Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yargıtay Başkanlığı Seçimi

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Yargıtay Başkanlığı Seçimi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 03 Haz 2011, 02:37

YARGITAY BAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Resim

Yargıtay’ın yeni Başkanı, 6’ncı Hukuk Dairesi Başkanı Nazım Kaynak oldu. AKP’nin Yargıtay operasyonunun hemen ardından, yeni üyelerin "blok olarak desteklediği" Kaynak’ın başkan seçilmesinin kesin olduğu ifade edilmişti.

Yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılan Hasan Gerçeker’den boşalan Yargıtay Başkanlığına 6'ncı Hukuk Dairesi Başkanı Nazım Kaynak seçildi. Kaynak, 387 sandalyeli Yargıtay’da 197 üyenin oyunu alarak ilk turda Yargıtay’ın yeni Başkanı oldu.

Seçimde diğer Başkan adaylarından 5'inci Ceza Dairesi Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul 75, geçen ay görev süresi dolduğu için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ayrılan Abdurrahman Yalçınkaya 40, 18'inci Hukuk Dairesi Başkanı Ali Selim 18, 8'inci Hukuk Dairesi üyesi Selamet İlday 35 oy aldı.

AKP’nin Yargıtay’ın yapısını değiştiren yasa değişikliğinin ardından, HSYK tarafından Yargıtay’a 160 yeni üye atanmıştı. Bu üyelerin oylamalarda "blok halinde" hareket ettikleri, Yargıtay başkanlık seçiminde de Nazım Kaynak’ı destekleyeceği ortaya çıkmıştı.

Kaynak, yaş haddinden emekliğe ayrılacağı için 11 ay başkanlık görevini yapabilecek. Bu durum; Kaynak döneminin Yargıtay'da geçiş süreci olduğu ve AKP Hükümeti’nin Kaynak’ın ardından "doğrudan yönlendirebileceği" bir ismi Yargıtay’ın başına getirmek istediği yorumlarını da beraberinde getirdi.

Perşembe, 02 Haziran 2011 15:46

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir