Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hanefi Avcı'nın Fethullahçı oluşu

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Hanefi Avcı'nın Fethullahçı oluşu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:30

Hanefi Avcı'nın Fethullahçı oluşu

Ekibinin, istihbarat hizmetlerinden çıkarılma yazısının geldiği gün Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, ilkiyle benzerlikler taşıyan ikinci bir rapor ve isim listesini de EGM ve Teftiş Kurulu Başkanlığı ile İDB'ye gönderiyordu. Gönderilen raporda yazılan tespitler titizlikle hazırlanmıştı ancak aynı özen ekli dosyalarda yer alan cemaat bağlantılı oldukları öne sürülen emniyet mensuplarını içeren listeler için gösterilmemişti. Liste 132 kişilik olmasına karşın ismi mükerrer yazılanlar bile vardı. Bugünden baktığımızda listede yer alan isimlerden ikisi çok ilginçti. Listenin 7. sırasındaki isim, Ergenekon davasının sanıkları arasında yer almadan önce 2001 yılında İstanbul KOM Şube Müdürü görevindeyken Gülen cematine ilişkin kapsamlı bir soruşturma açmaya çalışacak olan Adil Serdar Saçan'dı. Onun 3 basamak üstünde ise Susurluk skandalı sonrasında yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Hanefi Avcı bulunuyordu. Avcı'nın listeye girmesinin nedeni ne 28 Şubat sonrası orduyu hedef alan açıklamaları ne de çocuklarının cemaatin okullarından birinde öğrenim görüyor olmasıydı.

Avcı, Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden sonra Necdet Menzir'in İstanbul Emniyet Müdürü olduğu dönemde İstanbul'a gelmişti. En bilgili olduğu alan olan telefon dinlemeleri konusunda İstanbul Emniyetine kurdurduğu sistemle de İstanbul'da birçok operasyona imza atılmıştı. Ne var ki, kamuoyuna "terör örgütlerine karşı yürütülen başarı" olarak sunulan bu operasyonlarla ilgili ciddi haklı gerekçeleri de olan yargısız infaz iddiaları hiç gündemden düşmedi. Avcı, yazdığı kitapta cemaatçilerle kıyasladığında "büyük saygıyı" hakettiğini söylediği devrimcilere yönelik gerçekleşen operaksyonlardaki yargısız infaz iddiaları nedeniyle de cezaevinde olduğu süreçte en çok başı ağrıyan isim oldu. 1995'te defalarca İstanbul'a gelen İDB Teknik Şube Müdürü Osman Ak, çoğunlukla Hanefi Avcı'nın evinde misafir oluyordu. Her seferinde de, "Ağabey senin teknik bilginden yararlanılması gerek. Sana İDB'de ihtiyaç var. Daire Başkanı olarak gel" diyordu. İki sene sonra da bu oldu. 1997'de Necdet Menzir, Tansu Çiller'in DYP'sinden milletvekili olarak TBMM'ye girmesiyle boşalan İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine de Orhan Taşanlar getirilmişti. Bu değişiklikten kısa süre sonra da Hanefi Avcı'ya Ankara'nın yolu göründü. Hanefi Avcı, dönemin İstihbarat Daire Başkanı Emin Arslan'ın yardımcısı olarak göreve başladı. Göreve başladıktan bir süre sonra da, kendisini İDB'ye gelmesini en çok isteyen Osman Ak'ı disiplinsizliği nedeniyle Artvin'e tayin ettirdi. Görev yerinin değiştirilmesini Fethullahçıların yaptığını söyleyen Osman Ak, 2 yıl sonra da Avcı'dan intikamını, adını Fethullahçı polisler listesinin 4. sırasına yerleştirerek alacaktı.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir