Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İsrail'den Ahmet Davutoğlu'na Mektup Var

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

İsrail'den Ahmet Davutoğlu'na Mektup Var

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 16:50

İsrail'den Ahmet Davutoğlu'na Mektup Var

Resim

Türkiye Dışişleri Bakanı sayın Ahmet Davutoğlu dün akşam CNN TÜRK haber koordinatörü Yavuz Oğhan'ın Mısır olayları ile ilgili sorularına cevap verirken İsrail'i suçlayan tavrı gözlerden ve dikkatli kulaklardan kaçmadı.

Sayın Davutoğlu’nun Mısır ile ilgili sorulara cevap verirken İsrail'e hak etmediği suçlamalarda bulunmasını anlamak aslında çok zor değil. Türkiye Dışişleri Bakanı aynen Türkiye Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan gibi iç politika rüzgarını İsrail karşıtlığı eksenine oturtmuşlar ve bunun da para ettiğini İsrail karşıtlığının partiye oy olarak döndüğünü kanıtlandıkça bunu her fırsatta kullanmaktan da geri kalmamayı adeta görev biliyorlar.

Söz konusu Tv programında Sayın Davutoğlu’nun İsrail'i ne ile suçladığına bakın lütfen:

“Davutoğlu:


Mısır’da olumlu olan şey bunun bölgesel bir sorun gibi yansıtılmaması. İçerde bir devinim olarak yansıdı. Dikkat ederseniz anti Amerikan sloganlar yoktu. İsrail'e yönelik şeyler de yoktu. Bu Mısır'ın meselesi olarak algılandı,bu doğrudur. Dolayısı ile bir şeye dönüşmedi, şayet ona dönüşseydi bir anda şucular, bucular karışıp radikal hale gelebilirdi. Ama ben şunu söyleyeyim. Bütün bunlardan bağımsız olarak, eğer İsrail bu tablodan rahatsızsa önce kendisine dönüp bakmalı ve yaptığı hataları görmeli. Biz rahatsız değiliz. Bunu sağlıklı görüyoruz. Ama Ortadoğu bölgesi....”

İsrail açık ve seçik bir şekilde Mısır'da olabilecek değişikliklerden ve olası bir BARIŞ anlaşmasının İPTALİ konusunda endişeli olduğunu ve her türlü ihtimale hazırlıklı olmaları gerektiğini en yetkili ağızlardan beyan etmişlerdi.

Şimdi sorarım Sayın Davutoğlu’na, en eski komşunuzda bir devrim veya darbe yaşanıyor, 30 senedir dikkat ile koruduğunuz BARIŞ ortamının bir anda yok olması ihtimali varken endişe etmenizin neresi yanlıştır?

Etmemesi gariptir.

Ve Sayın Davutoğlu sanki İsrail bu konuda bir suç işlemiş izlenimi vererek İsrail bu tablo'dan rahatsız ise önce kendisine dönüp bakmalıdır diyebiliyor. Mısırda olanlardan İsrail mi sorumlu? Yoksa “ne güzel komşuda yangın var ben rahat edeyim” mi demeli.

Evet Sayın Davutoğlu biz rahatsız değiliz diyebilir . Ama İsrail diyemez.

GÜVENLİK ENDİŞELERİ

“Davutoğlu:

Ortadoğu bölgesinin kaderi İsrail'in güvenlik endişelerine endekslenemez.”

Sayın Dışişleri Bakanım, İsrail Ortadoğu bölgesinin bir ülkesidir ve en azından bu bölgedeki her ülke kadar güvenlik hakkına sahiptir ve bölgenin kaderi de bölgedeki her ülkenin güvenlik endişesine endekslenebildiği kadar endekslenmelidir. İsrail'in güvenliği önemlidir ve İsrail güvende değilse bölge güvende olamaz. Sanırım bir hoca olarak ve Türkiye gibi önemli bir ülkenin Dışişleri Bakanı olarak bunun anlamını biliyorsunuzdur. Bunu demeniz ülkelerimden biri olan Türkiyem'e zarar verir.Bunu kabullenmek çok kolay değil.

Aynısını Türkiye için söyleyebilir misiniz? Ortadoğu bölgesinin kaderi Türkiye'nin güvenlik endişelerine endekslenemez diyebileceğinizi hiç sanmıyorum.

“Davutoğlu:

Ortadoğu bölgesi İsrail olmadan önce de Dünyanın merkezi bölgelerinden biriydi , bundan sonrada ebediyete kadar da Dünyanın merkezi bölgelerinden biri olacaktır.”

Bu cümleyi tercüme etmek istersek “Ortadoğu İsrail olmadan önce dünyanın merkezi bölgelerinden biriydi, İsrail yok olduktan sonrada ebediyete kadar Dünyanın merkezi bölgelerinden biri olacaktır”.

Bende uyandırdığı etki bu. Hayır ben böyle demek istemedim yanlış anladınız deme hakkınız var tabii ki.

İSRAİL’E KÖTÜLÜK

“Davutoğlu:


Ortadoğu bölgesi ile yapılacak tercihler , özellikle Avrupa’da Amerika’da yapılacak tercihler, sadece İsrail'in güvenlik endişelerine endekslenirse, İsrail'in bu yöndeki taleplerine dayalı tercihler yapılırsa, belki de İsrail'e de en büyük kötülük yapılmış olur. Çünkü böyle bir yapının Ortadoğu'da Barış'ı getirmesi mümkün değil.”

Yanılıyorsunuz , hem de esasta yanılıyorsunuz. İsrail'in güvenliği olmadan BARIŞ olabileceğini sanıyorsanız bu bölge hakkında yeterince bilginiz yok demektir. Bilmediğinizi sanmıyorum, geriye tek bir cevap kalır yanıltıcısınız.

“Davutoğlu:

Şimdi bu tercihleri yapacaksınız ve kendinizi hukukun üstünde atfedeceksiniz. Ondan sonrada başka bir ülkenin iç meselesi konusunda kanaat beyan edeceksiniz.

Buna kimsenin hakkı yok.”

İyi de İsrail böyle bir beyanda bulunmadı ki.

İç işlerimize karışmayın uyarısı Mısır'dan İsrail'e gelmedi ki..

Türkiye uyarıldı bu konuda. Sanırım karıştırdınız.. Olabilir....

(http://www.odatv.com/n.php?n=misirdan-b ... 0802111200)

“Davutoğlu:

Olmaz , Olmaz , Türkiye ile ilişkilerine bakınız. Türkiye eğer ,İsrail Suriye görüşmelerinde olduğu gibi pozitif bir katkı ile barış'ı sağlayacak bir aktör ise, Türkiye'ye dönük olarak bu politikayı takip eden bir İsrail'in diğer toplumlara nasıl baktığını tahayyül edebilirsiniz.”

SADECE OY İÇİN

Nasıl baktığını sanıyorsunuz?

Türkiye İsrail'in ve halkının en yakın dostu diye bildiği bir ülkeydi daha bir sene öncesine kadar. Türk olmaktan gurur duyulan bir ülke idi İsrail. Şimdi ise her sabah işyerimin kapısını açarken bana ne oldu Türkiye, Erdoğan ne yapıyor diye dalga geçen komşuma cevap verememenin rahatsızlığını en derinden duyuyorum. Anavatan dediğim ülkemin vatan dediğim ülkem ile sadece oy toplamak uğruna bozuştuğunu görmek sadece ceza veriyor.

Kusura bakmayın Filistinli komşularımızı düşündüğünüz ve mazlumun yanında olduğunuz iddialarınıza ne ben ne de İsrail toplumu inanmıyor. İsrailli için Türk insanı halen dosttur. İsrail hükümetleri de bütün sözlü saldırılarınıza cevap vermemektedir, sebebi açıktır , sizler gidicisinizdir, Türk halkı yarın da o topraklarda yaşamaya devam edecektir. Sizin yüzünüzden Türk halkını karşısına almak istememektedir. Lütfen İsrail Dış İşlerinin ve Hükümetinin sessizliğini korku veya acz olarak algılamayın.

SIFIR SORUN FİYASKOSU

“Davutoğlu:


İsrail tek tek kendisine yakın olan ülkeleri kaybetti .Şimdi yani kendisi ile ilişkide olan ülkeleri kaybetti. Psikolojik olarak kaybetti , stratejik olarak kaybetti. Şimdi de kendisine yakın gördüğü yönetimleri kaybetmeme telaşı içinde. Ama buraya dönüp şu anda bir çok aktörün özeleştiri yapması lazım , ama özeleştiri yapması gereken en önemli ülkelerin başında İsrail geliyor.”

Sayın Davutoğlu

İsrail kiminle bozuştu? Hangi ülke ile ilişkisini kaybetti?

İlişkileri bozan yegane ülke ne yazık ki Türkiye.

İsrail de bu ilişkileri daha da bozmamak adına elinden geleni yapıyor.

Sıfır Sorun siyasetinizin fiyasko ile neticelendiğinin farkında mısınız acaba?

Sorunlu olmadığımız ülke kalmadığı gibi Yavru Vatan KKTC ile bile bozuşmakta olduğumuzun farkında mısınız acaba? İki devlet bir millet dediğimiz kardeş Azerbaycan ile aramızın bozuk olduğunu bize kırgın olduklarını sanırım sağır sultan bile duydu. Siz İsrail'i yandaş kaybetmek ile suçlamayı görev biliyorsunuz.

Davutoğlu:

"Ortadoğu'da barış isteniyorsa bunun objektif kuralları olur. Herkes o kurallar içinde davranmayı kabul eder. Başka bir ülkede nükleer silah olmasın tamam ama bende olsun hayır. Veya bende demokrasi var diye övünülüyor yani , ama başka bir ülkede demokrasi olmasın Hayır. Senin için iyi olan başkasında da olunca itiraz etmemelisin."

Kesinlikle haklısınız.

Kuzey Irak yönetiminde modernize edilmiş F16 uçakları olmasını veya PKK terör örgütünde İHA (İnsansız Hava araçları) bilemediniz Merkava tankları olmasını kabul edebilir miyiz?

İsrail hiç bir ülkeyi imha edeceğini söylemiyor.

Saygıdeğer dostunuz Sayın Ahmedinecad, İsrail'in bu bölgede yeri olmadığını ve imha edilmesi gerektiğini söylüyor.

Bunu söyleyenlerin eline oyuncak tabanca vermek bile yasaklanmalıdır. Ehliyetsiz araç kullanmak kadar yanlıştır. Değil ki nükleer silah olabilecek.

Demokrasi konusunda sizinle hemfikirim. Tabii ki demokratik bir seçim ile yönetime gelip kendi kardeşlerini pencerelerden atma ve 150 kadar muhalifi sokak ortasında mahkemesiz katletmeyecek ve başka seçim yapmamakta direnecek olan yönetimlerden söz etmiyorsunuz herhalde. Gazze'deki Hamas yönetimi gibi mesela. Hamas Gazze'yi demokrasi ile yönetiyor derseniz sizin demokrasi anlayışınızdan şüphe ederim.

“Davutoğlu:

Zaten , tarih değişecek ,simdi tabiiki bundan sonra halkına hesap vermek durumunda olan, belli seçimlerle seçimle gidildiğimde halka oy talep etmek durumunda olan bir Mısır yönetimi İsrail'e karşı olan tutumunda daha dikkatli davranmak zorunda kalacaktır.”

Barış'a katkı dedikleri bu olsa gerek.

Mısır ile İsrail arasına nifak sokma girişimidir bu ifadeler..

ŞEHİR DEVLETLERİ

"Davutoğlu:

Çok kültürlü, içinde Müslümanların, Hristiyanların,Yahudilerin barış içinde yaşadığı Ortadoğu Şehir Kültürünü yeniden kurmak lazım. Bizim perspektifiimiz bu."

Sayın Bakanım

Perspektifinizin bu olduğu açıktır. İsrailliler belki “şehir kültürü” derken ne dediğinizi anlayamıyorlar, ama ben çok iyi anlıyor ve ne demek istediğinizi net bir şekilde anlıyor ve algılıyorum. (http://www.haberkultur.net/haberoku-262 ... amani.html)

Sözünü ettiğiniz ve İsrail için önerdiğiniz , daha doğrusu arzu ettiğiniz model İslam şehri Medine gibi İslam yönetimi altında ve Yahudilerin de yaşayabileceği bir model hayal ediyorsunuz.

Ne yazık ki İsrail Devleti mevcuttur ve bu hülyalarınız başka bir bahar'a kalacaktır.

İnanın ayıp ediyorsunuz.

İsrail Türkiye'nin dostu ve müttefikidir veya idi, veya yakın bir gelecekte tekrar öyle olacak.

Muhtemelen benim olayı ve sözlerinizi yanlış anladığım veya Siyonistlik yaptığım iddia edilecektir. Olsun ben ne dediğimi biliyorum.

“Davutoğlu:

İsrail bu prespektiften arınarak Pür Yahudi devleti Jewish State için Pür bir Yahudi Devleti kurmak istiyor. Ve bu yahudi devletinin çevresiden soyutlanarak yaşayacağını sanıyor. Çok zor. Ortadoğu tarihinde böyle devletler yok. Pür Yahudi , Pür Müslüman , Pür Hristiyan devlet kurmaya kalktığınızda Ortadoğu’yu bölmeye parçalamaya başlıyorsunuz. Son dönemde İsrail'in en önemli şartlarından biri bu oldu: Ben bir Yahudi Devleti olarak kurulmak istiyorum. Aynı şeyi bir Müslüman Devlet söylediğinde, bunu bir şekilde dini, teolojik bir tanımlamayla tenkit edeceksiniz , ama İsrail'in söylediğinde bunu bir hak olarak göreceksiniz , bu doğru bir şey değil.”

Sanırım Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu, İsrail'in 1948'de bir Yahudi Devleti olarak kurulduğundan habersiz. Türkiye'nin de bu Yahudi Devletini kurulduğundan 1 sene sonra 1949 senesinde tanıdığını bilmiyor.

Daha da kötüsü Yahudiliğin hem din hem de millet olduğunun farkında değil.

Evet bilmeyen varsa tekrar edelim Yahudilik dünyadaki tek örneği ile hem din hem de Milliyet olan yegane bileşimdir.

Diyelim ki İsrail kendisine dinî bağlamda ben bir “Yahudi Din Devletiyim” diyor. Kim buna karışabilir ki? Yasak mı? Sayın Davutoğlu mu buna karışacak?

Sayın Davutoğlu kendisine İslam Cumhuriyeti diyen ülkelere de karışıyor mu acaba?

Desin bakalım cesareti varsa İran'a veya Kaddafi’ye “neden İslam cumhuriyetisiniz” diye?

Şaka mı bu yoksa insanlar ile dalga geçmek için mi Dış İşleri Bakanlığı makamını işgal ediyorsunuz. Ayıptır Ahmet bey Türkiye'nin onuru ile oynuyorsunuz. Kaldı ki İsrail Ortadoğu’nun en demokratik ve saygın ülkesidir.

Nüfusunun %20'si Müslüman, Hıristyan ve Dürzülerden oluşur ve Yahudi dinine mensup İsrailli vatandaşlar ile eşit haklara sahiptirler. Herbirinin seçme ve seçilme özgürlükleri hatta Cumhurbaşkanı olma hakkı bile vardır.

Halbuki Türkiyemde:

Bir Yahudi olarak benim Türkiye'de Cumhurbaşkanı olma hakkım yoktur. Orduda bana ve benim gibi Yahudilere GM (General Motor) veya gayri müslim denir ve herhangi bir kurmay görevde olmam söz konusu bile değildir.

İSRAİL İZOLE Mİ

“Davutoğlu:


Ortadoğu bölgesi , bu çok kültürlü yapısı , çok dinli yapısıyla insanlığın tekrar çekim alanlarından biri haline gelebilir. Bu mantığı İsrail kabul ederse insanların eşit olduğu , eşit haklardan istifade ettiği mantığı kabul ederse. Bu tarihin bu değişim dalgasına uyum gösterir. Bunu kabul etmezse ve her oluşan değişimi her yeni unsuru bir tehdit gibi algılarsa, kendisi izole olur ve bu süratle izolasyona gidiyor İsrail.”

İsrail izole olmuş falan değil, İsrail'i izole olmuş gibi gösterme çabası sadece Türkiye Başbakanı ile Dışişleri Bakanının ağzındadır. Bu söylemler ile İsrail ne izole olur ne de istediğiniz tarafa çekebilirsiniz. Yanlış ifadeler bunlar, dostluk değil düşmanlık anlatan söylemler bunlar. Ne size ne de işgal ettiğimiz makama uygun değil yakışık almamaktadır.

“Davutoğlu:

Evrensel değerlerin herkes için geçerli olması gerektiği ve hiçbir insan grubunun mensup olduğu din dolayısıyla veya geçmişte çektiği acılar dolayısıyla veya bir ülkenin üstün ve ayrıcalıklı kabul edilemeyeceğini herkesin görmesi lazım.”

Dikkatli bir okuyucu bu sözlerin ardında İsrail Devletinin Holokaust yüzünden kendisine iltimas edildiğini ve bunu hak etmediğini hatta İsrail'in bu duyguyu istismar ettiğini dile getirdiğini anlar sanırım. Evet Sayın Bakanım İsrail Devleti 6 milyon Yahudi’nin Nazi Almanyası’nda organize sanayii ile yok edilmesinden sonra kurulmuştur. Halihazırda etrafını sarmış olan düşman devletler tarafından da yok edilmesi için can atan komşular ile çevrelenmiş durumdadır. İsrail asla üstün olduğunu iddia etmemiştir. Ayrıcalıklı evet.

Bu ayrıcalık kimsenin bu ülkeyi yok etme hülyasına kapılmamasını gerektirecek bir ayrıcalıktır. İsrail bu ayrıcalığını kendi teknolojisi ve beyin gücü ile kazanmaktadır ve kimseden de özel bir talepte bulunmamaktadır.

İsrail'in tek talebi barış içinde yaşamasına izin verilmesidir.

Dostunuz saydığınız terör örgütü Hamas bile İsrail'i yok etmekten söz edebilmektedir.

Sayın Bakanım

Kusuruma bakmayın, ben siyasetçi değilim , basit sıradan bir Türk ve İsrail vatandaşıyım, iki ülkem iki vatanım var ve iki ülkem arasındaki gerginliklere sessiz kalamıyorum. Söylemleriniz bana dostça gelmedi ve bu söylemlerinizi sadece İsrail ve temsil ettiği unsurları beğenmediğiniz için ifade ettiğinize de inanmıyorum. Bana göre yakışık almayan ve iç siyaset uğruna dış siyaseti kurban ettiğimiz bir tavır içinde olduğunuzu düşünüyorum.

Düşündüklerimi de en açık şekilde ve samimiyet ile yazıyorum.

Umarım hislerimi anlar ve hak verirsiniz.

Rafael Sadi
Odatv.com
14.02.2011 02:35


http://www.odatv.com/n.php?n=israilden- ... 1402111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir