Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Haçlı Tezkere Nasıl Geçti?

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Haçlı Tezkere Nasıl Geçti?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 19:50

Haçlı Tezkere Nasıl Geçti?

Resim

Libya’ya emperyalist saldırıya Türkiye nasıl ortak edildi? Asker gönderme tezkeresi konusunda, muhalefet nasıl tavlandı? İşte Türkiye’nin iç ve dış politikasının; Amerika ve NATO tarafından yeniden şekillendirildiği süreç…

Libya’ya asker gönderilmesi konusunda, hükümete 1 yıllığına tam yetki veren tezkere, dün Meclis’teki oylamayla kabul edildi.

Sadece Muammer Kaddafi’yi değil, Libya halkını da hedef alan emperyalist operasyonda Mehmetçiğin de kullanılmasına cevaz veren tezkerenin Meclis’ten geçirilmesine kadar yaşanan sürecin bazı satır başlarını hatırlayalım...

Önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, diplomatik kaynakların deyişiyle "çarşaf" bir karar alındı. Bu karar, doğrudan askeri müdahaleyi hedeflemiyor, ancak "sivil halkın zarar görmesinin engellenmesi" gerekçesiyle askeri müdahaleyi de kapsayacak bir içerik taşıyordu. Ve karar alınır alınmaz askeri müdahale için düğmeye basıldı. Zaten BM Güvenlik Konseyi kararı öncesinde, operasyonu yapacak güçler bir koalisyon oluşturmuşlardı. Bu koalisyonun sürekliliği eleştiri konusu olunca da NATO devreye sokuldu.

"NATO'NUN NE İŞİ VAR LİBYA'DA?"
Tayyip Erdoğan, Mart ayı başında söylediği bu sözleri unutturup, Amerika’nın operasyonu NATO’ya devretme planına göre kendisine "yeni bir konum" belirledi ve sonunda hazırlanan tezkereyle görevini yerine getirdi.

Peki bu süreçte, kamuoyu tepkisi azaltmak için ne yapmak gerekiyordu? Tabii ki, bunun "bir devlet politikası" olduğu izlenimi yaratmak! Bu da başarıldı! “Tezkere çıkmadan gemiler Libya’ya doğru yola çıktı” haberleri yapılarak, Genelkurmay’ın da operasyona katılma taraftarı olduğuna herkes ikna edildi.

Aynı süreçte; NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Stavridis de Ankara’ya gelerek, hem hükümet yetkilileri hem de askeri yetkililerle görüşünce, kamuoyunda "operasyona Mehmetçiğin de katılmasının bir devlet politikası haline geldiği" havası iyice pekiştirildi. Yaratılan bu havayla hem muhalefet ikna edildi, hem de AKP içinden çıkabilecek aykırı tavırlar önlenmiş oldu.

Ama Amerika bununla da yetinmedi, muhalefeti de kuşatmaya aldı. Amerikan Büyükelçisi Ricciardone, Pazartesi günü Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Çarşamba günü de Bahçeli’yi…

Ardından hem MHP hem CHP milletvekillerinin de desteğiyle tezkere geçti. Zaten ne CHP ne de MHP; konuyu kendi Meclis grubuna getirmişti. Her iki parti de konuyla ilgili bir grup kararı almadı. Meclis Başkanlık divanı bir "oldu-bittiyle" oylama işlemini "işari", yani “el kaldırıp indirme” yöntemiyle yaptırdı. Milletvekilleri ne olduğunu bile anlamadan tezkere Meclis’ten geçirildi.

Amerika, NATO ve AKP iktidarı, el birliğiyle; yeni bir tezkere faciası yaşamamak için işte böyle çalıştı. CHP ve MHP yönetimleri de onların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey yapmadı.

Cuma, 25 Mart 2011 15:42

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron