Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

AKP'nin Üçkaatçı Çılgın Projesi

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

AKP'nin Üçkaatçı Çılgın Projesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Nis 2011, 14:08

ÇILGIN PROJENİN BİR YARISINI TANIYORUM

Resim

Böyle özel ailevi şeyler yazma terbiyem yoktur, ancak çılgın projenin dün manşet olduğunu görünce kamuoyunu az da olsa bilgilendirme ihtiyacı hissettim.

Kardeşim Davut Genç, 2002’nin Haziran’ında ağır bir hastalıktan vefat edinceye kadar on yıl süreyle üstünde çalıştığı projenin adı: İstanbul Avrupa Yeni Şehir Projesi’ydi.

Şimdi bahsedilen ‘kanal’ içinde yoktu, ama İstanbul’u dinlendirecek İstanbul’un ağır yükünü üstünden alacak, İstanbul’a yedek bir şehir, içinde sular altında kalmış ya da sahipsiz tarihi eserlerin de taşınıp zenginleştirileceği ve içinde çok büyük bir göl tasarlanan bir proje…

İmar, Çevre, Bayındırlık ve bir çok bakanlıklarla proje üstüne çalışılmış ve imzalar atılmış start için beklenmeye başlanmıştı, ki Ecevit hükümeti düşüp ve kardeşimin ömrü vefat etmedi.

Şirketinin adı Kentimar Şehir Geliştirme ve Ticaret A.Ş. Ortakları, Groupment Des Villes Nouvelles De France, Agence Foncıere Et Technique De La Region Parısıenne, L’epad-La Defense, Suez Lyonnaıse Des Eaux ve müteahhitler birliğiyle işbirliğinden sonra İstanbul Avrupa Yeni Şehri Ortak Girişim Grubu.

Şehir Silivri bölgesinde ortalama 20. 000 hektarı kapsıyor ve şehir nüfusu 375 bin kişi ve doksan bin konut olarak projelendirildi.

İstanbul’a Paris banliyöleri benzeri bir ‘uyku tulumu’ gibi ama değil, dünyanın en büyük firmalarının konuşlandığı Hong-Kong benzeri özellikler taşıyor, Kafkasya, Balkanlar ve Ortadoğu’yu ayakları altında almış bir ‘ticari üs’ şeklinde…

Proje son aşamaya gelmiş hatta Fransız başkanı Jacques Chirac’tan açılış için davet sözü dahi alınmış. Ayrıntılara da gireyim, dünyanın en meşhur onlarca mimarı ve heykeltıraşıyla ön görüşmeler yapışmış mesela heykeltıraşların bir çoğu İstanbul gibi bir yerde sırf imzamız olsun diye çalışma sözü vermişler ve mesela bir çok mimar bizim de bir eserimiz olsun diye sembolük de olsa çalışma sözü verdiler.

Davut Genç, Fransa’da okudu ve dönemin sağcı iktisatçı başkanı Raymond Barre başkanlıktan üniversiteye dönünce asistanı oldu ve İstanbul’a tarihinde ilk defa bir Fransa başkanını getirip gezdirtti. Ve büyük deprem felaketi yaşanınca dönemin hükümetleri İstanbul’a yepyeni bir yedek şehir fikrine sıcak bakıp projeyi gündemlerini alıp resmileştirdiler ve Davut Genç deprem sonrası bir çok TV programına çıkarak projesini detaylı şekilde kamuoyuna anlattı.

Ancak emlak spekülatörlüğünü önlemek için proje hem kardeşim hem de devlet tarafından kamuoyundan gizli tutulmuştu. Şimdi Kentimar’ın proje tanıtım dosyası elimde, merak eden gazetecilere kopyasını pekala verebilirim.

Bu satırları yazmamın sebebi Başbakan’ın çılgın projeyi tanıtırken kullandığı ‘hayal etmek’ ‘büyük rüya görmek’ cümlelerine takılmış olmamdır, kardeşim bu projeyi hayata geçirmek için projenin sadece kırtasiyesine aile bütçesinden bir milyon dolara yakın para harcadı ve proje uzadıkça kendi de bitti. Bir büyük rüya görmüştü ama hızla değişen istikrarsız siyasi yapı bu rüyayı yıllarca süründürdü.

Kardeşim ilk gençlik yıllarında IBM’de sonra Fransa’da ilk Türk bankasını kurdu, sonra yönetici olarak banka sektöründe sonra dünya bankasında çalıştı ve sonra Demirel hükümetiyle tanışıp işte bu projeyi hızlandırdı.

Bir büyük şehir rüyası görmüştü ve şimdi bu rüyayı seçim vaadi de olsa dün tüm Türkiye’nin konuşuyor olması, adını onurla anmama vesile kıldı, saygıyla…

Nihat Genç
Odatv.com
28.04.2011 10:14


http://www.odatv.com/n.php?n=cilgin-pro ... 2804111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: AKP'nin Üçkaatçı Çılgın Projesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Nis 2011, 14:09

"KABUS ŞEHİR OLUR"

Resim

Başbakan Erdoğan İstanbul'la ilgili "çılgın proje"sini açıklamasının ardından uzmanlar bu projesyle ilgili çekincelerini açıkladı.

Konuyla ilgili Gazetevatan haber sitesinin haberi şöyle:

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “çılgın projem” olarak adlandırdığı projesini açıkladı. Erdoğan, çılgın projesinin adının 'Kanal İstanbul' olduğunu belirterek, 'İstanbul içinden deniz geçen iki şehre dönüşecek" dedi. İşte çılgın projeyle ilgili uzman görüşleri.

PROF. DR. AHMET VEFİK ALP:

Olumlu bulup destekliyorum. Ancak bazı çekincelerim var. İnsanların tepkisi özellikle bölgede yaşayanların reaksiyonları ölçülecek. Böyle bir doğaya bu kadar ciddi bir müdahale yapılacaksa çok derinlemesine çalışmak gerekir.

KABUS ŞEHİR OLUR

Ben İstanbul'un daha fazla büyütülmesini tehlikeli buluyorum. Bu proje yeni inşaat alanları açmasın diyorum. Çok ciddi bir girişim. Doğa sonra çok ciddi tepkiler verebiliyor. İstanbul'un daha çok büyümesi çok tehlikesi

Kuzeyde görülen son akciğerlerde yok olacak. Mevcudu korumak gerekir. Bu gibi projeler İstanbul'un büyümesini tetiklememeli. Başbakan'da seçim heyecanı da var tabii. Bu süreç doğru işlenmezse İstanbul 30 milyona dayanır ve İstanbul kabus şehir olur. Yaşanmaz, yer bulunamaz, güvenliği sağlanamaz bir şehre dönüşürüz.

İSTANBUL SERBEST MİMARLAR DERNEĞİ BAŞKANI OĞUZ ÖZTUZCU:

Bu kanalın şehre getireceği etkiler önemli unsur. Soru işareti Karadeniz’den giriş olacka. İstanbul’un ormanlarının ve su havzalarının bulunduğu bölge. Bunun mutlaka etkisi olacaktır. Bu kontrol altına alınacak mı? Bu meçhul. Elimizde plan yok. Nereden geçtiği, ne olduğu hakkında elimizde bilgi yok. Projenin çıkış noktası mantıklı ama soru işaretleri var.

İSTANBUL UMUM EMLAK KOMİSYONCULARI ODASI 2. BAŞKANI NİZAMETTİN AŞA

Başbakan iki yarımada bir ada olacak. Anadolu Yakası’nda ada oluşacak dedi. Böyle bir ifade bence batıyı işaret etmez. Lokasyon olarak ben daha doğuyu düşünmeye başladım. Emlak piyasası açısından önemi Kanal İstanbul’un kentsel dönüşüme büyük etkisi olacağını söyledi Başbakan.

Bu çok büyük bir emlak hareketine neden olacak. Bunun hangi açısından bakarsanız bakın o bölgede çok büyük emlak hareketi olacak. Ve bu spekülasyona çok açık. Spekülatif hareketler hemen başlayacaktır. Bunun önlenmesi gerek şimdi. Bunun bir de çevresel yönü var. Batıdan da doğudan da geçecek olsa simülasyondaki alan ormanlık araziyi işaret ediyor. O bölgede mutlaka ağaçlıklı yapı sözkonusu. Bunun korunması çok önemli. İşgal ve gecekondulaşmanın o bölgedeki çok önemli.

Bunu bilen planlayan kim varsa üzerine baskı oluşacaktır. Bunun bir de çevresel yönü var. Batıdan da geçecek olsa, doğudan da geçecek olsa. Videoda gördüğümüz gibi ormanları gösteriyor. O bölgede mutlaka bir ağaçlık yapı söz konusu. Bunun korunması çok önemli. Bu bölgedeki işgal ve gecekondulaşmanın önlenmesi çok önemli.

Bu çok büyük bir emlak hareketine sahne olabilecek bir proje. Vatandaşlar dikkatli olsa da zaten oraya bir akın başlayacak.

İSTANBUL ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI:

İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman: Bu bir çılgın proje mi, evet çılgın proje ve dünyayı ilgilendiriyor. Lozan'ı yeniden yazmak gerekiyor. Proje alanı olarak Avrupa Yakası'nda yeni bir alan olacak ve yeni bir yerleşim alanı yaratılacak. Ayrıca bu proje bir havalimamı ile ilişkilendiriliyor. Bu durumda projenin Silivri civarında olacağı söylenebilir. Güzergah olarak Terkos ve Büyükçekmece aksı birleştirilebilir. Topografik olarak Hadımköy ve üstü böyle bir kanal geçişine imkan verir. Oradaki vadi bu anlamda bu proje için uygun gözüküyor.

MÜSİAD GENEL BAŞKAN BAŞKAN YARDIMICISI MİMAR MURAT KALSIN:

Çılgın projenin kesin olarak nerede yapılacağı konusunda elimizde kesin veri yok ama çok da fazla alternatif yok. Daha önce gündeme gelen Haliç olmayacak. Haliç'in uzatılması söz konusu değil. Burada amaç Boğaz'ı korumaksa zaten Haliç doğru yer değil. Büyükçekmece ve Terkos Gölleri birleştirilip Karadeniz'e açılabilir.

Bu durumda şehrin yoğunlaşması batıya kaymış olacak. Ayrıca şehrin ikiye bölünmesi de söz konusu. Ama göç artabilir bu bölgeye. Bir de

Marmara'da ciddi bir fay hattı var. Bu fay hattı, depremde tsunami olduğunda 150 metre genişliğindeki bir kanalda ciddi riskler ortaya çıkarabilir. nedenle 2 yıllık etüd süresinde çok iyi çalışmalar yapılmalı ve siyaseti düşünmeden herkes bu projeye katkı vermeli."

İşte AKP'nin "Kanal İstanbul" projesi;

http://www.focushaber.com/videogaleri/iste-cilgin-proje-v-3073

27.04.2011 13:22

http://www.odatv.com/n.php?n=kabus-sehi ... 2704111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: AKP'nin Üçkaatçı Çılgın Projesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 01 May 2011, 19:00

ÇILGIN PROJE: ABD DONANMASI KARADENİZ'DE !

Resim

Eşşbaşkana sorulması gereken sorular:

Finansman kaynağı nedir?

Kanalın giriş-çıkış kontrolleri hangi mekanizma ile yönetilecek?

1936'da imzalanan Montreux Antlaşması kimleri rahatsız ediyor?

Trakya'nın kuzeyi AB'ye;Trakya'nın güneyi ABD'ye mi terk ediliyor?

Mayınlı araziler için de çılgın proje var mı?

Füze Kalkanı 2015'te Romanya'ya yerleştirilecek. Füze Kalkanı Türkiye'nin sorunu mudur?

Projenin tüm teknik detayları, varsa limanların,gümrük kapılarının yerleri,kurulması muhtemel gümrüksüz sahaların dökümü, finansör ve garantörleri, güvenlik koruma ve gözetlemeye yetkili yerli-yabancı kurum/kuruluşlar kimlerdir?

ABD ve Körfez'den gelmesi muhtemel kaynakların para aklamada kullanılmaması için önlemler düşünülüyor mu?

Kanal İstanbul inşa edilse bile petrol tankerlerinin kullanma zorunluluğu olmadığına göre, Boğazlar'ın tanker riskinden arındırıldığı iddia edilebilir mi?

Projenin duyurulmasından önce bölgeden arsa toplamak suretiyle, iç siyaset erklerinin ve 1980 statükosunun bugünkü sözde istikrar rantiyesine para aklama imkanı sağlanmakta mıdır?

Torba yasalar ve aflar neden bu proje öncesi hazırlanmıştır? İhale yasasında neden ciddi değişiklikler yapılmıştır?

Demografik yapısı facia noktasında olan İstanbul açısından, bu projenin getireceği ek güvenlik ve sosyal çalışmalar nelerdir?

Tarihsel olarak firavunların ekonomiyi canlandırmak, halkı uyutmak ve şahsi, sözde ulvi ihtirasları uğruna meşhur köle işletim sistemini yaratan firavunlardan mı esinlenilmiştir?

Projenin tam proje dosyası, halk ile paylaşılacak mıdır? Paylaşılacak ise ne zaman,projeden sonra mı?

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u, şahsınıza veya partinize hibe olarak bıraktığını mı düşünüyorsunuz?

Ülkemizde yaşayan Türkler tarafından gayet iyi bilinen, o engin sanat ve tarih bilginize istinaden, bölgede herhangi bir arkeolojik çalışma yapılacak önceden?Tarihi yerleşim birimleri bulunduğu takdirde, şahsınıza ait heykel dikilecek mi?

Amerika'da Manhattan'dan esinlenildiği kamuoyunda hemfikir olunulduğuna göre, Amerika'dan esinlendiğiniz başka çılgın, teğet projeleriniz var mı?

İstanbul'un adını Öz New York veya Es New York olarak değiştirmek ister misiniz?

New York ve İstanbul Avrupa Yakası telefon kodu 212 olduğuna göre, İstanbul'un Avrupa yakasında yaşayan partilileriniz değil fakat vatandaş olanlar için Kuzey Amerika'ya yapılan aramlarda +1 uluslarası telefon kodu uygulaması muafiyeti de sağlayacak mısınız?

Rusya'dan, Ege'ye uzanacak olan boru hattı projesi ne oldu?Borular pahalı mı geldi?

Projenin getirilerinden 73 milyon vatandaş faydalanabilecek mi, yoksa cemaate ve cemaatinize bağlı Gayri Menkul Yatırım Ortaklıkları aracılığıyla sadece sınırlı bir kitleye mi aktarılacak muhtemel getiriler?

Özelleştirilen İDO İşletmeleri'nin ihale şartnamesinde, bu proje ön görülerek gelecekteki refah payı, peşinen ihaleyi alan firmalara aktarılmış olabilir mi?

Kanal İstanbul projenize ilaveten, canlı balık yayını yapacak Kanal TV adıyla yeni bir BİT kurmayı düşünüyor musunuz?

İhale yasasındaki son değişiklikler ile 2023'e değil de, başka bir yere, bir şey yetiştirmeye çalışıyormuşsunuz izlenimini edindim; 1980 statükosunun rantiyesi ile işbirliği ve aynı zamanda rekabet halinde misiniz?

1997'den beri bilinen 2023 projesinin,patentinin size ait olduğunu iddia ediyorsunuz, gördüğüm kadarıyla tahrif edilmiş ve Pennsylvania projesine dönüşmüş? 12 Haziran'da seçim sonrası iddiayı bırakıp,amortiye razı olabilecek misiniz?

Nükleer Santral, F-35 Projesi gibi Kanal İstanbul Projesi için,tahsis edilen milyarlarca dolarlık fonlar önceden herhangi bir kayıtdışı fonda toplanacak mı?

2002 seçimlerine değil, 2011 seçimleri giderken ülke, halen mağdur olduğunuzu düşünüyor musunuz?

1 Mart 2003 tarihinde partinizin TBMM'ye getirdiği,sonra kapalı oturumla 10 yıllığına devlet sırları kapsamına aldırmanız ve tüm bunlar olrken vatana ihanet suçunu yasadan çıkarmanız daha çılgınca bir proje girişimi değil miydi?

AB ve ABD kokan bu projenin,Türkiye'nin uluslarası ilişkilerinde yaratacağı hayati risklerin farkında mısınız?Risklere karşı,Süleymaniye'de Türk askerinin kafasına çuval geçiren,eşşbaşkanınız garanti mi verdi?

TBMM'nin vermediği eşşbaşkanlık gibi bir yetki ve ünvanı nasıl kullanabiliyorsunuz? Washington, TBMM'nin üzerinde midir?

En son ne zaman MR çektirdiniz? Sağlınız yerinde mi? Beni sorarsanız, ananans aldırdım, buyurun yiyelim.

METE AKINCI
mta2023@gmail.com
Perşembe, 28 Nisan 2011 08:52


http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... sectikleri
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron