Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bakan Ergün'den Halil İnalcık Çuvallaması

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Bakan Ergün'den Halil İnalcık Çuvallaması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 09 Eyl 2011, 23:22

BAKAN ERGÜN’DEN HALİL İNALCIK ÇUVALLAMASI

Resim

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün Türkiye Bilimler Akademisi’nde (TÜBA) çalışmadığını ifade ettiği Prof. Dr. Halil İnalcık, akademinin şeref üyeleri arasında yer alıyor. Prof. İnalcık’ın TÜBA Yayınları’ndan çıkan kitapları bulunurken, akademinin düzenlendiği strateji toplantılarına katıldığı belirtildi.

Ergün, 27 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren TÜBA’nın özerk yapısına darbe vuran kanun hükmünde kararnameyi savunurken büyük bir gafa imza attı. Ergün, düzenlemenin kenarda kalan bilim adamları olarak nitelendirdiği İnalcık, Prof. Dr. Şerif Mardin gibi akademisyenlerin kurumda çalışması için yapıldığına işaret ederek, “Örneğin Halil İnalcık. Dünyanın en ünlü Osmanlı tarihçisi ama burada çalışma fırsatı bulamadı” ifadesini kullandı.

İnalcık’ın, akademinin şeref üyeleri arasında bulunurken, akademinin düzenlediği pek çok toplantıya aktif olarak katıldığı belirtildi. İnalcık’ın TÜBA Yayınevi’nden çıkan “Tanzimat”, “Tarih ve Akademi” adlarında iki önemli eseri de bulunuyor. Prof. İnalcık hakkında akademinin internet sitesinde kapsamlı bir tanıtım da yer alıyor.

Ayrıca 27 Ağustos’ta kabul edilen kanun hükmünde kararnameyle Prof. İnalcık’ın da yer aldığı şeref üyelerinin TÜBA’daki bazı hakları tırpanlanıyor. Başka bir deyişle Ergün’ün Prof. İnalcık’ın çalışma fırsatı bulamadığı iddiasıyla savunduğu yeni düzenlemeyle birlikte şeref üyelerinin TÜBA Genel Kurulu’na katılma ve üye seçiminde oy kullanma hakları elinden alınıyor. Öte yandan 70 yaşında şeref üyesi olma sınırı da yeni düzenlemeyle 67 yaşına indiriliyor.

1993’te kanun hükmünde kararnameyle kurulan TÜBA’nın eski üyelik kriterlerine göre 70 yaşını dolduran akademisyenler akademide asil üye olarak görev yapamıyor. 70 yaşını dolduran akademisyenler için asil üyelik koşullarını taşımaları şartıyla TÜBA şeref üyesi olmaları düzenleniyor.
İnalcık, akademi kurulduğunda 77 yaşında olması nedeniyle akademide uzun yıllardır şeref üyesi olarak görev yapıyor.

Odatv.com
09.09.2011 14:11


http://www.odatv.com/n.php?n=bakan-ergu ... 0909111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir