Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

ABD Kriptolarında Perinçek

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

ABD Kriptolarında Perinçek

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 18:37

ABD Kriptolarında Perinçek

Resim

Wikileaks'in ortaya çıkardığı ABD'nin Ankara'daki Büyükelçiliği'nden Washington'a gönderilen kriptolarda, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in adı da birden fazla defa geçiyor. "Perinçek'in aldığı oy az ama etkisi büyük" diyen Amerikan Büyükelçisi, başkentine gönderdiği telgrafta, ABD-PKK ilişkisi konusunda "Perinçek ortaya atıyor, diğerleri arkadan geliyor" diyor. Yine çuval olayı sırasında Perinçek'in Ulusal Kanal ekranından yaptığı çağrı da Amerikan Büyükelçisi'nin kriptosuna yansımış.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın Büyükelçilikleriyle yaptığı gizli yazışmalarda, İşçi Partisi'nin kritik konulardaki tutumları da yer buluyor.

Özellikle Türk-Amerikan ilişkilerindeki kritik konularda İşçi Partisi'nin tutumu, Ankara'daki Büyükelçi Pearson'un Washington'a gönderdiği kriptolara yansımış.

PERİNÇEK ORTAYA ATIYOR, DİĞERLERİ ARKADAN GELİYOR

Taraf gazetesinin yayımladığı wikileaks belgelerinde iki konu yer alıyor. İlki, ABD'nin PKK ile ilişkileri konusunda. Pearson 23 Ocak 2003 tarihli kriptosunda, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in ABD-PKK ilişkisi konusundaki basın toplantısından söz ediyor.

Pearson, Perinçek'le ilgili hakaret ifadeleri de içeren kriptosunda, "İşçi Partisi'ne verilen destek de Aydınlık'ın tirajı gibi düşük ama Perinçek'in savunduğu fikirler devlet içinde ve aydınlar arasında ciddi bir geçerliliğe sahip" diyor.

İşçi Partisi'nin açıklamaları ve ABD-PKK ilişkisi konusundaki Aydınlık haberlerinin diğer medyada yer bulmasının yanısıra, Dışişleri Bakanlığı'nın da konuyla ilgili araştırma yaptığına dikkat çekiliyor.

İkinci konu çuval olayı. Amerikan Büyükelçiliğinden, çuval olayı dolayısıyla Washington'a yollanan kriptoda, iki siyasetçinin görüşlerine yer veriyor. "Bu yerel bir olay" diye Türk askerinin başına çuval geçirilmesini küçültmeye ve hafifletmeye çalışan dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül... Diğer siyasetçi ise İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek...

Amerikalı diplomatların "Solcu İşçi Partisi lideri ve sorun yaratıcısı" diye nitelediği Perinçek'in televizyona çıkıp, Türkiye'nin çuval olayına karşılık bazı Amerikalı subayları gözaltına almasını istediği aktarılıyor.

Çarşamba, 06 Nisan 2011 10:13

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=231
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir