Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

AKP İktidarıyla İlgili Çarpıcı Bilgilere Yer Veriliyor

Burada Atatürkçü Medya'da yer alan önemli Güncel Haberler hakkında başlıklar bulabilirsiniz.

AKP İktidarıyla İlgili Çarpıcı Bilgilere Yer Veriliyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Nis 2011, 16:07

AKP İktidarıyla İlgili Çarpıcı Bilgilere Yer Veriliyor

Wikileaks internet sitesi Amerikan istihbatına ilişkin bilgileri dün gece yayınladı. Belgelerde AKP iktidarıyla ilgili çarpıcı bilgilere yer veriliyor.

New York Times The Guardian, Der Spiegel ve Le Monde gazetelerinin aynı anda internetten yayınladığı Wikileaks belgelerinde AKP ve Tayyip Erdoğan'ın ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından sıkı takibe alındığı görülüyor.

ERDOĞAN'IN SAĞ KOLU ABD KÖSTEBEĞİ

Bilgilerin bazılarının, bir dönem "Erdoğan'ın sağ kolu" diye adlandırılan bir kişi tarafından ABD Büyükelçiliği'ne bizzat anlatıldığı anlaşılıyor.

9 Mayıs 2007'de Türkiye'den ABD'ye gönderilen raporda Abdullah Gül hakkında çarpıcı bir bilgi yer alıyor. "Abdullah Gül hakkında bir belgenin ABD İstanbul başkonsolosu Sharon Wiener'e bir gazeteci tarafından verilmesi. Gazetecinin konsolosa Bülent Arınç'ın ağzından "Abdullah Gül, şu anki Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül"'ü Çankaya'da görmek istemiyor" dediği rapordaki bilgilerden biri.

Geçtiğimiz dönemde Bülent Arınç'a yönelik suikast düzenleneceği iddiaları üzerine ABD'lilerin Ankara'dan bilgi istediği de belgelerde yer alan bir başka ayrıntı.

ERDOĞAN - GÜL SAVAŞI

Gül'le ilgili raporlarda geçen bilgilerden biri de AKP içindeki güç mücadelesi. Raporlardan birinde ABD Büyükelçisi Eric Edelman, AKP içinde güç savaşı yaşandığı bilgisini Washington'a geçiyor.

İşte Edelman'ın ağzından o notlar:

"AKP içinde bir güç savaşı yaşandığını anlatıyor. bir tarafta Tayyip Erdoğan ve diğer tarafta onun en büyük rakibi Abdullah Gül ve onu izleyenler.

ERDOĞAN'IN İSVİÇRE BANKALARINDA 8 AYRI HESABI VAR
ABD'nin raporlarında AKP'nin Fethullahçı milletvekillerini de fişlediği görülüyor. 60 ila 80 AKP'li milletvekilinin Gülen Cemaati mensubu olduğunu belirten raporlarda Tayyip Erdoğan kabinesindeki yolsuzlukların ayyuka çıktığı bilgisi veriliyor.

Belgelerde Erdoğan ve ailesinin yolsuzluk ilişkileri de gündeme getiriliyor ve Amerikalı diplomatların Erdoğan ailesinin yolsuzluk ilişkilerini de izlediği belirtiliyor. Erdoğan'ın Hikmet Bulduk, Cüneyd Zapsu ve Mücahit Arslan gibi danışmanlarının ihalelerde etkili olduklarına dikkat çekiliyor.

ABD Ankara Büyükelçisi Edelman'ın kaleminden çıkan raporda şu bilgiler yer alıyor:

"AKP, yolsuzlukların kökünü kazıyacağını söyleyerekten iktidara geldi. AKP'ye yakın olanların anlattığına göre, ilişkilerdeki çatışmalar ya da partinin ulusal, bölgesel ve yöresel, ve bakanların yakın aile fertleri arasında ciddi çıkar ilişkisi ve çatışma olduğu söyleniyor. İki ayrı kaynaktan edindiğimiz bilgiye göre, Erdoğan'ın İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var. Oysa Erdoğan bunları oğlunun düğününde gelen hediyeler ve dört çocuğunun okul masraflarını ödeyen Türk işadamından kaynaklandığını söylüyor. Bu ise çok yüzeysel bir açıklamadır.."

Başka bir rapordaysa yolsuzluk yaptığı belirtilen AKP'li yöneticiler arasında eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eski Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve AKP eski İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da ismi geçiyor. Bu belgede örnek olarak Erdoğan'ın İsviçre Bankalarında sekiz ayrı hesabı olduğu yazılı.

ABD büyükelçiliği tarafından merkeze geçilen belgelerde ilginç bir bilgi de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Londra'da yatırımcılara yaptığı konuşmalar.

15 Eylül 2008 tarihli belgede meğer Devletin Bakanı Şimşek, Doğan Holding'in hisselerinin satılması yönünde yatırımcılara telkinde bulunmuş. Şimşek'in yatırımcılara "Doğan hisselerinizi satın, onlar gidici" sözlerini söylediği tarihten sonra hisseler yüzde 8 değer kaybetti. Birkaç gün sonra da hükümet Doğan Holding'e operasyon düzenledi.

Raporlarda eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya yönelik ağır ithamlar da yer alıyor. 8 Haziran 2005 tarihli belgede hangi bakan hangi tarikatla ilişkilerinden dolayı bakan olduğu yazılırken Aksu'ya ağır ithamlar yöneltiliyor.

Aksu ile ilgili Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Emniyet Genel Müdürlüğü Organize İşler Şube Müdürlüğü'nden alınmasının anlatıldığı bölümde şu bilgiler yer alıyor:

"Sami Güçlü'nün görevden alınması, Erdoğan'ın Abdullah Gül'ün etkinliğini kırma niyetinde olduğunu gösteriyor. Aksu, son olarak, Erdoğan'ın amaçları doğrultusunda Hanefi Avcı'yı devreden çıkararak Erdoğan'ın isteklerini yerine getirdi. Gülen hareketinin bir mensubu olarak, AKP'nin içine kadar giden yolsuzluk soruşturmalarıyla dikkati çekmeye başlamıştı. eroin ticaretine adının karışması ve oğlunun açıkça mafya üyeliği kabinedeki konumunu zayıflatıyordu."

BALYOZ POLİTİK BİR HAMLE

ABD Büyükelçilerinden James Jeffrey 23 Şubat 2010 tarihli raporunda Tayyip Erdoğan'ın ordu kartına oynamasının seçim kazandırdığını gördüğünü kaydediyor. Büyükelçi Jeffrey, Erdoğan'ın bu nedenle Balyoz Tertibi'nin politik bir hamle olarak ortaya çıktığı bilgisini Washington'a iletiyor.

Jeffrey ABD'ye geçtiği raporda kendi görüşünü şu sözlerle aktarıyor:

"Bu büyük ölçüde politik bir hamle, ama "bel altı" olduğunu da söylemek gerek. Polisin gözaltı sürecindeki tavrı eşkıyaca. Otomatik silahlarla generallerin evi basılıyor ki bu bizde olmaz… Bu koreografinin nasıl sonlanacağını kimse bilmiyor. Burada hergün yeni bir gün."

Büyükelçi Edelman 20 Ocak 2004'te yolladığı raporda edindiği bilgilerden bazılarının kaynağını açıklıyor. Edelman'ın Erdoğan'ın geçmişteki akıl hocası diye tabir ettiği "Kemal Hoca'nın, Erdoğan'ın bugünkü durumundan rahatsız olduğunu" söyleyerek bilgi aldığı kişilerden birini deşifre ediyor.

ORDU GEREKLİ GÖRDÜĞÜNDE SİYASETE MÜDAHALE EDER

ABD'nin Türkiye ile hazırlanan raporlarında Emekli Generallerden Ergin Saygun'un da adı geçiyor.

Büyükelçi Jefferson'un hazırladığı raporlarda eski Genelkurmay İkinci Başkanı Saygun'la görüştüğü ve Paşa'nın kendisine şunları dediğini kaydediyor:

"Türk ordusu Türkiye'nin laik sistemini korumak için 27 Nisan'da bunu yaptı. Ordu çatışma istemiyor. Eğer isteseydik tankları sokaklara indirirdik"

Jefferson, raporun sonundaki yorumuyusa şu:

"Duman ateşin nerede olduğunu bilir. Ordunun gerekli gördüğü yerde siyasete müdahale için planları olduğu çok açık"

Wikileaks'ın yayınladığı ABD belgelerinde ilginç bilgiler de var. Edelman'ın siyasi işler danışmanı John Kunstadter'in 8 Haziran 2005 tarihli raporunda Erdoğan'ın seçimlerde bozguna uğradığı Trabzon'da işleri yoluna koyabilmek için Trabzonspor'a örtülü ödenekten para verdiği bilgisi yer alıyor.

İşte örtülü ödenek tartışmalarını yeniden alevlendirecek Kunstadter'in raporundaki o bilgiler:

"2004 yerel seçimlerinde AKP'nin Trabzon'da yaşadığı bozgunun tekrarlanmaması adına Devlet Bakanı ÖZAK'ın Trabzonspor seçimlerine müdahil olarak uzun süre kendisinin de yönetiminde görev aldığı ve 1996 yılına kadar 2.5yıl başkanlığını da yaptığı Trabzonspor'un başına AKP çizgisine yakın bir başkan seçilmesini sağladığı ve aynı zamanda Trabzonspor'a Başbakanlığın örtülü ödeneğinden karşılanarak futbolcu alımında kullanılmak üzere milyonlarca dolar ayırıldığını ifade ediyor."

11 bini gizli ibaresi taşıyan belgeler arasında ABD'li diplomatların Tayyip Erdoğan'ın "gizli islamcı ajandası" olduğu şüphelerini Washington'a aktardığı raporlar da mevcut.

Wikileaks tarafından açıklanan belgelerde en çok geçen isimlerden biri de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu. Davutoğlu'nun Yeni Osmanlı vizyonuna sahip olduğu bilgilerinin yer aldığı raporlarda ABD'li diplomatlarının kaygı dolu ifadeleri yer alıyor.

Belgelerde bu bilgilerin ABD'lilere yine Hükümet içindeki köstebekler tarafından iletildiği görülüyor.

İsmi açıklanmayan üst düzey bir hükümet danışmanı Amerikalılara, şu bilgileri veriyor:

"Davutoğlu'nun Erdoğan üzerinde ciddi bir İslami etkisi var. Bu etkisini kullanıyor. Danışmana göre Davutoğlu olağanüstü tehlikeli olarak tanımlanıyor"

ABD'lilerin raporlarında bilgiler akmaya devam ediyor. ABD'li bir diplomat, raporunda Erdoğan ile eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasında yaşananları şu sözlerle özetliyor:

"Erdoğan üste çıktı. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ bu durumla yaşamayı öğrendi."

Newyork Times'ta yayınlanan haberlere göre AKP'li yöneticiler hakkında özel hayat ve kadın erkek ilişkilerine dair bilgiler var ancak Ulusal Kanal olarak bu konulara girmiyoruz.

Pazartesi, 29 Kasım 2010 13:44

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Güncel Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir