Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yeniden yargılamayı AB, beraati emniyet sağladı

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Yeniden yargılamayı AB, beraati emniyet sağladı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 05:01

Yeniden yargılamayı AB, beraati emniyet sağladı

Yeniden yargılama yolunu açan ise AB'ye uyum sürecinde 2003'de 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 1. maddesinde yapılan değişiklikle terör örgütü tanımına cürüm işleme ve silahlı eylem şartı getirildi. Yeni yasaya göre terör suçlarında sadece kasıt değil, cebir ve şiddet unsurunun da bulunması şart koşulmuştu. Avukatların yeniden yargılama isteğinin gerekçesi de müvekklilerinin "şiddet ve cebir" kullandığına ilişkin hiçbir delilin olmamasıydı. Yeniden başlayan ve Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava 2 ay sonra 5 Mayıs 2006'da sonuçlandı. Savcı Salim Demirci'nin ceza verilmesi yönündeki talebine karşın mahkeme heyeti Gülen hakkında, TMK uyarınca suçun oluşmadığı hükmüne vararak beraat kararı vermişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi de 5 Mart 2008'de beraat karanını onamıştı.

Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsvacılığı, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin TMK kapsamında verdiği beraat kararına itiraz etti. Savcılık davanının TMK kapsamında değil TCK 765 sayılı TCK'nın 313/2-4 maddesine göre cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçuna göre bakılmasını istedi. Savcılık, Gülen'in Türkiye'de mevcut Anayasal düzeni değiştirmek ve laiklik ilkesini de kaldırarak, yerine şeriat esaslarına dayalı devlet kurmak amacında olduğunu iddia ediyordu. Bunun için de aşamaları, tebliğ, cemaat ve cihat temelinde, yurt içinde ve dışında dershane, okul, üniversite, yurt, hazırlık kursları ve kurduğu şirketler aracılığıyla eğitimli bir kadro ve ekonomik bir güç oluşturarak, yönetimde teşkilatlanmayı, devlet idaresini ele geçirmeyi hedeflediğini öne sürdüğü Fethullah Gülen'in yurt dışına çıktığı 21 Mart 1999 tarihinden sonra da aynı amaç doğrultusunda faaliyetlerini sürdürerek, teşekkülün varlığını koruduğunu iddia etti. Ancak Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda bu itiraz oy çokluğuyla reddedilerek beraat kararı kesinleşmiş oldu. Beraat kararının çıkmasında, Emniyet'in Fethullah Gülen cemaati hakkında verdiği "terör örgütü değil" denilen bilgi notun da etkisi büyüktü. Gülen'in avukatları yeniden yargılanma başvurusunu yapmadan önce 24 Şubat 2006'da Bilgi Edinme Yasası kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvurarak, Fethullah Gülen ve cematine ilişkin bazı sorular sormuş ve yanıtları da resmi olarak verilmişti.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er imzasıyla 3 Mart 2006'da verilen ve Gülen'in beraat etmesine büyük katkısı olan yanıtta şöyle yazıyordu:

"Fethullah Gülen 'in üyesi olduğu veya olmadığı halde kendisiyle ilişkilendirilen vakıf, dernek, eğitim kurumları ve sair kuruluşlar ile tüzel kişilerin TMK 1. madde kapsamında bir örgüt olmadıkları, cebir ve şiddet kullanarak terör yöntemlerine başvurmak suretiyle Anayasal düzeni değiştirmek amacını gerçekleştirmek için bir araya geldiklerine ve eylemde bulunduklarına dair bir bilgi ve belgeye rastlanılmadığından sözü edilen kişi ve kuruluşlar TMK kapsamında değerlendirilmemektedir."

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron