Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kıbrıs'ta Wikileaks Paniği Başladı

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Kıbrıs'ta Wikileaks Paniği Başladı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Nis 2011, 19:51

Kıbrıs'ta Wikileaks Paniği Başladı

Resim

Son günlerde ismi bizde saklı olan bazı KKTC vatandaşlarının ciddi panik içine girdiğini, bir ülke temsilcisine kendi ülkeleri, liderleri, partileri ve sivil toplum kuruluşları hakkında düzenli bilgi verdikleri ortaya çıkacak diye uyku uyuyamadıkları bilgisini alıyoruz. Özellikle WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın serbest kalmasından sonra yeni dosyaların açıklanmasından birilerinin büyük kaygı duydukları anlaşılıyor.

Gerçekten de KKTC’deki bazı isimlerin yer aldığı, başka bir ülkeye jurnallik yaptıklarının kanıtlandığı belgelerden ürkmeleri ve telaşa kapılmaları doğaldır. Çünkü, bunlar ortaya çıktıktan sonra jurnalledikleri ülkede yaşamaları hiç de kolay olmayacaktır.

Korkmakta çok haklıdırlar, çünkü bu tür belgelerin WikiLeaks sızıntıları içinde yer aldığı kanıtlanmıştır. Gelin bu konuda yazmış olduğum yazıyı hatırlayalım.

“Kıbrıs Rum kesiminde yayınlanan “Fileleftheros” gazetesi, Yunanistan’da yayın yapan “Ethnos tis Kiriakis” gazetesi tarafından açıklanan Amerikan belgelerine yer vermiş. Gazeteye göre, aralarında başka ülkelerin vatandaşlarının da bulunduğu, Amerikan yardımı alan kişilere sözleşme imzalatmışlar. Belgelerin; BM tarafından hazırlanıp iki kesimin onayına sunulan Annan Planı’nın hazırlanması sırasındaki dönemin ardından, Washington’daki yetkililer tarafından gizlilik kapsamından çıkarıldığını yazan gazete, Amerikan Hükümeti’nin ilgili biriminin, öncesinde alıcıların isimlerini silmesiyle, dört yıllık çabanın ardından, üç büyükelçiliğe 1.331 adet ödeme sözleşmesi teslim ettiğini belirtiyor. Gazetenin haberine göre, gizlilik kapsamından çıkarılan belgeler, ABD Dışişleri Bakanlığı “Review Authority”ye bağlı Theodore Sellin imzasını taşımaktaymış. Üç başkentteki Amerikan büyükelçiliklerinin, çoğunlukla lise öğretmenlerini, öğretim üyelerini, siyasetçileri, gazetecileri, ekonomi dünyasından kişileri ve “opinion leaders” ismini verdiği fikir üreten liderleri gözetleyip bunlara arasından seçtiklerine para dağıttığını yazan gazete, Amerikalıların ödenekleri UNDP ve UNOPS aracılığıyla ulaştırdığını da belirtmiş.”

KİM BU MUHBİRLER

KKTC’de ülkeleri aleyhine çalışmalar yapmak için başka bir ülkeyle para karşılığı bazı çalışmalar yapmak üzere sözleşme imzalayanlar kimlerdir? Bir Yunan gazetesinde bu isimlerin listeleri bulunmaktaymış. Acaba Amerikalılarla sözleşme imzalayan 1331 kişiden ve kuruluştan kaçı KKTC vatandaşıdır ve bunlar kimlerdir? KKTC’yi yönetenlerde bu isimler var mıdır? Varsa niçin bu konuda işlem yapmıyorlar?

KKTC’deki Amerikalıların ödenekleri, UNDP ve UNOPS aracılığıyla ulaştırılyormuş. Acaba bu tür yardımlar hala yapılıyor mu? Ne amaçla yapılıyor? Bu yardımlar karşılığında hangi bilgiler ediniliyor?

Peki, KKTC’de bu tür çalışmalar hala devam ediyor mu sorusuna bir yanıt vereyim. Evet, UNDP yardımlarıyla projeler hala yürütülüyor. Size yakın zamanda UNDP tarafından finanse edilmiş bir projeden örnek vereyim. Bakın bunun belgesi : “It is supported by UNDP-Action for Cooperation and Trust (ACT) Programme in Cyprus (http://www.undp-act.org) and the European Commission Representation in Cyprus” (http://www.cyprus2015.org/index.php?opt ... 57&lang=en). Spyros Christou, Alexandros Lordos isimli 2 Rum ve 2 KKTC’li akademisyen, UNDP finansmanı ile bir proje yürütmüşler ve bunlardan birisi de Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Danışmanı kimliğindeki bir isim. Vay Vay Vay ! İsimleri merak edenler yukarıdaki internet sitesine bakabilirler.

KKTC’de asıl deprem, WikiLeaks belgelerinde ülkelerini Amerikalılara gammazlayan isimler ve bunların verdikleri bilgiler açığa çıktığında yaşanacak diye düşünüyorum. Özellikle Ö…, A…., E….. ve Y….. gibi isimlerin bu belgelerde olup olmadığını çok merak ediyorum. WikiLeaks belgelerini doğrusu çok çok merak ediyorum. Ya siz?

Doç.Dr. Birol Ertan

Odatv.com
17.12.2010 23:10
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir