Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kaybedilen soruşturma dosyası

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Kaybedilen soruşturma dosyası

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:43

Kaybedilen soruşturma dosyası

Telekulak soruşturmasıyla ilgili haklarında soruşturma açılanlar o dönem Emniyetteki Fethullahçı kadrolaşmayı "mercek altına aldıkları için" Telekulak skandalının sızdırıldığını öne sürüyordu. İyice kızışan kavganın tarafları bundan böyle ellerinde ne varsa basına sızdıracaktı. Bunlardan birisi de Fethullahçıların Emniyet içinde nasıl çalıştıklarını ve organize olduğunu göstermesi bakımından faydalı olacak bir bilgiydi aslında.

Emniyetteki Fethullahçılık soruşturmasını yürüten Osman Ak ve ekibi incelemeleri sırasında geçmiş dönemde Akademiden sicil puanı düşürülerek atılan R.Y.'nin şikâyeti üzerine yapılan soruşturma dosyasından da faydalanmak istemişti. Amaçları bu soruşturmada isimleri belirlenen cemaat bağlantılı polislerin kim olduğu ve hala görevde olup olmadıklarını kontrol etmek ve hazırlayacakları Fethullahçılar listesine eklemektir. Ancak dosyanın tamamını bulmaları mümkün olmaz. Birileri dosyayı Emniyet arşivlerinden yok etmiştir. Konuyla ilgili 1992 yılında Ankara DGM Başsavcılığı'na fezleke gönderildiği anımsanır ve dosyalar nihayet bulunur. Konuyla ilgili haber gazeteci Saygı Öztürk'ün imzasıyla o dönem çalıştığı Star gazetesinde "İşte Kayıp Liste" manşetiyle yayımlanır. Haberde Fethullah Gülen'in yıllardır Emniyet'te gizli bir örgütlenme yürüttüğü ancak bu konuya ilişkin kim çalışma yürütürse başının yandığı anlatılıyordu. Öztürk bu iddiasını o günlerde yürütülen Fethullahçılar soruşturmasının başında bulunan ekibe yönelik "Telekulak" soruşturmasını ve İstihbarat Dairesi içinde bu çalışma içinde yer alan Başkan Yardımcısı Adem Demir'in, Türkbank'ın satışıyla ilgili patlak veren Korkmaz Yiğit ile Alaattin Çakıcı arasındaki skandal telefon konuşmalarının kasetini CHP'li Fikri Sağlar'a sızdırmak suçlamasıyla görevden alınmasını örnekleyerek verir.

Haber şöyledir:

"...Emniyet içinde büyük bir güç odağı haline gelen Fethullahçı grupların, daha önce hazırlanan 'Fethullahçı Emniyet Mensupları Listesi'ni 'yok ettikleri' ortaya çıktı. Fethullahçılarla ilgili çalışma yürüten personelin ise atılan 'iftiralar' sonucu birer birer pasif görevlere çekilmesi dikkat çekti. Ankara Emniyeti'nde Fethullahçı gruplarla ilgili çalışmayı yürütenler 'telefonları dinliyor' gerekçesiyle açığa alınırken, aynı konuda çalışma yürüten Başkomiserlerden Mehmet Çorum Sinop'a, Aydın Ergül Ardahan'a, Aydın Batu Giresun'a, Mehmet Aslan Osmaniye'ye geçici görevli gönderildi. Fethullahçı kadrolaşma konusunda çalışma yapan personelden sorumlu İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Adem Demir ise, Türkbank'ın satışıyla ilgili olarak işadamı Korkmaz Yiğit ile Baba Alaattin Çakıcı arasındaki telefon konuşmaları kasetini CHP'li Fikri Sağlar'a sızdırdığı bilgisinin dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'a bildirilmesi üzerine bu görevden alındı. Demir, Star'a 'Hiçbir ilgim olmamasına rağmen kaset olayı benim üzerime yıkıldı. Ne zaman 'bu sümüklü hocanın peşinden gidiyorsunuz?' sözü ağzımdan çıktı, ondan sonra olanlar oldu, dedi.

Emniyet içinde 'Fethullahçı kadrolaşma' ile ilgili olarak 1992 yılında başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet içindeki 'Fethullahçı kadro 'larla ilgili olarak hazırlanan listenin kayıp olduğu ortaya çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün çalışması sırasında aranan liste, ne Ankara Emniyeti'nde ne de İstihbarat Dairesi'nde bulunabildi. Uzun süren bir çalışma sonucu hazırlanan listenin izine Ankara DGM'de rastlanıldı. Arşivden çıkarılan dosya güncelleştirildi. Üst makamlara sunulan dosyada, İstihbarat Dairesi tarafından 'incelenmesi' için Ankara Emniyeti'ne gönderilenler üzerinde yapılan çalışma ile 1992 yılındaki listenin de bulunduğu, ayrıca üzerinde çalışma yapılanlarla ilgili de 'önbilgi' verildiği öğrenildi. Fethullahçılarla ilgili 1992 yılında soruşturmayı yürüten Polis Başmüfettişleri Dr. Nihat Dündar ile İzzet Sezgin Şenel'i yıldırmak için de soruşturma aşamasında ciddi komplolara girişildiği ortaya çıktı. Müfettişlerin soruşturma raporunu 'yanlı' hazırladıkları gerekçesiyle haklarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 'na suç duyurusunda bulunulduğu, daha sonra soruşturmayı yapan müfettişlerle ilgili soruşturma açıldığı ve bu soruşturma sonucu iki müfettişin 'tarafsız' bir biçimde dosyayı hazırladıkları yolunda rapor düzenlendi. Emniyet arşivinde bulunamayan listede yer alanların bir kısmının halen etkili görevlerde bulunduğu bildirildi. Bunlar arasında Prof. Dr. A. Ş. 'ın Refahyol Hükümeti döneminde Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildiği bildirildi. Listede yer alan S. T. 'nun halen Şanlıurfa Emniyet Müdürü, A. T. 'in Yozgat Emniyet Müdür Yardımcılığı, M. B. 'ın Fransa'da emniyet irtibat görevlisi olduğu, M. K. 'ın Terör Şubesi'nde grup amiri, M.Ç. 'in Asayiş Şubesi'nde, Y. Ç. 'nın ise İstihbarat Dairesi'nde özel kalemde görevli olduğu öğrenildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün İstihbarat Dairesi'ne gönderdiği yazıda Fethullahçı 6 kişinin kilit görevlerde bulunduğuna dikkat çekildiği bildirildi. Ünlü istihbaratçılardan Âdem Demir de Fethullahçı grubun komplolarının kurbanı oldu... İstihbarat Dairesi'ndeki Fethullahçı gruplarla ilgili çalışma yaptığı bir dönemde, 'kaset sızdırılması' ile ilgili olarak görevinden alınan Âdem Demir'in, görevinden niçin alındığına ilişkin yazısının gerekçesinde ise bu belirtilmedi. Demir'in uzaklaştırılmasıyla 4 bin personeli bulunan İstihbarat Dairesi içindeki Fethullahçı gruplara yönelik çalışma da yarım kaldı."

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron