Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Başbakanlık Teftiş Kurulu'na gönderilen rapor

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'na gönderilen rapor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:07

Başbakanlık Teftiş Kurulu'na gönderilen rapor

Geçtiğimiz bölümlerde ayrıntıların anlattığımız, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun, zanlıları arasında Fethulah Gülen'in de bulunduğu Emniyet içindeki cemaat örgütlenmesine ilişkin yaptığı suç duyurularına Ankara DGM'nin 20 Mart 1998'de verdiği ikinci takipsizlik kararından sonra Emniyet içinde sular durulmuş gibi görünüyordu. 28 Şubat'ın karanlık günleri sürmesine karşın suçlanarak görevden el çektirilen emniyet ve Polis Akademisi görevlilerinin çoğu mahkeme kararlarıyla birer ikişer makamlarına dönüyordu. Açılan soruşturmalarla önü tamamen kesilemese de kısmen hızının yavaşlatıldığı düşünülen Emniyetteki cemaat örgütlenmesiyle ilgili 1998 ve 1999'da da ciddi çalışmalar yürütüldü. 1998 yılında İstihbarat birimlerince hazırlanarak Başbakanlık Takip Kurulu'na (BTK)

gönderilen raporlarda irticai faaliyetlerin polisten gördüğü destek anlatılıyordu. İrtica yanlılarının hemen hemen tüm illerde örgütlendiği belirtilen raporda, laik kadroların baskı altına alınarak sindirilmek istendiği örneklerle anlatılıp o dönemde Fazilet Partisi Milletvekili olan Abdülkadir Aksu'nun ANAP hükümeti zamanındaki İçişleri Bakanlığı döneminde yerleştirilen kadroların köktendincileri korumaya yönelik çalışmalarına vurgu yapılıyordu. Konuyla ilgili Cumhuriyet Gazetesinde, "Cemaatler emniyeti kuşattı" başlığıyla Sertaç Eş imzasıyla yayımlanan haberde BTK'ye gönderilen raporun, Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu (UTKK) aracılığıyla ilgili bakanlıklara gönderilerek yapılan işlemler hakkında bilgi istendiğine yer veriliyordu.

Habere göre istihbarat kaynaklarının 1997 ve 1998 yıllarındaki saptamalarına göre örnek gösterilen olaylar şöyle sıralanıyordu:


Niğde: Ulukışla 'da 23 Nisan 1998 günü yapılan törenleri ilçe belediye başkanının yetkisi olmadığı halde kısa süreli yağmuru fırsat bilerek ilçe Milli Eğitim müdürünün de desteği ile iptal ettiği, M. Kemal Paşa İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen Ulusal Egemenlik Şöleni, havai fişek ve müzik gösterisinin ilçe emniyet müdürlüğünde görevli Başkomiser Osman' ın da yardımı ile iptal edilmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürü, Nutuk'ta yer alan 'Halife Vahdettin soysuzlaşmış, İstanbul'daki hükümet padişahla birlikte çıkarları uğruna vatanı düşmana satmıştır' şeklindeki cümleyi, 'Türk tarihine hakaret' gerekçesiyle adı geçen okul tarafından temsil edilen 'Pozantı Cephesi ve Ulukışlalı Kuvayi Milliyeciler' adlı oyunun metninden çıkarmıştır. 23 Nisan kutlamalarında görev alan öğretmenlerin 27 Nisan 1998 tarihinde polis tarafından okullara gelinerek keyfi şekilde gözaltına alındığı, öğrencilerin önünde tartaklandığı, hatta öğretmen Kenan Türker 'in bizzat emniyet amiri tarafından yumruklandığı, tüm bu olaylar karşısında ilçe kaymakamının sessiz kalmak suretiyle bir yerde uygulamalara onay verdiği bildirilmiştir.

Ankara:
Polis Akademisi'ne Abdülkadir Aksu'nun İçişleri Bakanı olduğu 1987¬1988 yılları arasında yerleştirilen 42 öğretim üyesinin tamamının burslu olarak İngiltere'de mastır ve doktora programlarına gönderildiği, bunların yaklaşık 30'unun İngiltere'de kalış sürelerini 1-3 yıl uzatmayı başarmalarına rağmen eğitim programlarını tamamlayamadıkları, YÖK sisteminde süresi içinde programı tamamlayamayanların kurum ile ilişkisi kesilmesine rağmen bu şahısların ömür boyu aynı kadroda kalacak şekilde ataması yapıldığı öğrenilmiştir. Bu şahısların yasalara uygun olarak üç yıl süreli sözleşmeli personel satüsüne alınmasına karar verilmiş olmakla birlikte, bu husus kendilerine, anlaşılamayan nedenlerle hâlâ tebliğ edilmemiştir. Söz konusu kişilerin arasında Kayseri Belediye Başkanı Şükrü Karatepe'yi aklayan Prof. Dr. A.Ş., Yardımcı Doç. V.B. ve öğretim üyesi M.B.E. de vardır.

Manisa: Emniyet Müdürü K. İ., Fethullah Gülen taraftarlarınca düzenlenen toplantılara katılmaktadır. İl emniyet müdürlüğünde şube müdürü A.T. 'nin, bu görevinde Fethullah Gülen 'in propagandasını yapmak maksadıyla bir kısım polisleri haftanın belirli günlerinde topladığı, İlim Yayma Vakfı 'na destek sağladığı, adı geçen müdürün son atamalarda terfi ettirilerek emniyet müdür yardımcılığına getirildiği bilgisi alınmıştır.

Yozgat: İrticai faaliyetlerin Yimpaş Holding'in yan kuruluşları olan vakıf, dernek ve öğrenci yurtları tarafından yürütüldüğü, Yozgat mülki amirlerinin de Yimpaş Holding ile yakın ilişki içinde olduğu, il emniyet müdürlüğünün Yimpaş tarafından il emniyet müdürlüğüne hediye edilen minibüsü kabul ettiği ve Kurban Bayramı 'nda kurban derilerinin irticai odaklar tarafından toplandığı, kritik günlerde izne ayrıldığı bilgisi alınmıştır.
Hatay: Emniyet müdürü S.İ'nin Fethullahçı olduğunu ifade ettiği bilgisi alınmıştır.

Erzincan: 04.06.1998 tarihinde müftülük konferans salonunda Milli Görüş Teşkilatı 'nca düzenlenen eğitim fakültesi mezuniyet gecesinde, devlet büyükleri ile alay edildiği, inanan-inanmayan ayrımı yapıldığı, türban takan kızlara zulüm yapıldığı ve bunları yapanların Batılıların uşakları olduğu, Kuran okunmasının yasaklandığı, imam hatip liselerinin kapatılması gibi konuların gündeme getirildiği, bu toplatıya vali yardımcısının da katıldığı, il emniyet müdürlüğünün konu ile ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdiği halde halen işlem yapılmadığı tespit edilmiştir.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir