Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Darbe İngiliz Çikarına Uygunmuş!

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Darbe İngiliz Çikarına Uygunmuş!

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Nis 2011, 20:25

Darbe İngiliz Çikarına Uygunmuş!

İngilizler 30 yıllık gizli arşivlerini açtı. 1980 dönemine ışık tutan belgelerde İngiliz'lerin 80 darbesinin "beklediklerinden erken" yapıldığı belirtiliyor. İngilizlerin Ankara Büyükelçiliği'nce övgüler düzülen darbe, Türkiye'nin "demokratikleşme özelliklerinden biriymiş" gibi Londra'ya bildiriliyor. Belgelerde dönemin siyasetçileri hakkında kullanılan ifadeler de, wikileaks belgelerini aratmayan nitelikte.

İşte, İngilizler'in 30 yıllık gizli arşivlerinden önemli satır başları.

Arşivlerin tozlu sayfaları, 1980 darbesinin "İngilizler'in beklediğinden iki ay kadar önce" gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

İngiliz Büyükelçiliği'nden Londra'ya geçilen bilgilerde;1960 ihtilali ve 12 Mart muhtırasıyla kıyaslananan 12 Eylül Darbesi'nden övgüyle söz ediliyor.

Belgelerde, 80 darbesi için, "diğer ikisinden çok daha disiplinli ve centilmence yapıldı. Akıldan uzak bir milliyetçilik ve yabancı düşmanlığı içermiyor" ifadeleri yer alıyor.

Dönemin İngiliz Büyükelçisi mektuplarında 80'li yıllardaki Türk Silahlı Kuvvetlerini şöyle betimliyor:

"Türk Silahlı Kuvvetleri ve komutanları geçmişteki bu iki darbeden çok şey öğrendi. Bu derslerden ilki Türkiye’nin sorunlarının bir darbeyle çözülemeyecek kadar zorlu olduğu, ikincisi ise Parlamento’yu devreden çıkarmanın ve teknokratlarla iş yapmanın mümkün olmadığı” Orduyu anayasanın koruyucusu olarak görme eğilimi bir tek TSK’nın kendisinde değil, Türk halkının çoğunluğunda da var. Ben şahsen TSK’nın demokrasiye gönülden bağlı olduğuna ve ancak demokrasinin tehdit altında olduğuna inanmaları halinde müdahaleye hazır olduklarına inanıyorum. Ordu demokrasinin işlediğini görmek istiyor. bunun için müdahaleye hazır. Türkler bu konuda üç metodu kullanacak. Önce it, sonra tekmele, sonunda parçaları toparla ve yeniden başla."

80’e kadar yapılan her darbeden sonra askerin sözünü tuttuğu savunulan belgelerde, Türkiye'nin demokratik olgunluğa böyle ulaşabileceği savunuluyor.

Darbenin Türkiye'nin özel demokratik geleneği olarak Londra'ya anlatıldığı belgelerde, darbenin İngiliz çıkarlarına uyduğu da itiraf ediliyor:

"Şimdiki darbe İngiltere’nin çıkarlarına herhangi bir zarar vermiyor ve bence yeni rejime sempati ve anlayışla yaklaşmamız, yönetime ekonomik ve siyasi istikrar yönünde yardımcı olmamız doğru olur."

Darbeden sonra Türkiye'nin çok mutlu bir ortama dönüştüğünü ileri süren Büyükelçilik yetkilileri, dönemin siyasetçileri hakkında Wikileaks belgelerinde geçen ifadeleri aratmayan sözler kullanıyor.

İşte İngilizlerin siyasetçiler hakkında kullandığı sözlerden bazıları:

"Süleyman Demirel, Mussolini görünümlü. Görüşleri, hiçbir çekingenliğe yer vermeyecek şekilde ortanın sağında. Batı yanlısı ve çok çalışkan. Esnek ve iyi bir hatip. Konuşmaları dolambaçlı ve laf kalabalığından ibaret. Ancak kitlelerle iyi yakınlık kuruyor"

"Deniz Baykal genç ve oldukça konuşkan. Yetenekli bir "siyasetçi ve müzakereci" imajına rağmen, enerji bakanlığında başarılı değildi. CHP içindeki hiziplerden biri. Dışa dönük görünümlü ve dost tavırlı bir kişilik.

"Alparslan Türkeş netameli bir kişilik. Kanca burnu, simsiyah saçları ile çarpıcı bir figür, kötü bir konuşmacı, ancak "misyon adamı" olmanın çekiciliğine sahip. Kıbrıs orijinli olmaktan utandığı söyleniyor."

"Necmettin Erbakan'ın dış görünümü, iri-yarı ve renkli. İslami siyaset platformunda oturuyor. Milliyetçi duygulara hitap ediyor. Küçük esnaf ve sanatkârın büyük iş gruplarına karşı korumacılığı üzerine söylem geliştirdi, ancak "hesaplı çıkarcılığı ve dürüstlükten uzak tavrı", onun yaygın biçimde hafife alınmasına yol açıyor.

"Turgut Özal’ın büyük gücü 1979-80 döneminde, Demirel hükümeti içindeki pek çok bakanın kıskançlığına yol açtı. 1980’de Evren tarafından tutulmaya devam etti. Evli 3 çocuklu olan Özal; ufak tefek, yuvarlak ve dost tavırlı biri. İyi bir dinleyici ve konuşmacı, bu nitelikleri ile dinleyenlerin dikkatini üzerinde toplayabiliyor.”

"Doğu Perinçek, etkili bir konuşmacı ve müthiş bir cesarete sahip. Batı Avrupa’ya karşı dostça bir tavır içinde."

Perşembe, 23 Aralık 2010 12:56

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir