Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bütün politikacıların icazet aldığı cemaat lideri

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Bütün politikacıların icazet aldığı cemaat lideri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:02

Bütün politikacıların icazet aldığı cemaat lideri

Gülen hakkında 1992'de polisin hazırladığı rapor, DYP'nin iktidar ortaklığı döneminde Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar tarafından hükümsüz sayılarak işleme konmamıştı. Bu arada cemaat de boş durmuyor kamuoyu önünde daha görünür olmanın her yolunu deniyordu. "Ilımlı İslam"ın temsilciliğine soyunan Fethullah Gülen sürekli barış ve hoşgörü mesajları veriyor, onursal başkanlığını Hoca Efendinin yaptığı cemaate ait Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı üzerinden de farklı düşüncelerdeki siyasi ve dini kanaat önderleriyle bir araya geliniyordu. Özellikle sol kamuonunu yakından tandığı isimlerle cemaatin temsilcilerinin el ele kol kola fotoğrafları gazetelerde yayımlanıyordu. Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı iken 1993 yılında ölümünden sonra, tarikatlar ve dini cemaatlerle arasında mesafe bulundurmayan Süleyman Demirel'in bu koltuğa oturmasıyla cemaat artık daha bir rahatlamıştı. Demirel'in yadigârı DYP'nin de iktidarda olması, aynı dönemde başında Necmettin Erbakan'ın bulunduğu Refah Partisi'nin de oylarını arttırarak iktidara yakınlaşmasıyla özellikle bürokrasi içinde yer alan cemaatçiler kendilerine yönelik mücadalenin yumuşayacağını anlamışlardı.

Her iktidar odağıyla yakın ilişki kurmaya çalışan Fethulah Gülen, DYP'nin liderliğini yapan Başbakan Tansu Çiller'le de 30 Kasım 1994'de biraraya geldi. Bu buluşma 1980 darbesiyle kapatılan Adalet Partisi'nin devamı olan DYP'nin de köklerinin dayandığı Demokrat Parti'li Başbakan Adnan Menderes'in 1961'de Nur Cemaatinin lideri Said-i Nursi ile görüşmesinden sonra bir cemaat lideriyle bir Başbakan arasında yüzyüze yapılan ilk görüşme olarak kayıtlara geçti. O zaman da tıpkı günümüzdeki AKP iktidarının peşinde koştuğu benzer bir çıkarın, cemaat oylarının partisine havale edilmesinin peşinde olan Çiller'in de, kadrolarının bürokrasi içinde yerleşmesinin peşinde olan Gülen'in de işine gelmişti bu görüşme. Sadece iktidar temsilcileriyle değil olası iktidar adaylarıyla da bir araya gelen Gülen, bir kaç yıl içinde ANAP'ın başında bulunan Mesut Yılmaz, RP lideri Necmettin Erbakan, DSP'li Bülent Ecevit, MHP'li Alparslan Türkeş, babasının izinden giderek DP'yi yeniden kuran Aydın Menderes, Meclis Başkanlığı yapan Hüsamettin Cindoruk ve Hikmet Çetin de bu görüşmeler kervanında buluşulan isimlerdi.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir