Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cemaatin nur saçan hücreleri: Işık Evleri

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Cemaatin nur saçan hücreleri: Işık Evleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 03:28

Cemaatin nur saçan hücreleri: Işık Evleri

Kındıra kitabında, cemaatin kendi ideolojisine göre insan yetiştirmek, genç beyinleri yıkamak için "eğitim ve öğretim" amacıyla kullandığı ve Gülen örgütlenmesinin temeli olduğunu vurguladığı Işık Evleri'nin "Şarj Evleri", "İbn-i Erkam Evleri" gibi adlarla anıldığını da yazıyordu. Sahabe olan yani Hazreti Muhammed döneminde yaşamış bir Müslüman olan İbn-i Erkam'ın adının bu evlerle birlikte anılmasının özel bir nedeni olduğunu belirten Kındıra bunu, " İslam tarihçilerine göre; İbn-i Erkam herkesin dışladığı, birlikte görünmekten, konuşmaktan kaçındığı bir dönemde Muhammet'i evine almıştır. Bu nedenle evi nurla, yani ışıkla dolmuştur" diye açıklıyordu. Gülen'in vaazlarında ve kitaplarında "Ahir zamanda gelerek dini tahrip eden deccalin bir daha hortlamak üzere öldürüldüğü ev" diye sıkça geçen cemaatin hücreleri durumundaki Işık Evleri'yle Polis Koleji ve Akademisine giren her yeni öğrencinin mutlaka tanıştığını ve en çok giden topluluğu oluşturduğunu söylüyordu Kındıra.

Başlarındaki en rütbeli kişinin "okul imamı" olduğu cemaatçi üst sınıftakilerin aldıkları talimat uyarınca, toy öğrencileri çeşitli sohbetlerle "kıvama getirdikten" sonra hafta sonları izinlerinde birer tarikat eğitim merkezi olarak işleyen Cebeci, Demetevler, Aydınlıkevler, Keçiören, Abidinpaşa gibi gözden uzak yerlerdeki kenar semtlerde bulunan Işık Evleri'ne götürüldüğü anlatılan kitapta şunlar yazıyordu:

"Ankaralı olmayan bazı öğrenciler de gidecek bir 'ev' bulmuşlardı. Sonraları 'Işık Evleri'47 olarak literatüre geçecek 'Nurcu Tarikatı 'nın evleri başta olmak üzere Süleymancı, Nakşibendî tarikatlarının 'dershane' adı verilen evleriydi bunlar. Bu evlere giden birçok Polis Koleji öğrencisi olduğunu tüm öğrenciler ve okul yönetimi de biliyordu. Ancak, o tarihlerde bunu engellemek ya da soruşturma açmak için doğrudan ve ciddi sayılabilecek bir girişim yapılmadı. Çünkü henüz rahatsızlık verecek bir boyuta ulaşmamıştı ve 'rejime yönelik tehlike' oluşturacak bir yanı olduğu düşünülmüyordu. Yıllar geçtikçe devletin hemen tüm kurumlarında ve yargı organlarında, 'tehlike' olarak algılanan bu evlerle ilgili inceleme, araştırma hatta soruşturma açılabildi. Ama biraz geç kalındı. Çünkü o tarihlerde bu evlere gidenler ve orada yetişenler artık, bu 'Işık Evleri' ile ilgili açılacak soruşturmaları engelleyebilecek, amacından saptırabilecek güce sahip oldular."

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir