Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İstihbaratın tanıdık isimleri ve Fethullah Gülen

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

İstihbaratın tanıdık isimleri ve Fethullah Gülen

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 03:57

İstihbaratın tanıdık isimleri

O dönemde İDB ve bünyesinde görev yapanlar arasında da yıllar sonra Ergenekon soruşturması ve Hrant Dink suikastı ile Hanefi Avcı'nın kitabıyla beraber sıkça tartışma konusu olan ya da Fethullah Cemaatinin ayak oyunlarıyla emniyetten uzaklaştırılan ya da kızağa çekilen birçok isim görev yapıyordu. İstihbarat Dairesi'nde görev yapan tanıdık isimlerden birisi Hanefi Avcı'nın kitabında Fethullah Cemaatinin komplosuyla mesleğinden olan ve o dönem Daire Başkan Yardımcısı olan Mustafa Gülcü'ydü. Yine karanlık bir olayla Sakarya Emniyet Müdürü iken tutuklanan Faruk Ünsal ve Hrant Dink cinayetinde adı sıkça geçen ve bu olaydaki ihmali müfettiş raporlarıyla da belgelenen Fethullahçı olduğu da sicil raporunda kayıtlı olan Ramazan Akyürek de İstihbarat Dairesi'nde başkomiser olarak görevliydi. Önemli illerden İzmir'in İstihbarat Şube Müdürü ise, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı iken ayağı kaydırılan Celal Uzunkaya, Ankara İstihbarat Ş ube Müdürü de Arif Akkale'ydi. Bir başka tanıdık isim de, yıllar sonra Ergenekon davasının sanığı olarak karşımıza çıkan Adil Serdar Saçan'dı.

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: İstihbaratın tanıdık isimleri ve Fethullah Gülen

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 04:00

İlk çatlak yaşanıyor

Saygı Öztürk'ün Okyanus Ötesindeki Vaiz isimli kitabında yer alan bilgilere göre; Bu dönemde İstanbul emniyetinde yaşanan değişikliklerden biri de Adil Serdar Saçan'la ilgiliydi. Ülkücü polislerin önemli isimlerden birisi olan Kemal Yazıcıoğlu'nun İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü görevinden alınmasından sonra ekibi de çeşitli illere tayin edilmişti. O dönemde Asayiş Şubesi komiserlerinden olan Adil Serdar Saçan da bu atamalarla kendini Muş'ta bulmuştu. Ancak Yazıcıoğlu'nun ülkücü meslektaşlarını araya sokmasıyla Saçan İstihbarat Dairesi Başkanlığı Haber Alma Şubesi'ne tayin edilmişti.

1989 yılında, Nurcuların liderlerinden birisi olan Yeni Asya Gazetesinin sahibi Mehmet Kutlular'ın Ankara Kocatepe Camisi'nde Sadi-i Nursi için mevlit okutuyordu. Türkiye'nin dört bir yanından gelerek Ankara'da toplanan Nurcular mevlidi bir gösteriye dönüştürüyordu. 28 Şubat'ta Kocatepe Camisi'ndeki mevlitte görevli polislerden biri de Haber Alma Şubesi komiserlerinden Adil Serdar Saçan'dı. Saçan, baş komiseri Ramazan Akyürek mevlitle ilgili teslim ettiği izleme raporunu işleme koymaması üzerine raporunu bu kez de Daire Başkan Yardımcısı olan Mustafa Gülcü'ye verdi. Böylece İstihbarat Dairesi'ndeki ilk çatlak ortaya çıkmış oldu.

Cemaat istediğini elde etti

Kısa süre sonra da "takunyalılar" operasyonu, tam da cemaatin istediği gibi sonuçlandı. Müfettişlerin yönlendirilmesi ve gönderilen ihbar mektuplarının işe yaradığı Mustafa Gülcü, Faruk Ünsal, Arif Akkale, Celal Uzunkaya, Adil Serdar Saçan'ın "irticacı" suçlamasıyla görevden alınmasıyla anlaşıldı. Fethullahçıların oyununa geldiğini ilk fark edenler Mustafa Gülcü ve Adil Serdar Saçan oldu. Görevden alınmalarından sonra komiser ya da komiser yardımcısı olarak yerlerine atananların neredeyse tamamı Fethullahçılardı. İstihbarat Dairesi ele geçirilmişti. Cemaat tek kayıp vermişti: Sivas'a tayin edilen Ramazan Akyürek. Ancak zarar kısa sürede, , hem de ilerleyen yıllarda Fethullahçılık soruşturması yürütecek bir emniyetçinin kefil olmasıyla telafi edilecekti. 1992 - 93 yıllarında O.A., İDB Teknik Şube Müdürü olarak görevliyken, kendisi gibi ülkücü kadrolardan olan Daire Başkan Yardımcısı Halil Tuğ'u, aslında irticacı değil milliyetçi bir polis olduğu konusunda ikna ettiği Ramazan Akyürek'i yeniden İDB kadrosuna aldırdı. Akyürek artık Adıyaman İstihbarat Şube Müdürüydü.

Sicili Fethullahçı, görevi Daire Başkanı

Yıllar sonra İstihbarat Dairesi Başkanlığı için yine Mustafa Gülcü'nün adı geçse de Fethullahçılar bunu engellemek için varını yoğunu ortaya koydu. Hatta bunun için Gülcü'nün daha üst makam olan Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı'na getirilmesine bile sessiz kaldılar. Gülcü'nün gelmesi engellenen İDB'ye ise tanıdık bir isim, İstanbul Valisi Erol Çakır'ın hakkında Fethulahçı olduğuna dair sicil doldurduğu, Hrant Dink suikastı sanıklarıyla karanlık bağlantıları olduğu belirlenen Ramazan Akyürek atandı. Dink ailesinin avukatlarının çabalarıyla aklandığı ilk soruşturmadan sonra hakkında yeniden soruşturma açılan Akyürek nihayetinde 2010 yılında Dink suikastındaki ihmali nedeniyle görevinden alınana dek İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde kaldı.

Fethullah'a dokunan emniyetçi yanıyor

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olmasına ses çıkarılmayan Mustafa Gülcü ise kısa süre sonra görevinden alınacaktı. Adil Serdar Saçan Ergenekoncu olmak suçlamasıyla kendini cezaevinde buldu. Faruk Ünsal Sakarya Emniyet Müdürü iken mafya bağlantılı kişilerle ilişkisi nedeniyle yürütülen bir soruşturmada tutuklandı. Celal Uzunkaya da şaibeli bir muhbirle yaptığı garip telefon konuşmaları gerekçe gösterilerek Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevinden alınanlar arasındaydı. Başına hiç bir garip olay gelmeyen Arif Akkale ise kızak göreve, merkeze çekilmişti.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir