Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Barzani Yönetimi Devlet Statüsüyle Resmen Kabul Edildi

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Barzani Yönetimi Devlet Statüsüyle Resmen Kabul Edildi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 19:48

Barzani Yönetimi Devlet Statüsüyle Resmen Kabul Edildi

Resim

Tayyip Erdoğan, Irak ziyaretinin ikinci gününde Kukla Devlet'i ziyaret etti. Erdoğan'ın bu ziyareti, Türkiye Cumhuriyet Başbakanı sıfatıyla Kukla devlet'e yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle, Barzani yönetiminin "devlet" statüsüyle resmen kabul edilmesi anlamı taşıyor. Ama Tayyip Erdoğan'ın Barzani'ye desteği bununla sınırlı değil. Kukla Devlet'in merkezi hükümetten bağımsız olarak petrol satışını Türkiye üzerinden gerçekleştirme isteği, masadaki en önemli konu.

Tayyip Erdoğan, Irak ziyaretinin ikinci gününde Kukla Devletin başkenti Erbil'deydi. Havalanında Mesut Barzani tarafından karşılanan Erdoğan, Erbil uluslararası havaalanının açılışını yaptı. Erdoğan açılış sırasındaki konuşmasında Türk Hava Yolları'nın Erbil'e tarifeli seferler başlacağını açıkladı.

Erdoğan'ın ziyareti, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıfatıyla Irak'ın kuzeyinde oluşturulan Kukla Devlet'e ilk resmi ziyaret. Bu bakımdan, Erdoğan, Barzani yönetimine "devlet" statüsü kazandırmak bakımından çok kritik bir adım atmış oldu.

AKP'nin Barzani yönetimine desteği sadece Bağdat'taki merkezi Hükümet'ten bağımsız olarak ayrı bir resmi muhatap kabul etmekle sınırlı değil. Masada öyle bir konu var ki, Barzani yönetimini esas "devlet" haline getirecek önemde sonuçları barındırıyor.

Barzani yönetiminin 2003 yılındaki Amerikan işgalinden beri en çok üzerinde durduğu konu, Irak'ın kuzeyinde çıkarılan gaz ve petrolü merkezi Hükümet'ten bağımsız olarak çıkartabilmek ve satabilmek.

İşte Erdoğan ile Mesut Barzani arasındaki görüşmelerde en kritik konu bu. Erdoğan'ın 12 Haziran seçimlerinde Türkiye'nin güneydoğusunda Barzani'den destek istediği biliniyor. Barzani'nin bunun karşılığında masaya getireceği konunun da bu olduğu belirtiliyor.

Özellikle Erdoğan'a yakın işadamlarının bölgede gaz ve petrol çıkarma faaliyetleri içinde olduğu biliniyor. Ama olay çıkarmakla sınırlı değil. Bu petrolün satışının Türkiye üzerinden gerçekleştirilmesi, Barzani yönetimini Bağdat'taki merkezi Hükümet'ten b ağımsız bir devlmet haline getirecek en önemli adım olacak.

Salı, 29 Mart 2011 09:39

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir