Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hitler Stadyumda Islıklansa Ne Yapardı?

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Hitler Stadyumda Islıklansa Ne Yapardı?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 16:18

Hitler Stadyumda Islıklansa Ne Yapardı?

Resim

TTArena’da yaşananların daha iyi analiz edilmesi düşüncesiyle; TARİHTEN BİR YAPRAK

Hitler’in amacı 1945′e kadar yeni bir imparatorluk kurmak olduğu için futbol ve spor ile pek ilgilendiği söylenemezdi. Fakat Almanya’nın maçlarına gittiği olurdu. Bunlardan biri de 7 Ağustos 1936′da Berlin’de oynanan Norveç maçıydı.

O maç Hitler’in büyük bir zafer görmek için gittiği bir karşılaşmaydı. Alman protokolündeki tek ağır isim Adolf Hitler değildi. Propoganda bakanı Goebbels, hava kuvvetleri komutanı Göring ve içişleri bakanı Frick’de yerlerini almışlardı. Esasında bu isimlerin içinde futbola en çok ilgi duyanın Göring olduğu söylenir. Göring’in Nazi iktidarı boyunca SC Dresdner adlı futbol kulübüne yardım ettiği anlatılan hikayeler arasındadır. Göring’in tam tersine Goebbels ve Frick’in sporla uzaktan yakından bir alakaları yoktu. Norveç maçında tek gayeleri führerlerini mutlu görebilmekti…

Norveç maçın ilk dakikalarında bir gol buldu ve Hitler’in yanındaki kurmayları onun kötü halini düzeltmek için ellerinden geleni yapıyorlardı. Goebbels bu anı ‘Führer golden sonra perişan olmuştu, onu toparlayamıyorduk’ sözleri ile anlatmıştı. Hitler’in ve kurmaylarının tribünde olduğunun farkında olan Alman futbolcular fırtına gibi esmeye başlayıp Norveç kalesini abluka altına alsalarda beklenen gol bir türlü gelmemiş, aksine Norveçli İsaksen durumu 0-2 yapmıştı. Maç bitmeden koltuğundan kalkan Hitler üzgün görünüyordu fakat daha sonra Norveç’i işgal edince bu üzüntüsünün geçtiği kesindi…

BİR DAHA MAÇA GİTMEDİ

Hitler zaten futbola soğuk bakan biriydi ve Norveç karşısında alınan bu yenilgiden sonra bir daha hiç maça gitmedi. Norveç maçından sonra bir kez de İngiltere ile bir karşılaşma yapıldı. Bu maç İngiliz futbolcuların tribünlere nazi selamı vermesi ile akıllarda kaldı fakat Hitler bu maçı izleyenler arasında yoktu. Ve sanırım gitmediği içinde bir şekilde mutlu olmuştu çünkü İngiltere maçtan önce zorla nazi selamı vermenin acısını çıkartırcasına Almanya’yı 6-3 yenmişti.

Hitler futbol denen olgunun halkı ne derece de mutlu edebileceğinin ve bir çeşit “uyku ilacı” olduğunun farkındaydı fakat ilk gittiği futbol maçı olan Norveç karşılaşmasında takımın aldığı mağlubiyet onun inancını kırmıştı. Hitler inatçı bir adamdı ve futbolla hiç ilgili olmadı. Mussolini ise o tarihlerde ülkesi İtalya’nın kazandığı Dünya Şampiyonluğu İle övünmekle meşguldü… Hitler III. Reich’ın sonu olan 1945 yılına kadar hiç futbolla ilgili olmadı.

Alman futbolcuları cezalandırmak aklına bile gelmedi. Sadece maçlara gitmemekle protesto etti. Galatasaray taraftarları hakkında açılan soruşturmaya katkı olması temennesiyle.

Kudret Ulusoy
Odatv.com
24.01.2011 00:36


http://www.odatv.com/n.php?n=hitler-sta ... 2401111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir