Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kemal Kılıçdaroğlu - Abdullah Gül Görüşmesi

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Kemal Kılıçdaroğlu - Abdullah Gül Görüşmesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Haz 2011, 18:56

KRİZE KÖŞK FORMÜLÜ

Resim

Türkiye Büyük Millet Meclisi'deki yemin krizinde, çözüm için Köşk formülü devreye sokuldu. İlk olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu davet eden Abdullah Gül, bu görüşmeyi az önce tamamladı. Gül, yarın da BDP destekli milletvekilleri adına Şerafettin Elçi ve Ahmet Türk’ü kabul edecek. MHP Lideri Bahçeli ise, daveti geri çevirdi.

Abdullah Gül, tutuklu milletvekillerinin tahliye edilmemesi üzerine başlayan krizde devreye girdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP destekli bağımsız milletvekilleri adına Şerafettin Elçi ve Ahmet Türk’ü Çankaya Köşkü’ne davet eden Gül, ilk olarak CHP lideriyle görüştü.

Saat 11:30 sıralarında sona eren görüşmenin ardından, Sosyalist Enternasyonel Konsey toplantısı için Yunanistan'a giden Kılıçdaroğlu, Esenboğa havalimanında görüşmeyle ilgili soruları yanıtladı.

Gül, yarın saat 11:30'da da BDP'nin desteklediği Şerafettin Elçi ve Ahmet Türk’le görüşecek.

Gül’ün Köşk’e çağırdığı bir diğer lider olan Bahçeli’nin ise “Konunun doğrudan ilgilisi değiliz” diyerek daveti geri çevirdiği öğrenildi. Bahçeli’nin tavrının Köşk’te rahatsızlık yarattığı belirtiliyor.

Başdanışman Ahmet Sever, Cumhurbaşkanı’nın, krizin çözümünde devreye girmeyi bir süredir planladığını doğru zamanlamanın şimdi olduğunu söyledi.

Abdullah Gül, milletvekillerinin tahliye edilmemeleri üzerine daha önce yaptığı açıklamada "Krizi fırsata çevirelim" demişti.

Perşembe, 30 Haziran 2011 13:26

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Kemal Kılıçdaroğlu - Abdullah Gül Görüşmesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 30 Haz 2011, 18:56

KEMAL KILIÇDAROĞLU ABDULLAH GÜL GÖRÜŞMESİ

Resim

CHP'nin Meclis'e gelip yemin etmemesi, BDP'li vekillerin Meclis'i boykot etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül krize el atmıştı. Bugün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek olan Gül, MHP lideri Bahçeli ve Ahmet Türk'ü de Köşk'e davet etmişti. Bahçeli daveti geri çevirmişti.

KILIÇDAROĞLU GÜL İLE GÖRÜŞTÜ

Kılıçdaroğlu-Gül görüşmesi sona erdi.. Kılıçdaroğlu, zirve sonrası kısa bir açıklama yaptı. Tutuklu vekillerle ilgili krizi görüştüklerini söyleyen Kılıçdaroğlu'ndan sonra Gül'den de bir açıklama geldi. Abdullah Gül, tutukluluk süresinin uzun tutulmasından rahatsız olduğunu söyledi ve çözüme katkı sunacağını açıkladı.

CUMA GÜNÜ ŞERAFETTİN ELÇİ VE AHMET TÜRK'LE GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP'li ve bağımsız milletvekillerinin TBMM'de yemin etmemesiyle ortaya çıkan gelişmeleri görüşmek üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Abdullah Gül cuma günü de bağımsız milletvekillerini temsilen Şerafettin Elçi ve Ahmet Türk'ü kabul edecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, program yoğunluğunu gerekçe göstererek Köşk'ten gelen davete ret cevabı verdi.

Odatv.com
30.06.2011 12:33


http://www.odatv.com/n.php?n=kosk-zirve ... 3006111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Kemal Kılıçdaroğlu - Abdullah Gül Görüşmesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 02 Tem 2011, 00:52

BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLLERİ VE ABDULLAH GÜL GÖRÜŞMESİ

Resim

BDP desteği ile Mardin’den Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile meclisteki “yemin krizi”ni çözmek için bir araya geldi. Türk, yaptıkları görüşmenin ardından, "Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekten bize pozitif bir enerji verdi, sorunun çözümü konusunda olabildiğince büyük bir çaba göstereceğine inanıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi’yi Çankaya Köşkü’nde kabul etti.

Ahmet Türk ve Şerafettin Elçi Köşk’te cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra Türk’ten bir açıklama geldi. 12 Haziran seçimlerinin ardından istemedikleri ve mutlaka çözülmesi gerektiğine inandıkları bir krizle karşı karşıya kalındığını belirten Türk, yıllardır, demokratik siyasette ısrar ettiklerini, bütün olumsuzluklara rağmen, çözüm yerinin parlamento olduğuna inandıklarını söyledi.

Ahmet Türk, geçmişten bu yana partilerinin kapatıldığını, parlamento dışına itildiklerini, anayasa mahkemesi tarafından milletvekilliklerinin düşürüldüğünü, ancak çözüm yerinin parlamento olduğuna inandıkları için bu seçimlere de katıldıklarını vurguladı.

Düşüncelerinin önemsenmediğini gösteren bir yaklaşımla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Türk, bu sancılı süreçlerin atlatılması, demokratik bir anayasanın yapılması ve demokratik çözümlerin üretilmesi konusunda bu dönemi önemli gördüklerini bildirdi.

Türk, ancak bu süreci tıkamaya yönelik anlayışların ortaya konulduğunun görüldüğünü kaydetti.

Yapılan haksızlıklara karşı parlamentoya katılmayacaklarını ifade ettiklerini anımsatan Türk, gerçekten sorunun çözümünü sağlayacak inandırıcı bir açıklama, çalışma yapılmadan da tavırlarının değişmeyeceğini belirtti.

Türk, "Bugün de aynı kararlılıktayız" diye konuştu.

Türk, Gül ile yaptıkları görüşmeyi değerlendirirken şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız gerçekten bize pozitif bir enerji verdi, sorunun çözümü konusunda olabildiğince büyük bir çaba göstereceğine inanıyoruz. Bu krizin aşılmaması durumunda önümüzdeki sürecin daha sancılı bir sürece dönüşeceğini ifade ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunun bilincinde. Umut ediyorum ki Hükümet, yine bu ülkenin Cumhurbaşkanı hepimizin Cumhurbaşkanı, bu krizin aşılması konusunda gereken refleksi gösterir ve bu sorunun çözümüne katkı sunar.

Ancak tekrar ifade etmek istiyorum, ötekileştiren, hiçe sayan anlayışlar karşısında biz parlamentoya gitmenin ve orada bulunmanın bir anlam ifade etmeyeceğini tekrarlıyoruz. Eğer parlamentoda düşüncelerimiz, katkılarımız olmayacaksa ve parlamentoda bir işlevimiz yoksa o parlamentoda bulunmanın da çok anlamlı olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ama umut ediyorum ki herkes bu krizin aşılması konusunda gereken çabayı sarf eder."

Türk, Elçi ile birlikte Köşk’ten ayrılırken yaptığı açıklamadan sonra, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Cumhurbaşkanı, bundan sonraki adımına ilişkin hükümetle bu konuda görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin bir bilgi verdi mi, Başbakan ile görüşme konusunda bir girişiminiz olacak mı" sorusuna karşılık Türk, Gül’ün görüşmede söylediklerini aktarmaya yetkili olmadığını ifade etti. Türk, "Ama inanıyorum, umut ediyorum ve o izlenimi aldım ki Sayın Cumhurbaşkanı bu konudaki krizin çözümü konusunda her türlü çabanın içinde olacak, bu izlenimi aldım diyebilirim" diye konuştu.

Türk, "Kırmızı çizginiz Hatip Dicle midir" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Hatip Dicle bir haksızlığa maruz kalmıştır ve haksızlığın düzeltilmesinin yolu, formülleri vardır. Bunu da çok açık bir şekilde ifade ettik. Eğer geleceği birlikte oluşturmayı düşünüyorsak bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik hükümete düşen sorumluluklar vardır, gereken Anayasa ve yasa değişikliklerini yapma yetkisi vardır. Şimdi burada Sayın Başbakan meseleyi hep farklı bir noktaya çekmeye çalışıyor, sanki biz yargıyı eleştiriyormuşuz gibi. Eğer yargı bu noktadaysa bu maddeleri değiştirmeye Meclisin yetkisi vardır, hükümetin bu konuda bir çaba göstermesi gerekir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırma gibi bir sorumluluğu vardı."

"Görüşme yönünde bir çabanız olacak mı" sorusu üzerine de Türk, "Biz bu sorunun aşılması için buradayız. Sorunun aşılması için çaba gösteriyoruz. Tek taraflı iyi niyet ve çaba da yetmiyor, karşılıklı olarak birbirimizi anlamak, bu krizin aşılması konusunda birbirimize destek vermek durumundayız" dedi.

Türk, "Parlamentoya dönmeniz için nasıl bir adım atılması gerekiyor" sorusuna karşılık, "Sorunun aşılması için yasal, anayasal değişiklikler gerekiyorsa bunu yapma görevi parlamentonundur, başta da hükümetindir, iktidar partisinindir. Bugün iktidar partisi yüzde 50 oy almıştır, bu önemli bir destektir. Gerçekten bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik bir çabanın içinde olması gerekir diye düşünüyorum" yanıtını verdi.

"Size böyle bir vaatte bulunulursa gidip yemin edecek misiniz" sorusu üzerine Ahmet Türk, "Burada kamuoyuna verilecek mesajlar önemlidir. Güven verici mesajlar, adımlar bizim için önemlidir" diye konuştu.

Odatv.com
01.07.2011 14:55


http://www.odatv.com/n.php?n=-inandiric ... 0107111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir