Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Nedim Şener: Akyürek Dink Cinayeti Davasında Sanık Olabilir

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 17:53

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek ve İstihbaratçı polis memuru Muhittin Zenit'in, Milliyet Gazetesi muhabiri Nedim Şener'e, açtığı dava görüldü. "Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları" adlı kitabında, kamu görevlisine hakaret ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmekle suçlanan Şener savunmasını yaptı. Nedim Şener savunmasında, Ramazan Akyürek'in Dink Cinayeti Davasında "sanık" olabileceğini iddia etti. Şener ayrıca, Ramazan Akyürek'in sahte belge düzenlediğini söyledi. Nedim Şener, duruşmanın ardından davayı değerlendirdi. Gazeteci Şener, bir kitap için 28 yıl hapis istenmesine dikkat çekti.
Milliyet Gazetesi muhabiri Nedim Şener, "Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları" adlı kitabında, kamu görevlisine hakaret ettiği ve haberleşmenin gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle hakim karşısındaydı. 12. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada konuşan Şener, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Ramzan Akyürek'in Dink Cinayeti Davasında sanık olabileceğini söyledi.

Nedim Şener, kitabında Ramazan Akyürek ve istihbarat elemanı Muhittin Zenit'in, Dink cinayetiyle ilgili istihbarat aldıklarını, ancak görevlerini ihmal ederek gerekli yerlere bildirmediklerini yazmıştı. Bu konunun İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından araştırıldığını ifade eden Şener, "Başbakanlık cinayette Ramazan Akyürek'in ihmali bulunduğu gerekçesiyle inceleme başlatılmasını istemiştir. Bu da benim yorumum değil Başbakanlık Teftiş kurulunun raporuna dayanmaktadır" dedi.

Ramazan Akyürek'in, davayı soruşturan mülkiye müfettişi Şükrü Yıldız'ı yanıltmak amacıyla sahte belge düzenlediğini de söyleyen Nedim Şener, "Akyürek'in sahte belge düzenlediği, mülkiye müfettişlerinden Akif İkbal'in 19 Mayıs 2008 tarihli raporunda yer almaktadır" dedi.

Hakimin, iddia makamına söz vermesi üzerine Savcı, yargılamanın Türk Ceza Kanunun 288. maddesine göre mi yoksa basın kanunun 19. maddesine göre mi yapılacağına karar verilmesi için davanın ertelenmesini talep etti. Basın kanunun 19 maddesi sanığa para cezası verilmesini öngörüyor. Dava savcının talebi üzerine 29 Eylül 2009 tarihine ertelendi.

Milliyet gazetesi Genel yayın Yönetmeni Sedat Ergin de duruşmayı izlemek için oradaydı. Sedat Ergin duruşmadan sonra bir açıklama yaptı.

Perşembe, 11 Haziran 2009 11:21

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... 29&catid=2
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir