Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Abdullah Gül'den 'İki Dil' Talebine Onay

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Abdullah Gül'den 'İki Dil' Talebine Onay

Mesajgönderen TurkmenCopur » 06 Nis 2011, 14:48

Abdullah Gül'den 'İki Dil' Talebine Onay

Abdullah Gül, Diyarbakır ziyaretinde Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi ve son günlerde tartışılan iki dil talebi için görüş alışverişi yaptı. Görüşmelerde yer alan temsilciler, Gül'ün taleplere olumlu yaklaştığını ve, "zamanla bu isteklerin yerine getirilebileceğini" ifade etiğini belirtti. Kamer Başkanı Nebahat Akkoç, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Ulusal Kanal'a konuştu. Bedirhanoğlu, görüşmede başka konuların da gündeme gemdiği ancak bununla ilgili bilgi veremeyeceğini ifade etti.

Abdullah Gül, Diyarbakır ziyaretinin ikinci gününde Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odaları temsilcileriyle bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde bölgedeki ekonomik ve siyasi sıkıntıların konuşulduğu belirtildi.

Ulusal Kanal, Kamer Başkanı Nebahat Akkoç, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu'na, Gül'le yaptıkları görüşmede nelerin konuşulduğunu sordu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, Gül'e Ana dilde eğitim talebinin vazgeçilemez olduğunu ilettiklerini belirtti. Şiddete son verilerek tartışma ortamının yaratılmasını ve bu ziyaretin bunun için önemli bir adım olduğunu dile getirdiklerinin kaydeden Ensarioğlu, Abdullah Gül'ün bu konudaki rolünü de önemsediklerinin belirtti.

Görüşmede, Gül'den olumlu ve sıcak bir hava aldıklarını anlatan Ensarioğlu, Abdullah Gül'ün taleplerle ilgili kendilerine şu yanıtı verdiğini kaydetti:

"Toplumu germeden, endişeleri gidererek demokratik tartışma ortamları yaratarak zamanla bu taleplerin yerine getirilebilir, bu süreç içinde gerçekleşebilir"

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, görüşmede başka konuların da gündeme geldiğini ancak bununla ilgili bilgi veremeyeceğini belirtti. Bedirhanoğlu görüşmede, Kürt halkının ortak talebi olan Anadilde eğitim talebini Gül’e aktardıklarını söyledi.

Bedirhanoğlu’nun aktardığına göre Gül bu taleplerin, bıçakla keser gibi hemen yapılamayacağını, toplumun hassasiyetlerinin göz önüne alınması gerektiğini söyledi.

Kamer Başkanı Nebahak Akkoç da, Abrdulah Gül'ün Diyarbakır'a gelmesinin gerginliği yumuşattığını ifade etti. Akkoç, dil talebinin ihtiyaç olduğunu söylediklerinin Abdullah Gül'ün talepleri not alarak dinlediğini aktardı.

Perşembe, 30 Aralık 2010 11:44

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir