Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fethullah'ın Copları

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Fethullah'ın Copları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 03:27

"Fethullah'ın Copları"

Burada bir parantez açarak, Muharrem Sarıkaya'nın yazısında da geçen Işık Evleri'yle, daha doğrusu bu cemaat evleri ile polisler arasındaki ilişkiye dair birkaç anekdot aktarmakta fayda var. Polislik eğitimi verilen akademi, kolej ve okullardaki Fethullahçı örgütlenme ve bu örgütlenmenin kucağına düşen öğrencilerin Işık Evleri'nde neler yaşandığıyla ilgili en ayrıntılı bilgiler ilk kez Fethullah'ın Copları isimli kitapla gün yüzüne çıkmıştı. Kendisi de 1986 yılına kadar Polis Koleji ve Polis Akademisi'nde 7 yıl eğitim gören Zübeyir Kındıra, okul içinde örgütlü cemaatçilerle arası olmadığı gibi Cumhuriyet gazetesi okuyup Zülfü Livaneli'nin kasetini dinlediği gerekçesiyle sicili bozularak atıldı. İletişim Fakültesini bitirdikten sonra gazetecilik yapmaya başlayan Kındıra 1999 yılında yayımlanan kitabında, hocasından öğrencisine dek Fethullahçıların usulsüzlük ve baskı yöntemlerini, Işık Evleri'ndeki gizli toplantılarındaki din eğitimlerini anlatıyordu. Akademi ve kolejde cemaat saflarına giren öğrencilerin daha sonra emniyet içinde atama şube, polis koleji, Polis akademisi ve İstihbarat Dairesi gibi kritik noktalara getirilerek Fethullahçıların yararı için kullanıldığına ilişkin tespitler de içeren Kındıra'nın kitabı Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün Fethullahçılar hakkında başlattığı emniyet içinde ve devlet kurumlarında yapılanmasıyla ilgili soruşturmada da faydalanılan bir kaynak olmuştu.

Emniyete atılan Fethullahçı tohumu

Emniyetin içine "Fethullahçı tohumu" atılmasının ilk günlerine tanıklık eden biri olarak cemaatin "kendilerinden olmayanları saf dışı bırakma" yöntemlerini yaşamış biri olduğunu da belirten Kındıra kitabınin önsözünde şunları yazıyordu:

"14
yaşında Polis Koleji öğrencisi olarak Emniyet Teşkilatı'na girdim ve 1986 yılında bu örgütün elemanlarının, baskı ve dayanaksız suçlamaları ile sicilim bozulduğu için ayrılmak durumunda kaldım. Polis Koleji ve Akademisi'nde geçirdiğim 7yıl boyunca, polis içinde bu örgütün varlığını net olarak gördüm. Ayrıldıktan sonra da, Kolej ve Akademi yıllarından bu yana arkadaşlığım süren polis dostlarımla bu konuda sürekli görüş alışverişi içinde oldum. Bu dostlarımla ilişkilerim ve onların yaşadığı ve tanık olduğu olayları aktarmaları sayesinde, polis teşkilatının içindeki Gülen cemaatinin giderek büyümesini, güçlenmesini ve polis içinde egemen bir güç olmasını yakından izleyebildim. Polis Koleji'nin uygun ikliminde, birçoğumuz daha ilk hafta sonu izninde, bu Fethullahçı topluluğun içinde, nereye ve neden gittiğini bilmeden bir 'Işık Evinde', Said-i Nursi' risalesi dinlerken buldu kendisini. Bazılarımız okula döner dönmez, üst sınıflara ya da komiserlere durumu anlatıp, 'korunmaya' alındı. Ama yalanlarla, gizlice götürüldüğümüz o evleri, orada yaşadıklarımızı ve o günleri hiç unutmadık. Ben de o evlerden birine götürülenlerdendim. Hemen uzaklaşıp, kurtuldum. Benim gibi birçok arkadaşım da bu topluluktan uzak durdu. Ama benimle birlikte o gün o eve gidenlerin birçoğu iyi birer Fethullahçı oldular. O gün o evde, benim ilk namazımda yanımda duranlar ve onların anlayışı tarafından Emniyet Teşkilatı 'ndan uzaklaştırıldım. Yıllar sonra, gazeteci olarak o gün, o evde benimle birlikte olanların, Emniyet Teşkilatı 'nın en kritik üst yönetimlerinde bulunduklarına tanık oluyorum. "

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir