Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kurmanbek Bakiyev: Amerikan üssü kapatılacak

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Kurmanbek Bakiyev: Amerikan üssü kapatılacak

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Nis 2011, 15:25

Kurmanbek Bakiyev: Amerikan üssü kapatılacak

Resim

Moskova'da temaslarda bulunan Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Bişkek'te bulunan ve Afganistan operasyonlarında ABD ile NATO birliklerinin kullandığı askeri üssün kapatılacağını açıkladı.

Şubat 2009

http://www.haberpan.com/bakiyev-amerika ... ev-haberi/
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Kurmanbek Bakiyev: Amerikan üssü kapatılacak

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Nis 2011, 15:47

KIRGIZİSTAN’DA YAŞANANLARIN ASIL ADI NE?

Resim

Kırgızistan durulmuyor...

Asya’nın sürekli kaynayan ülkesi olan Kırgızistan hem Rusya hem Çin hem de ABD için hayati önem taşıyor.
ABD, Afganistan’daki “işgalinin” kontrolünü, Bişkek’e yakın askeri üsleri konusunda endişe taşıyor. Muhalefet lideri ve eski dış işleri bakanlarından Roza Otunbayeva, ABD üsleri için herhangi bir tehlike bulunmadıağını ancak, üslerin konumu ve görevleriyle ilgili bazı görüşmelerin gerekli olduğunu açıkladı
Kırgızistan’da iki gün önce başlayan ve Bişkek’in çevresine de taşan muhalefetin giişimlei, Devlet Başkanı Kumanbek Bakiyev’in güneye, kedisine yakın güçlerin bulunduğu Jababa’ya sığındığı sanılıyor.

Bakiyev’den şu ana kadar herhangi resmi bir açıklama gelmiş değil. Belli ki Bakiyev, ülkenin güneyinde kendisine yakın güçlerle bir durum değerlendirmesi yapacak. Belki de bu gelişmelerden rahatsız olan Çin ile bir ittifak kurmayı deneyecektir.
Roza Otunbayeva ise, muhalefet gurubunun tamamen hükümetin kontrolünü ele geçirdiklerini açıklamış durumda.
BBC'nin haberine göre; ülkede yağmanın devam ettiği, yağmaların yakın kentler olan Talas ve Narin kentlerine de sıçradığı belirtiliyor.
Bilindiği gibi Bakiyev, beş yıl önce iktidara gelmişti ve muhalefet, ülkenin kötü yönetildiği konusunda sürekli Bakiyev’e uyarılarda bulunmaktaydı.
Fergana haber ajansı, Bakiyev’in istifasını hazırlamak üzere Jababad kentine geçtiği iddiasında bulunmakla birlikte, henüz Bakiyev’den ses çıkmaması konunun pek de öyle gelişmeyeceği iddalarını da birlikte getiriyor.

Zira, yönetimi ele geçiren Bayan Otunbayeva, yaptığı basın toplantısında ülkenin tamamen kendi kontrollerine geçtiğini, ancak Bakiyev’in Jelalabad’da geçerek, ülkenin güneyinde kendine destek sağlamaya çalıştığını belirtti.

Otunbayeva’ya göre, Cumhurbaşkanı Bakiyev’in “işi bitmiş” durumda. Bu nedenle de “istifasının beklendiğini” söylüyor.
Kırgızistan’ın bu kadar çabuk durulmayacağı konusunda endişelerini dile getiren ABD, Rusya ve Çin çeşitli önlemler alıyorlar.
Rusya Başbakanı Putin’in, Otunbayeva ile bir telefon görüşmesi yaptığı, başbakanlık sözcüsü Dimitry Peskov tarafından açıklandı.
Otunbayeva, “bu harekete ister devrim deyin, ister halk isyanı deyin, her iki durumda da bu bizim hak ve adalet arayışımız,” şeklinde cevap vermesi, kararlılığını gösteriyor.

Rusların, Kırgızistan’daki güçlerine ek olarak 150 paraşüt birliğinin daha Rusya’nın Bişkek yakınlarındaki Kant askeri üssüne ülkede bulunan Rus personelin güvenliği için gönderildiği belirtidi.
BBC'nin haberine göre Çin, olaydan “derin endişe” duyduğunu açıkladı, ABD hukukun üstünlüğüne saygı çağrısında bulundu. Yağmaların sürdüğü de gelen haberler arasında…

Odatv.com
08.04.2010 17:08


http://www.odatv.com/n.php?n=kirgizista ... 0804101200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir