Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İşte Listelerde CHP’nin Politika Mühendisliği

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

İşte Listelerde CHP’nin Politika Mühendisliği

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 01:32

İşte Listelerde CHP’nin Politika Mühendisliği

Resim

Tahminen sizin çevrenizde de bu çok konuşuluyor. 12 Haziran seçimleri için CHP’nin hazırladığı milletvekili aday listesinden söz ediyorum... Tartışmalarda ortaya çıkan görüşler pek birbirini tutmuyor da...

Peki ortaya çıkan CHP aday listesi, aslında neyi gösteriyor?

Bunu tartışalım ama önce, asla katılmadığım bir karşı görüşü sizlerle paylaşayım. Uzun süredir siyaset yapan bir arkadaşım şöyle dedi CHP listesi için;

“AKP’yi iktidar yapmak için, olsa olsa böyle bir liste yapılabilirdi? Sağa açık, sola kapalı bir CHP. Bu liste ile en fazla yüzde 25 oy alabilir!”

Eğer işin perde arkasını bilmezseniz, böyle bir yorum getirilmesi normal tabii ki... Üstelik bu listede PM üyesi Perihan Sarı, İzmir il Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, ekonomi profesörü Aziz Konukman gibi, deve dişi ve her eve lazım onlarca isim devre dışı bırakıldığı halde... Merkez sağ birçok isim seçilebilir yerlerde aday yapıldığı halde... Alevi temsilcileri liste dışı bırakıldığı halde... Diyorum ki, CHP son 20 yılda en iyi aday listesini çıkarmıştır. Anımsayın; bırakın sağı-solu 20 yıldır yalnız milletvekili adayları değil, belediye başkan adaylıkları bile para karşılığı satılmıyor muydu? Bunu kim inkar edebilir? Bu kez olmadı mı? Oldu ama eskiye oranla hayli düşük bir sayıda. (Bunu da Kılıçdaroğlu yakında öğrenecek ve işin gereğini yapacaktır. Kim olduğunu hadi yazmayayım ama, Kılıçdaroğlu’nun yanı başında, her eylemiyle yeni bir Baykal duruyor.)

Gelelim asıl tartışmaya; gelişmelerin perde arkasına...

Türkiye, AKP belasından bir an evvel kurtulmalıdır. Mutabık mıyız?

AKP’den kurtuluş için CHP tek başına yetersiz kalmaktadır.

Bunun için, yeniden güçlü bir merkez sağ parti gerekmektedir. Adres asla Demokrat Parti değildir. Ondan çoktan vazgeçilmiştir.

Bunlarda mutabık isek, bu seçimlerde size her türlü desteği verelim. En az, fazladan 50 milletvekili getirir bu destek. Bunun 14- 15’i bizden olsun. 6-7’de MHP’den aday gösterilecek arkadaşlarla, seçimden birkaç ay sonra bu arkadaşlarımız ayrılıp, yeni bir parti ve mecliste grup oluştursun. Genel seçimlerin ardından, AKP yeniden iktidar olarak bile seçilse, birkaç yıl içinde onları erken genel seçime zorlayacak bir tablo ortaya çıkacak, böylece AKP tehlikesi tarihe gömülecektir.

Evet anlaşmanın perde arkası budur. ANAP eski genel başkanı Mesut Yılmaz’ın, “bu seçimlerde CHP’ye çalışacağım” sözünün nedeni de budur. Bu nedenle CHP listelerinde , seçilebilir sıralara 17, toplam ise 32 merkez sağ aday serpiştirilmiştir. Ortada ne sağa açılma, ne de sola kapanma vardır. Tam tersine, aslında geç kalınmış bir politik mühendislik çalışmasına tanık oluyoruz.

Peki listeler daha iyi hazırlanamaz mıydı? Elbette.... Ancak ortada, 20 yıldır bir çetenin elinde oyuncak edilmiş, bozuşmuş, kokuşmuş bir partiden söz ediyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu dün geldi, kucağında seçimi buldu. Bu sürede ancak bu kadar olur. Kaldı ki hep beraber tanık olacağız, sözde CHP’li gözüken çete artıklarının yaratacağı handikaplara... Evet bu doğru. Şimdiden ellerini ovuşturuyorlar. Onlara, “aman yerinizi koruyun ve seçim süresince “mış gibi” yapın. Oylar 30’un altına inerse, yeniden partinin başına geleceğiz” denildiğini de biliyoruz. Ülke iktidarı yerine parti iktidarını hedefleyenlerin oyunlarının tutmadığını da hep beraber yaşayacağız. CHP’nin en az yüzde 33 oy alacağını ve seçimden sonra yeniden bir gerçek sosyal demokrat kimliğe bürünme mücadelesine girişeceğini biliyorum. Nereden mi? Kemal Kılıçdaroğlu’ndan. Yakından tanıdığım, inatçı, çalışkan ve dürüst kişiliğini bildiğim Kılıçdaroğlu için bir şey daha söyleyeyim;

Tayip Erdoğan iki de bir söylüyor ya; “SSK’nın başına geldi, kurumu iflas ettirdi” diye. Aynı dönemde çalıştık Kılıçdaroğlu ile. Evet SSK battı SHP-DYP hükümeti döneminde. Çünkü geçmişteki ANAP iktidarı, işçilerden kesilen trilyonları, faiz ödemesi bile yapmadan kullandı yıllarca. Ve SSK emeklilere maaş ödemesi bile yapamayacak hale getirildi. Bunun üzerine dönemin çalışma bakanı Mehmet Moğultay, kurtarıcı olarak Kılıçdaroğlu’nu SSK’nın başına getirdi. Yani batıran olarak değil kurtaran olarak. Ve işin daha ilginci, batmış kurumun başına getirilen Kemal Kılıçdaroğlu, o yıl “yılın bürokratı” seçildi.

Ve o Kılıçdaroğlu, öylesine bir adam ki, başbakanın bu iftirasına yanıt vermeye bile tenezzül göstermedi bu güne kadar.

Sonuç olarak seçimler kapıda. Bu aynı zamanda AKP’den kurtuluşun da habercisi...

Hasan Uysal
Odatv.com
17.04.2011 14:56


http://www.odatv.com/n.php?n=iste-liste ... 1704111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir