Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hilmi Özkök Çuval Baskınını Önceden Biliyordu

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Hilmi Özkök Çuval Baskınını Önceden Biliyordu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 19:45

Hilmi Özkök Çuval Baskınını Önceden Biliyordu

“Çuval” ın ardından olayın tüm tarafları konuştu, gözler Özkök’e döndü…

Konuş Özkök!

Görevi döneminde askerinin başına çuval geçirilen tek komutan olan eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, bu rezaletle ilgili gelişmelere rağmen susmayı sürdürüyor. CIA ajanı Henri Barkey’in açıklamalarının ardından Wikileaks belgelerinde de bazı detayların ortaya dökülmesi, tüm gözleri yeniden Özkök’e çevirdi.

Konuşma sırası sende Ozkök

Görevi döneminde askerinin başına çuval geçirilen tek komutan olan eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, bu rezaletin perde arkasıyla ilgili ABD kriptolarında yer alan detaylara rağmen susmayı sürdürüyor.

Haber: Salim YAVAŞOĞLU

Türk halkını derinden yaralayan ’Çuval Kepazeliği’nin perde arkasıyla ilgili detaylar, Wikileaks belgelerinde çarşaf çarşaf yayınlanmasına rağmen, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ise hala susmayı sürdürüyor. Taraf gazetesinde yer alan Wikileaks belgelerine göre, Çuval baskını ve öncesi yaşananlar ABD kriptolarında geniş yer buldu. Buna göre, 22 Nisan 2003 tarihinde, Erbil’deki Özel Kuvvetler Komutanlaığı Karargahı’ndaki Türk askerleri Kerkük’te gözaltına alındıktan sonra sınırdışı edildi. Bu olayın ardından yapılan bir askeri toplantıda, Türk tarafının kimlik ve üniforma taşınması karara bağlandı.

Ültimatoma itiraz etmedi

Ancak, ültimatomdan farksız bu karara dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök itiraz etmedi. Bu olaydan 2 ay sonra Süleymaniye baskını yaşandı ve Türk askerinin başına çuval geçirildi. ABD kriptolarına göre, Kerkük Valisi’ne suikast hazırlığı içinde olan timde bir Türk subayı da vardı ve saldırı son anda önlendi. Ancak Türkiye bu iddiaları saçma buldu. O dönem ABD Ankara Büyükelçiliği görevinde bulunan W. Robert Pearson, baskını Türk yetkililerden duyunca teyit etmek için 7 saat uğraştı. Doğru olduğunu öğrenince, Dışişleri Bakanlığı’na, “Üzerlerinde kimlik ve üniforma olmadığı için sivil oldukları varsayılan 23 kişiyi gözaltına aldık” bilgisini verdi.

Disiplinsize ceza teminatı

Pearson, merkeze gönderdiği kriptoda, gözaltındaki Türk subayların 48 saat içinde serbest kalması gerektiğini söyledi. Kriptolarda, 8 Temmuz 2003 tarihinde konuyu görüşmek üzere Türkiye’ye gelen ABD Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral James Jones’in, Hilmi Özkök’e, Türk Özel Kuvvetleri’nin Irak’taki niyeti konusunda ciddi kaygılar duyduklarını bildirmesi de yer aldı. Özkök de herhangi bir disiplinsizliği cezalandıracağı teminatını verdi. CIA Orta Doğu Şefi Graham Fuller’le Kürt raporu hazırlayan CIA ajanı Henri Barkey de baskınla ilgili olarak, 5 Şubat 2007 tarihinde “Nitekim Özel Kuvvetler’deki iki generalin emekliye sevk edilmesi, Genelkurmay’ın ’bakın tasfiye ettik bunları’ diye Amerika’ya yolladığı bir mesajdı ve Amerika gördü bunu” demişti.
Çuvalı ‘pratik çözüm’ olarak nitelemişti
Türk halkı, “Çuval Olayı”nı hafızasından hiçbir zaman çıkarmıyor. 4 Temmuz 2003’te, Irak’ın Süleymaniye kentinde karargah kurmuş bulunan 11 Türk askeri ve Türkmen mihmandarları, ABD askerleri tarafından gözaltına alınarak başlarına çuval geçirilmişti. Askerlerimiz, 57 saat sonra serbest bırakılmıştı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, bu olaya sert tepki göstermemişti. Emekli olduktan sonra bu olayla ilgili bir kez konuşan Özkök, “Göz bağlamak yerine, tamamen pratik bir çözüm” demişti.

Yeni Çağ
05 Nisan 2011


http://www.kemalistler.org/konus-ozkok- ... sende.html
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir