Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Polis görev kuralarında hile

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 03:23

Cemaatin ilk örgütlendiği yer Polis Kolejleri ve Akademisiydi, ardından da düşürülen ilk kale Personel Daire Başkanlığı oldu. Akademiden, yine cemaat hocaların ve idarecilerinin elinden mezun olanlar Personel Daire Başkanlığı'nın da içinde olduğu bir tezgâhla kilit noktalarda görev alabiliyorlardı. Bu örgütlenmeyi ilk açığa çıkaran en önemli olay Ünal Erkan'ın Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde yaşanmıştı. 1991 yılının Haziran ayında dönemin ANAP iktidarının İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne (EGM) Ünal Erkan'ı atamıştı. Erkan'ın göreve geldiği ilk günden itibaren önüne gelen şikâyetlerin en çoğu Polis Akademisi'yle ilgiliydi. Şikâyetlerin ortak noktası, yukarıda anlattığımız, cemaatle bağlantılı gençlerden özel sınıflar oluşturulup 6 aylık eğitimden sonra komiser muavini olarak belirli birimlerde göreve başlatılmasıydı. Bu şekilde akademiye giren öğrenciler de komiser yardımcısı olarak mezun olduktan sonra hileli kurayla Emniyet'in istihbarat, personel, muhabere birimleri ile polis okullarına atanıyorlardı. Bu konuyla ilgili bir ihbarın İçişleri Bakanı Kalemli'ye dek ulaşması üzerine de Ünal Erkan, yardımcısı Ümit Erdal'la birlikte kimseye haber vermeden, gece yarısı kura çekiminin yapılacağı Polis Akademisi'nin yolunu tutmuştu. Çünkü cemaatle bağlantılı yeni mezun komiser yardımcılarının nereye atanacağı önceden belliydi. En önemli yerler ise Personel ve İstihbarat Dairesi'ydi. Zaten gelen ihbarda da "Işık Evleri" kökenli komiser muavinlerinin stratejik görevlere gelebilmeleri için isimlerinin farklı torbaya konulduğu bilgisi verilmişti.

Bu olaya, Gazeteci Saygı Öztürk'ün "Okyanus Ötesindeki Vaiz" isimli kitabında da yer verildi. Öztürk'ün kitabında anlattığına göre; "Torbaların başında oğluna Said kızına Nur adını verdiği için 'Nurcuların lideri Said-i Nursi'yi çağrıştıran imam' diye bilinen emniyet mensubu vardı. "

Ünal Erkan anlatıyor

Neler olduğunu Ünal Erkan daha sonra, Çağın Polisi isimli dergide şöyle anlatıyordu:

"Kura çekimi sırasında kayırmacılık yapılacağı yönünde duyum almıştım. İlgili genel müdür yardımcısı arkadaşımı uyardım. Bir arkadaşıma öğrenci velisi gibi akademiye telefon ettiriyordum. Gün boyunca çekilmesi gereken akademi mezuniyet kuraları gecenin 24'üne kadar hala çekilmemişti. 'Nihayet kuralar çekilmeye başladı' diye haber aldığımda yanıma Emniyet Müdür Yardımcısı Ümit Erdal'ı alarak sivil bir taksiyle akademiye gttim. Bizim kolejde okuduğumuz Anıttepe'deki binanın kütüphane olarak kullanılan salonunda, bir heyet tarafından kura çekim işleminin sürdüğünü gördüm. Yeni mezunlar içeri tek tek alınıyordu. Başkanın önündeki masanın üzerinden bir torba, altındaki sehpalarda da başka torbalar bulunuyordu. Her bir torbada istihbarat, kaçakçılık, trafik gibi birimler için lazım gelen sayıda kura kâğıtları vardı. Geri kalanları da ayrı bir torbadaydı. İçeri giren yeni mezun, eğer kayırılacak elemansa özel torbadan hazırlanmış torbadan kura çekiyordu. Gariban ise, yani herhangi bir kayıranı yoksa masa üstündeki torbadan kura çekiyordu. Komiser muavini kura için geldiğinde listeden isimleri işaretlenmiş olup olmadığı kontrol ediliyor, masanın altındaki torbalardan birinden çıkan kâğıtla nereye atandığı söyleniyordu. "

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir