Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İşte AKP-Hizbullah İlişkisi

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

İşte AKP-Hizbullah İlişkisi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 16:22

KILIÇDAROĞLU BU HABERİ “İŞTE AKP HİZBULLAH İLİŞKİSİ” DİYE OKUYACAK

Resim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Erdoğan arasında Hizbullah polemiği büyüyor. CHP liderinin AKP ile Hizbullah arasında ilişki olduğu iddiasına Başbakan Erdoğan “Çünkü bir iddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Ak Parti’yi Hizbullah ile herhangi bir terör örgütüyle ilişkilendirme gayreti içerisine girmek bir densizliktir, namertliktir. Benim partimi kimse bu tür örgütlerle ilişkilendiremez. Bunu açıklamadığı sürece bu densizlik, bu namertlik onun üzerinde ve camiasında kalacaktır. Bunu bu kadar açık söylüyorum. Bu kadar ağır kullanıyorum. Benim partimi kimse bu tür örgütlerle ilişkilendiremez, böyle bir hale getiremez.” Sözleriyle yanıt verdi.

Odatv bir yıl önce Hizbullah’a yakın derneklere AKP’li belediyelerin yardımlarını haberleştirmişti. 2 Aralık 2009 tarihinde Odatv söz konusu ilişkiyi örnekleriyle veriyordu (OKUMAK İÇİN TIKLAYIN ):

“Son dönemde Doğu’da adı Hizbullah ile anılan bir dizi dernek var. Hizbullah ile anılmasının nedeni derneği kuran isimlerin daha önce Hizbullah ile organik ilişkisinin bulunması.

Diyarbakır’da faaliyet yürüten Mustazaf-Der’in başında bulunan İshak Sağlam daha önce Hizbullah Davası’ndan hüküm giymişti. Dernek Diyarbakır’da 100 binlik mitingler ile dikkat çekmişti. Nitekim dernek Hizbullah bağlantısı nedeniyle defalarca basıldı. Birçok üyesi tutuklandı.

Adı Hizbullah ile anılan bir diğer dernek ise İhya-Der. İhya-Der yakın zamanda bir Hizbullah Operasyonu’na da uğradı. 28 Nisan 2009 günü Hizbullah’a yönelik düzenlenen operasyonda Elazığ ve Malatya’da İhya Der ve onunla bağlantılı bir dizi merkeze baskın düzenlenmiş, çok sayıda dernek üyesi tutuklanmıştı.Tutuklanan isimler halen Hizbullah’ın yasal kolu olarak İhya-Der adı altında faaliyet yürütmekle yargılanıyor. İhya-Der ve Mustazaf-Der’in dışında Doğu’da Hizbullah ile bağlantılı pek çok dernek var.

Bu arada Hizbullah’a yakın derneklerin bölgede patlama yapmasının eve dönüş yasası ertesi olması da dikkat çekici. PKK’ya karşı başarısız olan bu yasa sayesinde 2000 civarında Hizbullah tutuklusu cezaevinden çıkarak bölgede bu derneklerin örgütlenmesine katıldı.

BELEDİYE ÖNÜNDE STAND

… Geçen hafta İhya-Der üyeleri Erciş’te belediye binasının önünde belediyenin izni ile bir stand kurdu. DTP’nin tepkisi ile karşılaşan stand AKP’li belediyenin desteği ile iki hafta süreyle açık kaldı. Samsun Canik Belediyesi’nde İhya-Der adına verilen yemeğe AKP Canik yönetimi ve AKP Samsun milletvekili katıldı. Mustazaf-Der’in düzenlediği mitinge AKP’den yoğun katılım oldu. 29 Mart seçimleri öncesinde Abdulkadir Aksu’nun AKP için sivil toplum örgütleri ile düzenlediği toplantıya İhya-Der ve Mustazaf-Der de katıldı. Bu derneklerden AKP’yi desteklemeleri istendi. Nitekim Hizbullah da bağımsız aday çıkarmak yerine AKP’yi destekledi.

AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt Diyarbakır’da 100’ün üzerinde olan bu dernekler sorulduğunda şu cevabı verdi: "Bölgenin hassasiyetlerini iyi okumak gerek. Burada İslami hassasiyetler son derece yüksek, İslam'a dayanan geniş bir siyasi taban var. Demokratik süreç geliştikçe, bu kesimler de kendilerini herkes gibi sivil toplum örgütleri çerçevesinde ifade etmeye başladı. Bundan önce ise bu bölgede yeraltı örgütlenmeleri dışında kimseye hayat hakkı tanınmıyordu. Mesele aslında bundan ibaret."

Kısacası AKP’nin varolduğu bölgelerde Hizbullah ile ilişkili olan dernekler rahatlıkla çalışıyor. Etkinliklerine AKP’den katılım oluyor. Ancak cemaat ile kavgalı olan Hizbullah’ın dernekleri uzun bir süredir belirli periyotlarla polis operasyonları da yaşıyor. Hizbullah’a yakın olan dernekler operasyonlar ile kontrol altında tutulurken, derneklerin yaptığı çalışmalar nihayetinde AKP’ye kazandırıyor. 29 Kasım günü Diyarbakır Kayapınar’da PKK’nın eş zamanlı saldırılar ile AKP ve Mustazaf Der’i hedef alması da örgütün bu paralelliği kurduğunu gösteriyor.”

ERDOĞAN VİDEOSU

Odatv daha önce Hizbullah’In seçim politikalarını haberleştirmişti. Bağımsız aday çıkarmaktan vazgeçen Hizbullah, son seçimlerde Batman’da Saadet Partisi’ni desteklerken, Kürtler’in yoğun olduğu diğer illerde AKP’ye destek verdi. 22 Şubat 2010 tarihinde Taraf Gazetesi’nin cemaate yakın yazarı Önder Aytaç da bu desteği anlatırken (OKUMAK İÇİN TIKLAYIN ), Hizbullah’ın propaganda videolarında Başbakan Erdoğan’ın konuşmalarının yer aldığını anlatıyordu.

Odatv.com
24.01.2011 03:32


http://www.odatv.com/n.php?n=kilicdarog ... 2401111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir