Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Altın Nesil ülküsü

Burada Ergenekon Tertibinde tutuklanan Ahmet Sık'ın "İmamın Ordusu" adlı çalışmasının bütün konularını başlıklarıyla bulabilirsiniz.

Altın Nesil ülküsü

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Nis 2011, 03:01

Altın Nesil ülküsü

AKP iktidarıyla demokrasinin geleceğine inanan hayaller kuran kimi aklı evvellerin, cemaatinin desteğiyle de yürütülen Ergenekon soruşturmaları vesilesiyle askerin geriletmesini de sağladığı için neredeyse demokrasi kahramanı ilan ettikleri Gülen'in 1980 darbesine de bu kadar sevinmesinin ardındaki neden kuşkusuz ki önünün açıldığını görmektendi. Hoca Efendi, daha sonra kendisine düşman olacak askerin boşalttığı meydanda eğitim hamlesini de başlatır böylece. Dini hassasiyetleri kullanıp, "Çocuklarınızı bedava ve millî değerlerinize bağlı olarak okutmak istiyorsanız bize verin" ajitasyonuyla alıp şimdi her biri Türkiye'yi yönetenlerin arasında olan kadrolarının yetişmesini sağlar. Çünkü Gülen'in her daim gözyaşları içinde dile getirdiği "Altın Nesil" yaratma ülküsüdür. Fethullah Gülen'in, 1975'te İzmir'de düzenlenen "Altın Nesil" başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, "....

Yunanlı bir şey bekler:

O dünyayı kirden, pastan kurtaracak bir Heraklit bekler. Hristiyan insanlığı kurtaracak Mesih intizar etmektedir. Alevî de bir gayb imam, 'muntazır imam' beklemektedir. Biz de bir şey bekliyoruz. Eğer onu beklememizde Allah nezdinde bir mahsur yoksa; hem içini, hem dışını fetheden 'altın nesil' bekliyoruz. Daha doğrusu biz kimseyi beklemiyoruz, 'altın nesil' olmayı düşünüyoruz" diye anlatır ülküsünü. Bu sözlerin üzerinden 35 yıl geçti. Gülen, bu süre boyunca kimi zaman konuşmasında, kimi zaman şiirinde durmadan, usanmadan ve soyadına inat her bahsi geçtiğinde hep ağlayarak, "Altın Nesil" diye adlandırdığı bu hayalinden bahsetti. "Örnekleri Kendinden Bir Hareket" isimli kitabında, "yolları gözlenen bir nesil" dediği, her biri Işık Evleri'nde yetişen ve hareketin hedefleri doğrultusunda çalışan bu gönüllüler "Işık Süvarileri, Kur'an Nesli, Hakk Aşığı, Fecir (Tan) Süvarileri" gibi adlarla ansa da bu projenin en yaygın bilinen adı hep "Altın Nesil" oldu. Sürekli olarak maarifin vaat ettiklerine güvenmeyip kendi iradelerini yaratmaları gerektiği konusunda Sızıntı dergisinden okuyucularına, vaazlarından müritlerine sesleniyordu.

Bir gün, Sızıntı Dergisinin 1992 Şubat sayısında yer alan "Işık Evler 2" başlıklı yazısında artık altın neslin üretildiği okulların hayalinden değil, gerçeğinden, "Işık Evleri"nden bahsetti:

"Bu ülkede yıllar ve yıllar matemle inlemeye itilmiş nesiller, ruhlarındaki kasvetleri dağıtıp tali'lerinin önünü kesen karanlıkları yırtacak ve onları alıp aydınlıklara çıkaracak fevkalâdeden bir inâyet eli düşleyip durmuşlardı. Işık evler, gökler ötesine açık o nûr efşân iklimleriyle, hülya ve ümit, tahassur ve hicran, ızdırap ve hafakan dolu bütün sinelerin böyle bir beklentisinin cevabı oldu. İşte bu dönem, dev nebülözler gibi, her yana kollarını salmış bulunan ışık komplekslerinin, bütün zulmetleri bir bir yırtma, topyekûn karanlıklarla hesaplaşma, inanan insanlar arasında her türlü alâkaya merkez, bütün ruhanî zevklere kaynak, umum ma 'nevî ihtiyaçlara mercî ve her seviyedeki insanı, aklî, rûhi, kalbi ve hissi beklentileriyle kucaklama dönemidir. "

Kaynakça
Kitap: İmamın Ordusu, “Dokunan Yanar”, Cemaat emniyette nasıl örgütlendi?
Yazar: Ahmet Şık
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İmamın Ordusu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir