Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Savaş Mı Müzakere Mi?

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Savaş Mı Müzakere Mi?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Haz 2011, 18:39

SAVAŞ MI MÜZAKERE Mİ?

Resim

Seçimlerde hedefine ulaşan PKK, şimdi de gözünü AKP iktidarıyla pazarlığa çevirdi. Abdullah Öcalan “ya müzakere ya da savaş” diyerek 15 Haziran’ı kritik tarihi olarak açıklamıştı. Hükümetin görevlendireceği heyeti yarın İmralı’ya bekleyen Öcalan daha sonra, avukatları aracılığıyla PKK’ya talimatlarını iletecek.

Taleplerine, balkon konuşmasından somut bir yanıt alamayan PKK, gözünü 15 Haziran’da İmralı’da yapılacağı tahmin edilen görüşmeye çevirdi.

Taleplerini, Erdoğan’ın görevlendirdiği heyete daha önce sunan Abdullah Öcalan; AKP’den, en geç 15 Haziran günü yanıt vermesini istemişti.

PKK yönetimi daha önce; Öcalan’ın AKP’ye, üç ayrı konu başlığını içeren bir protokol sunduğunu açıklamıştı. “Demokratik Çözüm ilkeleri”, “Adil Barış İlkeleri” ve “Eylem Planı” adını taşıyan protokollerin içeriği hakkında, basına ayrıntılı bir bilgi sızmadı. Ancak, protokolde yer alan talepler arasında; "askeri birliklerin kışlalarına çekilmesi", "özerklik", "Abdullah Öcalan’ı da kapsayacak genel af", "eğitim-öğretim ve toplumsal hizmet sunumunun ana dilde yapılması" koşullarının yer aldığı kaydediliyor.

AKP’nin nasıl bir cevap vereceği ise, 15 Haziran akşamı belli olacak.

Bengi Yıldız: Bizi desteklemek demek Öcalan’ı desteklemek demektir.

Öcalan, hükümetin görevlendireceği heyetle görüşmesinden tatmin olması halinde; PKK’ya "tek taraflı ateşkesi sürdürme" ve "örgütün silahlı timlerini kamplarda toplama" talimatı vereceğini avukatları aracılığıyla duyurmuştu. Öcalan, bir anlaşma olmaması halindeyse olacakları şöyle özetlemişti.

''15 Haziran’dan sonra ya anlamlı bir müzakere dönemi başlar ya da büyük bir savaş başlar, kıyamet kopar. Her ikisi de çok büyük olur. Müzakere olursa büyük ve anlamlı bir müzakere olur, savaş olursa da büyük bir savaş olur.”

Salı, 14 Haziran 2011 16:27

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir