Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Erdoğan İsraille Helalleşiyor Mu?

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Erdoğan İsraille Helalleşiyor Mu?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 29 Haz 2011, 19:03

ERDOĞAN İSRAİL’LE DE HELALLEŞİYOR MU

Resim

Türkiye bu günlerde tutuklu vekillerle yaşanan krize kilitlense de dış politikada olağanüstü gelişmeler yaşanıyor.
İlki kuşkusuz Suriye. AKP hükümeti seçimlerin ardından Suriye yönetimine karşı politikasını sertleştirdi. The Washington Post ve The Wall Street Journal’ın analizlerinde Suriye konusunda ABD ve Türkiye’nin mükemmel uyumu ele alındı. Suriye liderinin devrilmesi 6 ay içinde gerçekleşecek. Beşar Esad, İran’ın dini lideri Hamaney’e Türk hükümetini “fırsatçı” ve “maskeleri düştü” sözleriyle eleştirdi. AKP’nin seçimi kazanmasına üzüldüğünü söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçen hafta Türkiye ile Suriye’nin savaşa girebileceğini söylerken iki ülkede sınırda askeri gücünü arttırdı.

İkinci gelişme İsrail ile. Mavi Marmara krizinden sonra Türkiye, İsrail ile ilişkisine ön şart olarak özür ve tazminat talebini sunmuştu. Ancak iki ülke arasında beklenmedik hızda gelişmeler yaşanıyor. Mavi Marmara yeni seferini iptal ederken, geçen hafta İsrail Başbakan Yardımcısı Moşe Yaolon, Türkiye’yi ziyaret etti. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dony Ayalon geçen hafta Türk gazetecilere oldukça sıcak mesajlar verdi. Alçak koltuk krizinin mimarı Ayalon, krizin yanlışlıkla çıktığını söylerken, Türkiye’nin HAMAS’ı İsrail’in tanıması için ikna etmesinin önemini anlattı. Türkiye’nin Tel Aviv’e yeni büyükelçi ataması da gündemde.

Üçüncü gelişme Filistin’de. Obama’nın bir Filistin Devleti’nin kurulması çağrısına destek veren Türkiye, İsrail-Filistin görüşmelerinde rol oynama garantisi aldı. Geçen hafta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile HAMAS’ın siyasi kanadının lideri Halid Meşal’i ağırlayan Türkiye, iki lideri uzlaştırmaya çalıştı. Hamas’ı İsrail’i tanıması, sınırlarını kabul etmesi için iknaya çalışan Ankara, Suriye’de yerleşen Meşal’e başka bir ülke arayışında.
Üç gelişmeyi alt alta koyunca, seçimlerin ardından dış politikada köklü bir değişime gidildiğini gösteriyor. Miting meydanlarında İsrail’e karşı çok sert sözler söyleyen, hatta CHP liderini İsrail ile işbirliği yapmakla suçlayan Erdoğan, Tel Aviv’le helalleşiyor. Bu helalleşmenin bölgesel değişimlerde işbirliğini kapsadığı aşikar. Kısacası Türkiye-İsrail ilişkileri, Filistin liderliği, Suriye yönetimi aynı anda büyük bir dönüşüm geçirecek. Bu değişim önümüzdeki günlerde tersinden bir eksen tartışmasını başlatacak gibi görülüyor.

Odatv.com
28.06.2011 14:07


http://www.odatv.com/n.php?n=erdogan-is ... 2706111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

cron