Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yeni NATO Planı

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Yeni NATO Planı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 07 Haz 2011, 15:24

YENİ NATO PLANI

Resim

NATO’nun, Avrupa Kara Unsur Komutanlığı'nı İspanya’dan Türkiye’ye kaydırılacağı iddiası “NATO, bölge ülkelerine saldırmak için Türkiye’ye iyice yerleşiyor” yorumunu da beraberinde getirdi. Uzmanlara göre karargâhın Türkiye’ye kaydırılması, NATO’nun yeni konsepti çerçevesinde atılmış bir adım. Tıpkı, füze kalkanı projesi gibi!..

Kısa süre önce, Libya’ya düzenlenen hava operasyonlarının "merkezi" olacağı iddiasıyla gündeme gelen İzmir, şimdi de "NATO’nun kara gücü karargâhı olacağı" yönündeki iddiayla gündemde…

İddiaya göre, halen İspanya’da faaliyet yürüten Kara Unsur Komutanlığı İzmir’e kaydırılacak.

Karar, 8-9 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda verilecek. Ancak uzmanlar, Türkiye’ye verilecek bu yeni görevin "NATO’nun yeni stratejik konsepti" kapsamında olduğu görüşünde.

Tehdit algısını yenileyen, İran, Suriye ve benzeri ülkeleri hedef tahtasına koyan NATO, bu ülkelere yapılacak olası saldırıları yönetmek için kurduğu karargâhları da yeniden yapılandırıyor. Türkiye de "coğrafi konumu" ve "mevcut siyasi iktidarı" açısından, bu tür saldırılar için en elverişli ülke konumunda.

TÜRKSAM’ın NATO uzmanı ve aynı zamanda NATO karargâhında uzun yıllar görev yapan Dr. Serdar Erdurmaz’a göre, karargâhın İzmir’e kaydırılması da füze kalkanı projesi de aynı paketin parçaları.

Bölgedeki hedef ülkelere saldırı için yeni komuta merkezi olarak Türkiye’nin seçildiği, aslında daha önceden ortaya çıkmıştı. Aydınlık Gazetesi, Libya operasyonunda görevli hava unsurlarının İzmir’deki üsten yönetildiğini manşetten duyurmuştu.

Pazartesi, 06 Haziran 2011 16:31

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir