Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kıbrıs Meselesinde Erdoğan O Zamanlar Ne Diyordu?

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Kıbrıs Meselesinde Erdoğan O Zamanlar Ne Diyordu?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Tem 2011, 16:01

KIBRIS MESELESİNDE ERDOĞAN O ZAMANLAR NE DİYORDU
[img]
http://www.odatv.com/images/2011_07/201 ... 1200_l.jpg[/img]

Başbakan Erdoğan’ın Kıbrıs ziyareti ve açıklamaları kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. Yıllardır savunduklarının aksine Erdoğan Kıbrıs’ta iki devletli çözümü savundu. Annan planının bir daha masaya gelmeyeceğini söyledi. Güzelyurt konusunda ise tavize karşı çıktı peki Erdoğan geçmişte ne söylemişti?

Erdoğan AKP iktidarının 2. Günü, 4 Kasım 2002’de Yunanistan televizyonu NET’te, tek devlete dayalı Belçika modeli önerisinde bulundu. 21 Kasım 2002’de Dublin ziyareti sırasında eşit egemen iki kurucu devlete dayalı ortaklık devleti önerisinde bulundu.

Başbakan kendisini tavizler vermekle eleştirenlere “başımızı kuma gömmeyelim. Kuzey Kıbrıs’ta çözüm var mı, dikkatli görmek lazım” sözleriyle cevap verdi.

Erdoğan 24 Kasımda Baykal’la görüşmesinin ardından “Dış politika ve iç politikada bir statükoyu koruma gayreti içinde değiliz bu statükonun değişmesi gerekir” demişti. 24 Kasım’da Portekiz ziyareti öncesinde yine Kıbrıs üzerine “devlet politikaları ilânihaye değişmez diye bir şey yok ülkenin menfaatleri böyle bir değişimi gerektiriyorsa böyle bir değişimi süratle yapmak gerekir” demişti.

Erdoğan’ın açıklamaları Kıbrıs’ta yankı buldu. 27 Kasımda Lefkoşa’da gerçekleşen Kıbrıs’ta çözüm ve AB mitinginde Erdoğan lehine slogan atılırken Baykal yuhalandı.

Erdoğan ile Denktaş’ın Kıbrıs ayrılığı öyle bir noktadaydı ki, Ankara’da tedavi gören Denktaş’ı ne Erdoğan ne de Gül ziyaret etmedi.

1 Ocak 2003’te Erdoğan Rize TV de “Kıbrıs’ta 30-40 yıldır sürdürülen siyasetin sürdürülmesinden yana değilim. Kıbrıs Sayın Denktaş’ın kişisel olayı değildir” dedi.

24 Ocak 2003’te Davos’ta “ Biz 28 Şubat’a kadar Kofi Annan planının müzakere edilerek bir çözüm bulunmasından yanayız. Masaya gelirken ben çözmeye geliyorum diye gelirsen bir şeyler olur. Denktaş çözüm istiyor mu?” dedi. Denktaş Erdoğan’ın sözlerine ertesi gün “Türk hükümeti şimdi milli davadaki ilkelerden vazgeçmişse ve önümüze konan belgeyi olduğu gibi kabul etmeye hazırsa bunu bize açıkça söylemelidir" diye cevap verdi.

Erdoğan 1 Şubat 2003 günü AKP kurucular kurulu toplantısında Kıbrıs konusunda kendisini eleştirenleri çözümsüzlüğü savunmakla eleştirirken şu sözleri söyledi “biz Türkiye’nin uzun yıllardır beklediği yapısal değişim için ülkenin önünü tıkayan eskimiş politik anlayışları değiştirmeye kararlıyız Kıbrıs ve Irak meselesinde statükonun dilini kullanmıyoruz”

26 Şubatta da CNN Türk’te manşet özelde şöyle konuştu: “Af edersiniz egedeki adalara baktığınız zaman burnumuzun dibindeki adaları biz vermedik mi? Verdik niye verdik? Şunları bir masaya yatıralım şimdi ne deniyor? Oralarda yanlışlar yapıldı. Fakat bu tür anlaşmalar eninde sonunda iki tarafa da bir bedel ödetiyor.”

Kısacası Erdoğan 9 yıl önce Kıbrıs’ta iki devlet konusunda statükocu ve çözümsüzlük yanlısı olmakla suçlarken bugün bambaşka bir yerde…

Odatv.com
24.07.2011 17:53


http://www.odatv.com/n.php?n=kibris-mes ... 2407111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron