Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Fransa'da Talat Paşa Komitesi'nin Önemli Başarısı

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Fransa'da Talat Paşa Komitesi'nin Önemli Başarısı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 May 2011, 16:26

FRANSA'DA BÜYÜK BAŞARI

Resim

Soykırım kararının reddedilmesi, Talat Paşa Komitesi'nin yıllar süren mücadelesi sayesinde gerçekleşti. AKP iktidarı ise hiçbir girişimde bulunmadı. Dışişleri Bakanlığı, süreci seyretti. CHP ve MHP'den de hiçbir açıklama gelmedi.

Talat Paşa Komitesi, önemli bir başarıya imza attı. Peki, komite nasıl kuruldu ve bugüne kadar neler yaptı?

Talat Paşa Komitesi, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'nı soykırım suçu olarak göstermeye çalışan emperyalist ülkelere karşı yola çıktı. Kurucu başkanlığını da Rauf Denktaş üstlendi.

Komite, ilk kez 22-24 Temmuz 2005'de "Ermeni Soykırımı Yoktur" demeyi suç sayan İsviçre'de eylem yaptı.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan'daki miting öncesinde, "Ermeni Soykırımı emperyalist ve uluslararası bir yalandır" dediği için gözaltına alındı ve sorgulandı.

İsviçre eyleminin ardından sıra Almanya'daydı. 18 Mart 2006'da Başkent Berlin'deki Ens Royter Meydanı'nda yapılan mitingle, hükümet uyarıldı.

Lozan kahramanı Perinçek, burada da engellenmek istendi.

Bu eylemlerin ardından Avrupa Birliği devreye girdi. 27 Eylül 2006'da Birliğin en yüksek karar organı olan Avrupa Parlamentosu, Talat Paşa Komitesi'nin dağıtılması için çağrıda bulunan bir rapor yayımladı.

Talat Paşa Komitesi pes etmedi. Fransa Meclisi'nin 12 Ekim 2006'da "Ermeni soykırımını reddedenleri cezalandıran" engizisyon yasasını kabul etmişti. Komite üyeleri de, bunun üzerine 14 Nisan 2007 sabahı Paris'e hareket etti.

Soykırım iddialarının yalan olduğunu, Fransa halkına anlatmak için üç gün boyunca kurultaylar yapıldı. Bastil Meydanı'nda bir de miting düzenlenecekti ancak dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in müdahalesiyle engellendi.

Talat Paşa Komitesi, bir başka toplantısını da 1-4 Kasım 2007 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde gerçekleştirdi. Toplantı kapsamında "Amerika'ya Uyarı" Yürüyüşü ve Miting yapıldı.

Çarşamba, 04 Mayıs 2011 17:43

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir