirtilmiştir.'"86 O dönemde görev yapan üst düzey bir emniyet müdürü, "Jandarmadan kendisini üzecek bir rapor çıkmayacağını biliyordu. Kendisine, 'Kasetin montaj olmadığı belli. Emir verin hemen bu komployu açığa çıkaralım. Kesin sonuç alınacak bilgiler mevcut' dedim Ama montaj olduğunda ısrar etti. O dönem Jandarmanın, Nuh Mete Yüksel'i korumak adına verdiği bu karar aslında cemaati korumuş oldu. Komplo açığa çıkmadı" diyordu. Zaten konuyla ilgili açılan idari soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde görüntülerin montaj olmadığı da anlaşıldı. Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin 21 Ekim 2002'de yaptıkları toplantıda kasetin montaj değil gerçek olduğuna karar vermesi üzerine, FP eski milletvekili Merve Kavakçı'nın evine baskın yaptığı için de daha önceden de "uyarı" cezası almış olan Savcı Yüksel'e bu kez "kınama" cezası verildi. Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun, Savcı Yüksel hakkında başlattığı soruşturmada müfettişler, Hâkimler ve Savcılar Kanunu'na göre, "Hâkimlik ve savcılık mesleğinin onuruna yakışmayan hareketlerde bulunduğu'' gerekçesiyle Yüksel'e kınama cezası verilmesini istemişti. Yüksel hakkındaki ceza kararı, savcısı olduğu ve bir sonraki celseye esas hakkındaki mütalaasını vereceği belirtilen Fethullah Gülen'le ilgili davanın bir gün önce yapılan duruşmasından sonra verilmişti. Ancak aldığı ceza sonrasında Nuh Mete Yüksel, HSYK tarafından DGM savcılığından dolayısıyla Gülen davasından da alınarak Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevine atandı.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir