Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

ODATV İddianamesi

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

ODATV İddianamesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Eyl 2011, 22:59

BU NASIL İDDİANAME

Resim

“2009/1868 sayılı soruşturma dosyası kapsamında DEVRİMCİ KARARGAH terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanarak tutuklanan, Ulaş Bayraktar isimli şahıstan ele geçirilen sim kartın telefon rehberinde, Barış Terkoğlu adına kayıtlı 535 5294433 numaralı hattın isimsiz olarak kayıtlı olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla şüpheli Barış Terkoğlu ile DEVRİMCİ KARARGAH terör örgütü soruşturması kapsamında yakalanarak tutuklanan Ulaş Bayraktar arasında ilişki ve irtibatın olduğu anlaşılmıştır.”

Bu ne demek?

Yani bu kez, Barış Terkoğlu’nun telefon rehberinde bakkalının, ilkokul arkadaşının, haberci kimliği nedeniyle edindiyse, davanın müştekisi Nazlı Ilıcak’ın telefon numarası bulunsa, bunlar da Ergenekon soruşturması kapsamında “ilişki ve irtibat” içinde mi görülecek?

Hadi hukuktan vazgeçtik, aklı da mı yok sayacağız?

Odatv.com
10.09.2011 14:30


http://www.odatv.com/n.php?n=bu-nasil-i ... 1009111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ODATV İddianamesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Eyl 2011, 23:00

İŞTE ODATV’NİN “SUÇLARI”

- Haber başlığı atmak - Telefonla konuşmak - Avukatlarımızın elinde olmadığı için içeriğini bilmediğimiz hard diskler

Odatv İddianamesi incelendiğinde temelde 3 sac ayağı üzerine oturtulduğu görülmektedir. Bunlar: Odatv'de yayınlanan haberler, telefon görüşmeleri ve dijital dokümanlardır.

Odatv'de yayınlanan haberlerin tamamı açık kaynaklar yoluyla elde edilen bilgilerin yorumlama yöntemi ile derlenmesi suretiyle kaleme alınan haberlerdir. Bu noktada Savcılığın üzerine durduğu temel noktanın ise haber başlıkları olduğu, haberin çoğu zaman içeriğine dahi girmeksizin isnat edilen suçun delili gibi değerlendirmeler yapıldığı görülmektedir. Oysa ki bu şekilde bir yöntemin temel hukuk mantığı çerçevesinde kabul edilmesi mümkün değildir. Zira hukuk anlam bütünlüğü ve temel yaklaşım ile ilgilenir. İddia makamının salt haber başlıkları üzerinden yorum yapması sağlıklı ve adil bir yöntem değildir. Çarpıcı haber başlıkları çoğu zaman okuyucunun ilgisini çekmek için kullanılır ve medyada sıklıkla başvurulan bir yoldur. Bu çerçevede sorgulanan hususun gazetecilik yöntem ve faaliyetleri olduğunun altını çizmek gerekmektedir.

İddianamede yer alan ikinci hususun ise telefon görüşmeleri olduğu görülmektedir. Ancak bu telefon görüşmeleri de anlam bütünlüğünden uzak, konuşmanın başı ve sonu olmaksızın sadece bir kaç paragrafından yapılan alıntılardan ibarettir. İddianamede yer alan telefon görüşmelerinde anlam bütünlüğü korunmaksızın alıntılar yapılmış ve bu alıntılar büyük harfle ve koyu yazılarak vurgu belirli noktalara odaklanmaya çalışılmıştır. Tamamı, yayına hazırlanan haberlerin hazırlık aşamasındaki fikirsel değerlendirmelerine ilişkin olan bu telefon görüşmelerinin bütün gazetecilerin haber merkezlerindeki editörler veya haber müdürleri ile yaptığı telefon görüşmelerinden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

İddianamenin dayandığı üçüncü husus ise, Odatv'den ele geçtiği iddia olunan dijital dokümanlardır. Soruşturma aşamasında bu dijital dokümanlara ilişkin olarak bilirkişi incelemesi yaptırılmış ancak Ahmet Şık'ın kitap taslağının toplatılması kararının ardından elimizde bulunan imajlara da polis marifetiyle el konulmuştur. Bu çerçevede inceleme ekran görüntüleri üzerinden yapılabilmiştir. Savcılık Makamının ise bu dokümanların spam yoluyla Odatv bilgisayarına gönderildiğine ilişkin savımız karşısında hiçbir araştırmaya gitmediği bu konunun incelenmesi için bilirkişi görevlendirmesi dahi yapılmadığı görülmektedir. Böylesine ciddi bir iddia karşısında Savcılığın sadece bizim sunmuş olduğumuz rapor üzerinden bir mütalaa alması maddi gerçeğin ve iddialarımızın ortaya çıkarılması noktasında etkili bir yol değildir. Bu ancak şüphelilerin masumiyetine yönelik tespitlerimizin önüne geçmek amacıyla yapılmış bir değerledirme görüntüsü vermektedir. Mahkemeye son olarak verilen dilekçe ile kitap taslağının internet üzerinden yayıldığı ve toplatma kararındaki fiili gerekçenin de bu sebeple ortadan kalktığı belirtilerek imajların tarafımıza verilmesi talep edilmiştir. Mahkeme imajları tarafımıza verdiği takdirde tespitlerimizin doğruluğunu ortaya koymak mümkün olabilecektir.

İKLİM KALELİ

İklim Kaleli'nin yaşadığını iddia ettiği olaylarla ilgili olarak müvekkillerimizin kendi aralarında yapmış olduğu telefon görüşmeleri CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik komplo iddialarını tamamen çökertmektedir. Zira müvekkillerimizin yaşandığı iddia olunan olayları telefon yoluyla öğrendikleri andaki tepkileri şaşkınlık ve bir kadının uğramış olduğu haksızlık karşısındaki kızgınlıktan ibarettir. Bu durum ortada planlanmış bir komplonun olmadığının en açık göstergesidir. Sayın Kaleli'nin diğer telefon görüşmeleri ise Odatv ile herhangi bir organik bağı bulunmayan ve isnatlar karşısında şüpheli konumunda bulunmadıkları için de isimleri kısaltılarak iddianamede yer alan kişilerle yapılmıştır.

HEDEFTEKİ YAYIN KURULUŞLARI

İddianamede sorgulanan temel husus gazetecilik faaliyetleridir. Kim tarafından yazıldığı dahi bilinmeyen "Ulusal Medya 2010" isimli dijital dokümanda bazı basın - yayın kuruşlarının isimleri belirtilmek suretiyle hedef haline getirildiği görülmektedir. Bu kuruluşların isimlerinin belirtilmesinden, soruşturma sürecinin derinleştirilme amacının olduğu ancak ulusal ve uluslararası kamuoyundan gelen haklı tepkiler karşısında bu yola gidilmediği anlaşılmaktadır. Hükumet politikalarını eleştiren yayın kuruluşlarının hedefe konulması eleştirilen bakış açısının terör örgütü faaliyeti gibi değerlendirildiği yönündeki bir algının oluşmasına neden olacaktır ki bu hususun İfade ve İfadeyi Yayma Özgürlüğü önünde büyük bir engel oluşturacaktır.

Bir gazetecide çoğu zaman gizliliğe haiz bilgi ve belgelerin olması gayet doğaldır. Araştırmacı Gazetecilik bu belgeler üzerine kurulmuş bir alandır. Gazetecilere tanınmış olan güvenceler toplumun bilgiye ulaşmasına hizmet etmektedir. Bu güvencelerin ortadan kaldırılması nesnel ve bağımsız yayıncılığın da ortadan kaldırılması anlamına gelecektir.

YALÇIN KÜÇÜK

Sayın Küçük'ün hem İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılama sürecinde hem de İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edilen iddianamede örgüt yöneticiliği ile suçlanması mümkün değildir. Bu durum temel Ceza Yargılaması Prensibi olan, "bir kişi aynı suçtan iki kez yargılanamaz" ilkesine de aykırılık taşımaktadır.

Av. Hüseyin Ersöz
Odatv.com
10.09.2011 17:25


http://www.odatv.com/n.php?n=iste-odatv ... 1009111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: ODATV İddianamesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Eyl 2011, 23:01

CHP'YLE İLGİLİ HABER YAPMAK 'TERÖR' SUÇU MU OLDU

Resim

Oda tv olarak hakkımızda hazırlanan iddianame ile CHP’yi etkilemekle suçlanıyoruz. Cihan Kansız’a göre, cumhuriyeti korumak adına CHP’ye birlik önermek ya da CHP’yi ziyaret etmek terör örgütü faaliyeti yürütmek anlamına gelmektedir.

Oda tv bir haber sitesidir, bir yayın çizgisi vardır. Peki, Savcı Cihan Kansız bir haber sitesini soruşturduğunun farkında mıdır? İddianamede, Oda tv’nin CHP ile ilgili haberlere yer vermesi, CHP’liler ile ilişkiye geçmesi terör soruşturması kapsamına alınıyorsa, acaba Cihan Kansız bizlerden CHP’yi konu alan haberler yer vermememizi mi istemektedir? Ergenekon savcılarının isteyip de söyleyemedikleri bu mudur? Oda tv olarak bu soruyu sormak, haber yapma, politika yapma hakkımızı savunmak anlamına gelmektedir. İddianamede ise, tam da bu hak elimizden alınmak istenmektedir. O halde mesele sadece CHP’yi etkilemekten ibaret değildir. Burada söz konusu olan basın ve aydın faaliyetidir. Ve hazırlanan iddianame, açıktır ki, toplumu etkilemeye çalışan tüm faaliyetlere karşıdır. Peki, Oda tv soruşturmasıyla amaçlanan tam da bu mudur? Demek ki, artık soruyu böyle sormak ve Türkiye’ye getirilmeye çalışılan düzeni, bu soru bağlamında tartışmak zorundayız.

Odatv.com
10.09.2011 14:35


http://www.odatv.com/n.php?n=chpyle-ilg ... 1009111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

cron