Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İkinci Kürt Açılı Erkenden Bitti - Kemal Burkayın Gelişi

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

İkinci Kürt Açılı Erkenden Bitti - Kemal Burkayın Gelişi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 11 Ağu 2011, 16:53

KEMAL BURKAY'IN GELİŞİ TERS TEPTİ

Resim

İmralı'da, devlet heyetinin MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın öncülüğünde Öcalan ile yaptığı görüşmelerde PKK'nın Silvan saldırısı konusunda tıkanma olduğu, Öcalan'ın açıklamalarına yansıdı. Öcalan, son açıklamasında hem devlete hem de PKK'ya kısaca “ne haliniz varsa görün” dedi.
İlginçtir, PKK buna göre bir süredir ilan ettiğini söylediği ateşkesi bitirdiğini ilan etmedi. Silvan olayını ise kendisine yapılan saldırıya karşı bir tepki olarak açıkladı. Ta ki geçen haftaya kadar.

Kemal Burkay'ın devlet töreni ile karşılanması PKK'nın AKP'den beklentisini noktaladı. PKK yayınlarına göre Burkay, AKP'nin kendisine alternatif üretme politikasının parçası olabilirdi. İlk açılımda PKK'ya yakın Fırat Haber Ajansı, Kemal Burkay için “pusuda bekleyen neo-işbirlikçi” ifadesini kullanmış, “Burkay, Türkiye'ye geri dönüş için AKP hükümetinden işaret bekliyor” denilmişti.

Burkay'ın Türkiye'ye gelişi, PKK tarafından Öcalan ile müzakerelerden beklentisini yitiren AKP'nin bir başka yönelime gitmesi olarak yorumlandı. PKK'ya göre AKP, Burkay'ı kullanarak alternatif bir Kürt oluşumuna gidecek.

Kendine yönelik bu hamleyi gören PKK ne yaptı dersiniz?

PKK, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile önce ateşkesini bitirdİ; ardından hafta sonu önce Bitlis sonra da Hakkari'de polise dönük saldırılar gerçekleştirdi.

Kısacası Burkay'ın dönüşü, bir süredir sürüncemede olan yeni açılım sürecini fiilen bitirdi. AKP, tıpkı Habur'da olduğu gibi, Kürt meselesinde yeni bir baharı hedeflerken ve Öcalan ile müzakerelerini seçimlerin ardından ilk kez kamuoyuna Hakan Fidan adıyla duyururken, kazaya uğradı. Kaza bu sefer Habur karşılamasıyla değil havaalanı karşılamasıyla oldu.

Odatv.com
11.08.2011 10:21


http://www.odatv.com/n.php?n=kemal-burk ... 1108111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir