Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ankara Emniyetinde illegal dinleme merkezi

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Ankara Emniyetinde illegal dinleme merkezi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:23

Ankara Emniyetinde illegal dinleme merkezi

Cevdet Saral, 1997 yılında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından göreve getirilmişti. Saral, il emniyet müdürü olduktan sonra kendisi gibi Trabzon Oflu olan Osman Ak'ı da, Artvin'den getirtti. Henüz İDB'den ilişiği kesilmemiş olan Ak'ın Ankara'ya gelebilmesinde, tayin kararını iptal eden Sabri Uzun'un da katkısı olmuştu. Uzun'un da katkısıyla, üçüncü sınıf emniyet müdürü olan Osman Ak, sadece 2. sınıf emniyet müdürlerinin atanabildiği İstihbarattan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Vekilliğine İç İşleri Bakanı Murat Başesgioğlu'nun oluruyla getirilmişti. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün 9. katında İstihbarat Şubesi'nin telefon dinlemesi yapan teknik takip birimi bulunuyordu. Saral ve Ak ikilisinin göreve başlamasından bir kaç ay sonra 1998 yılı Mart ayında yine İstihbarat Şubesinin kullandığı 8. katta, mevzuatta yeri olmamasına karşın telefon izleme ve dinleme yapacak "Değerlendirme Bürosu" adı verilen bir birim daha kuruldu. İl İstihbarat Şube Müdürlüklerinde kurulacak dinleme merkezlerinin

kuruluşu, mevzuata göre İDB'nin onayı ile yapılacaktı, keyfilik olmayacaktı. Ancak Cevdet Saral, Başbakanlıktan sağladığı ödenekle, İDB'nin bilgisi ve onayı olmadan, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün 8. Katında gizli bir başka dinleme odası kurdurmuştu. Bu illegal birimde görev alacak kişiler de bizzat Ak tarafından İstihbarat Şubesi'nin içinden seçildi. Ankara Emniyetini gölge müdür gibi yöneten Osman Ak'ın mesaisinin büyük bölümünü, Cevdet Saral'ı bir an önce İstanbul Emniyet Müdürü yapabilmek ve onunla birlikte emniyet müdürlüğünün taçlandığı il olan İstanbul'a ikinci adam olarak gidebilmek için ayırdığı o dönem Emniyet kulislerinin ilk sıradaki dedikodusuydu. Osman Ak'ın bu hayalini gerçekleştirmesinde İstanbul polisinde görevli yardımcı olanlardan biri de Narkotik Şube Müdürü Ferruh Tankuş'tu.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir