Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gülen tarikatçidir

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Gülen tarikatçidir

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:41

Gülen tarikatçidir

Gülen'in "Küçük Dünyam" adlı kitabından yapılan, "Bizim sülale bir namus meselesi yüzünden karşı tarafla silahlı çatışmaya girer. Halil dedemin kız kardeşi kaçırılmıştır. Vuruşma esnasında karşı taraftan biri ölür. Ve devlet meseleye el koyar. Halil dedem çok suçlu görülmez ki, sadece sürgün edilir. Önce Hasankale'ye sonra da Korucuk köyüne yerleşir" alıntısıyla süren raporda, köyün 80 bin altına satıldığı anlatımına da yer verildi. Gülen'in dedelerini efsane haline getirdiği ifade edilen raporda, bu konuda da, "Gülen ve ailesi mitolojik bir efsanenin olağanüstü yeteneklerle mücehhez kahramanları gibi..." değerlendirmesi yapılarak, kitleleri etkilemek için çarpıttığı ya da "Ben bir veliyim" demeye getirdiği belirtildi. "Dedem Şamil Ağa sarığını Osman Gazi Hazretleri gibi sarardı" anlatımı buna örnek verilirken, "Oysa Osman Gazi'nin değil sarığı, yüzünün şekli bile meçhulken bu gibi müphem ifadeler olsa olsa arkasından gidenlere bir mesaj niteliğinde değerlendirilebilir. Bu mesajla verilmek istenen de 'ben veliyim' olsa gerek. Buna tasavvufta keramet derler. Oysa tasavvufta keramet göstermek çok kerih görüldüğünden, hiçbir veliden kendi isteği ile keramet sadır olmaz" denildi. Gülen'in geceleri gizli gizli Kuran öğrendiğini anlattığı, okulda "din düşmanı" öğretmeninin karşı çıkmasına karşın sıranın üzerinde namaz kıldığı aktarılan raporda, 1995 'te dağıtılan bir kitapta seyyid olduğunu ima etmeye çalıştığı vurgulandı. Gülen'in bu kitapta, "Seyyid misiniz?" sorusuna, "Olabilir, öyle diyorlar. Kesin bir şey söyleyemem" karşılığını verdiği anımsatılan raporda, "Bu durum acaba bir kompleksin işareti mi? Yoksa geleceğe dönük bir planın parçası mı? Acaba peygamber soyundan geliyor olsaydı, kayboldu dediği şecereyi bulmak için çaba harcamaz mıydı?" denildi. Raporda, Adil Sönmez ve Nevval Sevindi'nin kitaplarından da alıntılar yapılarak, "Üç Fethullah Gülen karakteri var" denildi. Raporda bu karakterler de, "Olağanüstü görünme gayreti içindeki Fethullah Gülen, hiçbir konuda öncü, lider, rehber olmak iddiası taşımayan Fethullah Gülen ve bilim ve işadamları yetiştirmek isteyen Fethullah Gülen" diye sıralandı. Raporda, Gülen'in tarikatçı olmadığını öne sürmesine karşın, tarikat için gerekli "mürşid, cemaat, tarz, tarikat" adı biçimindeki dört unsuru da itiraf ettiğine dikkat çekilerek, "Ben mürşidim diyor, cemaate paylaşım öneriyor, hedefleri var, tarikatın adını da Kırık Mızrap adlı şiir kitabında 'Şavk mezhebi yoldur bize' diye itiraf ediyor. Şavk'in anlamı Işık'tır" denildi. Gülen'in bir rüyasını anlatırken, "Ben cehennemin önünde kollarımı açmış, sel gibi akan insanları durdurmaya çalışıyorum.

Vallahi bu cemaatten hiç kimse onların içinde yoktu" dediğine dikkat çekilen raporda, şöyle denildi:

"Cehenneme atılacaklar içinde cemaatinden kimsenin olmadığını yeminle söylüyor. Oysa peygamberimiz gökteki yıldızlara benzettiği sahabelerden ancak 10'una cenneti müjdeliyor. Fethullah Gülen kim? Mürşit mi, müçtehit mi, yoksa bir dinin peygamberi mi?"

Raporda Işık Tarikatı konusunda da, "Tarikatın yapısı; imam, cemaat ve okuldur...

Dünyanın birçok yöresinde dalbudak salmış, tarikat sözcüğünün bile açıklamakta yetersiz kalacağı bir yapılanma, teşkilatlanma ve 'Nesli Cedid' veya bir diğer ifade ile 'Altın Nesil' yetiştirme gibi bir müphem iddia peşinde bir adam ve bunun yanı sıra bir tarikat, bir teşkilat ve hatta bir cemaat olduklarını gizleme çabası içerisinde olan insanlar durmaktadır" şu değerlendirmesi yapılarak şu değerlendirmeyle bitirildi:

"Türkiye sathını mücadele alanı olarak değerlendiren ve Cumhuriyet'i yıkma, parçalama, en hafifinden temel niteliklerini değiştirme veya kendine göre yön verme, ya da devlet içinde güç olma sevdasındaki bu gibi organize suç yapılanmalarının dün olduğu gibi bugün de etkileyip, kullanmada ön planda tuttuğu hedef kitlenin başında gençlerimizin gelmesi son derece düşündürücüdür. ...Fethullah Gülen'in, Cumhuriyet'in teminatı gençliğimize yönelip onlarla birlikte ülkemizi çok tehlikeli maceralara sürükleyebileceği endişesi, bu incelemenin değerlendirilmesi durumunda elde edilecek tek nihai sonuç olacaktır... "

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir