Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tonyukuk Abidesi Metni

Burada Göktürk İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Re: TONYUKUK ABİDESİ METNİ

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Ara 2010, 23:26

Güney Yüzü
1 Temir Kapığka tegi irtimiz. Anda yandurtu-muz. İnel Kağanka [ariyıp ... t saka?] Tezik Tokar [s... in ... ]
2 anda berüki Suk başlığ Soğdak budun kop kelti, yükünti [ ... ]. Türk budun Temir Kapığka Tinsi Oğlı
3 Tinsi Oğlı aytığma tağka tegmiş idi yok ermiş. Ol yirte ben bilge Tonyukuk tegürtük üçün
4 sarığ altun ürürig kümüş kız kuduz eğri tebi ağı burfgsuz kelürti. İltiriş Kağan bilgesin üçün
5 alpın üçü Tabğaçka yiti yigirmi süngüşdi, Kıtariyka yiti sürigüşdi, Oğuzka biş sürigüşdi. Anda ayğuçı[sı]
6 yime ben ök ertim, yağıçısı yime ben ök ertim. İltiriş Kağanka Türk Bögü Kağanka Türk Bilge Kağanka.

Doğu Yüzü
1 Kapğan kağan [yiti] otuz yaşka [ ... anda erti]. Kapğan Kağan olurtı. Tün udımatı,
2 küntüz olurmatı. Kızıl kanım töküti kara terim yügürti işig küçüg birtim ök. Uzun yelmeg yime ıtım ok.
3 Arkuy karğuğ ulğartdım ok. Yanığma yağığ ke-lürir ertim. Kağanımın sü iltdimiz. Terigri yarlıkazu
4 bu Türk budun ara yaraklığ yağığ yeltürme-dim, tögünlüg atığ yügürtmedim. İltiriş Kağan kazğanmasar
5 udu ben özüm kazğanmasar, il yime budun yime yok erteçi erti. Kazğantukın üçün udu özüm kazğantukum üçün
6 il yime il boldı, budun yime budun boldı. Özüm karı boldum, uluğ boldum. Nerig yirdeki kağanlığ budunka
7 büntegi bar erser ne burigı bar erteçi ermiş.
8 Türk Bilge Kağan ilinge bititdim. Ben Bilge Tonyukuk.

TERCÜMESİ:

Güney Yüzü
[1] Demir kapıya kadar eriştik. Ordan döndürdük. İnel Kağana korkup ... Tezik, Tokar ...
[2] ondan berideki Suk başlı Soğdak milleti hep geldi, baş eğdi ... Türk milletinin Demir Kapıya, Tinsi Oğlu,
[3] Tinsi Oğlu denilen dağa ulaştığı hiç yokmuş. O yere ben Bilge Tonyukuk ulaştırdığım için
[4] sarı altın, beyaz gümüş, kız kadın, eğri deve mal zahmetsizce getirdi. İltiriş Kağan bilici olduğu için,
[5] cesur olduğu için, Çine karşı on yedi defa savaştı, Kıtaya karşı yedi defa savaştı, Oğuza karşı beş defa savaştı. Onlarda müşaviri
[6] yine bizzat ben idim, kumandanı yine bizzat ben idim. İltiriş Kağana, Türk Bögü Kağanına, Türk Bilge Kağanına

Doğu Yüzü
[1] Kapgan Kağan yirmi yedi yaşında ... orda ... idi. Kapgan Kağan oturdu. Gece uyumadı,
[2] gündüz oturmadı. Kızıl kanımı döktürerek, kara terimi koşturarak işi, gücü verdim hep. Uzun keşif kolunu yine gönderdim hep.
[3] Siperi, nöbet yerini büyüttüm hep. Geri dönen düşmanı getirirdim. Kağanımla ordu gönderdim. Tanrı korusun,
[4] bu Türk milleti arasında silâhlı düşmanı koşturmadım, damgalı atı koşturmadım. İltiriş Kağan kazanmasa,
[5] ve ben kendim kazanmasam, il de millet de yok olacaktı. Kazandığı için ve kendim kazandığım için
[6] il de il oldu, millet de millet oldu. Kendim ihtiyar oldum, kocaldım. Her hangi bir yerdeki kağanlı millete
[7] böylesi var olsa, ne sıkıntısı mevcut olacakmış? Türk Bilge Kağanı ilinde
[8] yazdırdım. Ben Bilge Tonyukuk.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Re: TONYUKUK ABİDESİ METNİ

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Ara 2010, 23:28

Kuzey Yüzü
1 İltiriş Kağan kazğanmasar, yok erti erser, ben ö?üm Bilge Tonyukuk kazğanmasar, ben yok ertim erser
2 Kapğan Kağan Türk Sir budun yirinte bod yime budun yime kişi yime idi yok erteçi erti.
3 İltiriş Kağan Bilge Tonyukuk kazğanduk üçün Kapğan Kağan Türk sir budun yorıdukı bu.
4 Türk Bilge Kağan Türk Sir budunuğ Oğuz budunuğ igidü olurur.

TERCÜMESİ:

[1] İltiriş Kağan kazanmasa, yok olsa idi, ben kendim, Bilge Tonyukuk, kazanmasam, ben yok olsa idim,
[2] Kapgan Kağanın, Türk Sir milletinin yerinde boy da, millet de, insan da hep yok olacaktı.
[3] İltiriş Kağan, Bilge Tonyukuk kazandığı için Kapgan Kağanın, Türk Sir milletinin yürüdüğü bu
[4] Türk Bilge Kağanı Türk Sir milletini, Oğuz milletini besleyip oturuyor.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Önceki

Dön Gök-Türk İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir