Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Aydınlık "F Tipi" örgütlenmeyi yazdı

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Aydınlık "F Tipi" örgütlenmeyi yazdı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:08

Aydınlık "F Tipi" örgütlenmeyi yazdı

Askeriye içinde Batı Çalışma Grubu adıyla İrticacıları izleyen birimler kurulmuş ve herkes hakkında doğru ya da yanlış bilgiler bir araya getirilmeye başlanmıştı. Devir askerin devriydi ve Emniyet içindeki cemaat yanlısı olmayanlar da bu kervana katılmıştı. Tam bu süreçte, 10 Ocak 1999 günü Aydınlık dergisi, "Fethullah Emniyeti Ele Geçirdi" kapak haberiyle çıkıyordu. Emniyet içinden bir kişinin derginin bağlı olduğu İşçi Partisine gönderdiği belirtilen ve bir iddiaya göre MİT tarafından gönderilen isimsiz bir ihbar mektubuna dayanılarak hazırlanan haberde Fethullahçıların EGM içinde nasıl örgütlendiğinin bir rapor halinde devletin üst düzey yetkililerine sunulduğu belirtilerek bazı iddialar sıralanıp birçok kişi isim isim birçok kişi suçlanıyordu.

Cemaatin, 28 Şubat sürecinden sonra aldığı önlemlerin raporda belirtildiği haber şöyleydi:

"Fethullahçıların Emniyet içinde Genel Müdürlük bünyesindeki Daire Başkanlıkları, Polis Akademisi, Polis Koleji ve Polis Okulları ile özel statülü illerde önemli şube müdürlüklerinde faaliyet gösterdikleri ifade ediliyor. Fethullahçılar, amirler ve polis memurları olarak, iki ayrı grupta örgütleniyor. Örgütlenmenin başında bulunan kişi, 'imam' diye adlandırılıyor. 'İmam'lar, en kıdemli ve yetenekli kişiler arasından seçiliyor.

Raporda şunlar kaydediliyor:

'Amirler ve memurlar, kesinlikle birbirini tanımamakta, herkes imamı bilmekte ve onun direktiflerini yerine getirmektedir. Bu imamlar, bölge imamlarına, onlar da merkezde kurulu bir sivil kurula bağlı olarak faaliyet göstermektedirler. İmamlardan gelen emirler, Hoca Efendi'den geldiği kabul edilerek mutlaka yerine getiriliyor. Kısacası Emniyet Teşkilatı'nınpersonel alımından atanmasına, branşlaştırılmasından eğitimine, kurs görmesinden yurt dışına gitmesine, istihbarattan teröre kadar, birçok konuda fiili karar verme bu üst sivil grup tarafından gerçekleştirilmektedir'.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Aydınlık "F Tipi" örgütlenmeyi yazdı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:19

Resmi rapor yoktu ama soruşturma açıldı

Aydınlık dergisinin yayımladığı habere dayanak teşkil eden resmi bir rapor aslında hiç olmamıştı. Teşkilat içinden birisi, ya da bir iddiaya göre MİT, Aydınlık dergisine bir rapor varmış gibi gönderdiği ihbar mektubunun aynısını Teftiş Kurulu Başkanlığı'na da göndermişti. Ünal Erkan zamanında yapılan ve sonuç alınamayan 1991 ve 1992'deki soruşturmalardan 8 yıl sonra bir kez daha geniş ve kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştı. Ama başlatılan soruşturmanın ne kapsamlı ne geniş ne de doğru sonuçlar içermediği, bizzat soruşturmayı yürütenlerin hukuksuzluğuyla anlaşılacaktı. İşin kötüsü haberde dile getirilen ve doğru olduğu düşünülen örgütlenme iddialarının birçoğu da araştırma konusu yapılamadı. Örgütlenme tespit edilmiş ancak örgüttekiler bulunamamıştı.

Aydınlık'ın haberindeki iddiaları ihbar kabul ederek araştırılmasını isteyen ilk görevlendirme yazısı EGM İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Ertesi gün olan 5 Şubat 1999'da da Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan da aynı taleple ikinci bir görevlendirme yazısı yine Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. İstihbarat Dairesi Başkanlığı'ndan 10 Şubat 1999'da gönderilen ayrı bir görevlendirme yazısında da "Fethullahçılar Listesi" gönderilerek Emniyet'teki örgütlenmesinin ortaya çıkarılması için soruşturma yürütülmesi istendi. Dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak ve İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman ile yardımcısı Zafer Aktaş birkaç ay sonra soruşturmayı açtı. Neden bu kadar bekledikleri de, ayrıntıların ilerleyen bölümlerde işleyeceğimiz yargılanmalarına neden olacak Telekulak Skandalıyla ortaya çıkacaktı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron