Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Perinçek Bin Gündür Tutuklu...

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

Perinçek Bin Gündür Tutuklu...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Nis 2011, 19:43

Perinçek Bin Gündür Tutuklu...

Perinçek gözaltına alındığında, "Kanunsuzlar" demişti. O günden bugüne dosyaya bir tek yeni delil girmedi, mahkemeler 39 ayrı davada, dosyadaki delillerin kabul edilemeyeceğine hükmetti. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün son 19 duruşmada Perinçek için tahliye istiyor. Ancak Perinçek, Türkiye bir seçime giderken yine cezaevinde tutuluyor.

"KANUNSUZLAR... TAYYİP ERDOĞAN'IN SUÇLARI BÜYÜYOR"

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ergenekon tertibiyle gözaltına alındığı 21 Mart 2008 tarihinde Fatih Adliyesi'nin önünden Türkiye'ye böyle seslenmişti.

Aradan, "Tam BİN GÜN" geçti. Bu süreçte Perinçek'in dedikleri bir bir çıktı ve hukuksuzluk tam 39 ayrı mahkeme kararıyla belgelendi.

2 yılda 169 duruşma görüldü. Hukukçular 2 yılda yapılan bu yargılamanın, diğer ağır ceza mahkemelerindeki 42 yıllık yargılamaya eşdeğer olduğunu belirtiyorlar.

Doğu Perinçek, 22 Ocak 2009'da, tutuklandıktan tam 297 gün sonra savunmasını yaptı.

Perinçek, savunmasına "Karanlık kalan, eksik kalan, tartışmalı kalan, çelişmeli kalan hiçbir sorun bırakmayalım. Burada gerçekleri hep birlikte ortaya çıkaracağız" sözleriyle başladı.

Perinçek'e; Irak'ın kuzeyine Türk subaylarıyla 24 bin silah göndermek ve Bilecik Toplantısı'yla Ergenekon'un temel belgelerini yazmak gibi suçlamalar yöneltiliyordu.

Perinçek bu suçlamaların hepsine yanıt verdi. En akla aykırı suçlamalar bile iddianamede gerçekmiş gibi gösterilmişti.

24 BİN SİLAH UYDURMASI

Ergenekon savcıları, iddianameye Perinçek'in Irak'ın kuzeyine 2 konteynır içinde ve Türk subaylarının himayesinde 24 bin silah gönderdiğini yazdı. Bu suçlama Perinçek tarafından kolayca çürütüldü.

PERİNÇEK'İN YANITI

"Emekli General Servet Cömert ile yaptığımız hesaba göre 24 bin silah 120 ton ağırlığındadır. Bu kadar silah en az 12 TIR'la götürülebilmektedir. TIR'ların büyüklüğüne göre bu konvoy 20 TIR'a kadar çıkabilmektedir. Tuncay Güney 24 bin silahı iki araba ve iki konteynıra sığdırabilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı da, 20 Mayıs 2008 günlü yazısıyla bu haince suçlamanın tamamen "asılsız ve mesnetsiz" olduğunu belirtmiştir."

Perinçek, bu suçlamanın Amerikan gazetelerinden alınarak 7 gün sonra Tuncay Güney'e söylettirildiğini de duruşmada ispatladı.

BİLECİK TOPLANTISI UYDURMASI

İddianamede, "Ergenekon Yeniden yapılandırma" belgesini Doğu Perinçek, Suphi Karaman, Deniz Bilge ve Erol Bilbilik'in yazdığı suçlamasına yer veriliyor. Bu suçlama, Tuncay Güney'in İstanbul Emniyeti'nde yaptığı mülakata dayandırılıyor. İşte Perinçek'in bu suçlamaya yanıtı.

PERİNÇEK'İN YANITI

"Ben Bilecik'e gitmiş değilim. Bir yazı yazalım Bilecik Valiliği'ne… Ben 1992'den beri birinci dereceden koruma altında bir insanım. Her vilayette vilayet sınırında iki otomobille karşılanırım, izlenirim. Güvenlik açısından. Benim o tarihlerde bir Bilecik ziyaretim de yoktur. Tamamen uydurma. İddianamede, Tuncay Güney mülakatında böyle söyledi diyor. Açıyoruz, mülakat elinizde. Tuncay Güney böyle bir şey söylememiş. Savcılar bir yalan olarak uydurup iddianameye koymuşlar. Bunu düzeltecekler."

Nitekim Perinçek'in söylediği oldu: Ergenekon savcıları mahkeme kararıyla bu uydurmayı düzeltmek zorunda kaldı.

Perinçek'in 3 gün süren savunması, "Ergenekon Savunması" adıyla 450 sayfalık kitap oldu.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, İşçi Partisi Lideri için ilk kez 8 Haziran 2010'da görülen 150. duruşmada tahliye istedi. Ardından da her kararda düzenli olarak Perinçek'in tahliyesi yönünde oy kullandı. İşte Mahkeme başkanının tahliye gerekçeleri…

BAŞKAN ŞENGÜN'ÜN TAHLİYE GEREKÇELERİ

Üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti. Mevcut delil durumu. İsnat olunan suç vasıflarının değişme ihtimali. Tutuklu kaldığı süre. Tutuklamadan beklenen gayenin sağlanmış olması. Tutukluluktaki makul sürenin aşılmış olması. Toplum içindeki konumları da dikkate alındığında bu aşamadan sonra kaçma, saklanma ve delilleri karartma şüphelerinin de bulunmaması, iddianamedeki sevk maddeleri ile tutuklama müzekkeresindeki sevk maddeleri arasındaki farklılıklar.

Perinçek, tutuklu bulunduğu bin günde de siyasal mücadelesini sürdürdü ve Türkiye'nin can alıcı sorunlarına çözüm üretmeye devam etti. Bu süre zarfında "Gladyo ve Ergenekon", "Kemalist Devrim-6 Atatürk'ün CHP Program ve Tüzükleri", "Türk Ordusu'nda Strateji Sorunu" ve "Ergenekon Savunması" isimli 4 kitap yazdı.

Tutuklu bulunduğu sürece yurttaşları da Perinçek'le birlikteydi. Yurdun dört bir yanında İşçi Partisi Genel Başkanı'nın özgürlüğüne kavuşması için yüzlerce eylem yapıldı.

Türkiye'nin en önemli aydınları da Perinçek'in yanındaydı.

Dünya ülkeleri de Perinçek'in tutukluluğuna sessiz kalmadı. Meksika'da 11-13 Mart 2010'da toplanan "Partiler ve Yeni bir Toplum" adlı uluslararası seminerde yedisi iktidarda 21 sol parti "Doğu Perinçek ve aydınlar" için özgürlük istedi.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ergenekon tertibiyle bin gündür tutuklu bulunuyor. Türkiye kamuoyu bu tertibin çökmesini ve tüm yurtsever aydınların bir an önce serbest kalmasını bekliyor.

Salı, 14 Aralık 2010 19:01

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir