Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bir Ulusal İhanet Örneği Veren Subay

Burada Göktürk İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Bir Ulusal İhanet Örneği Veren Subay

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Ara 2010, 22:01

BİR ULUSAL İHANET ÖRNEĞİ VEREN SUBAY

ESENLİK ve güven içinde, üç yıl daha geçti. Çin tarihte ilk kez, 15 yıla yakın bir süredir, barış ve dostluk antlaşmasına saygılı olmak gereğine bağlılık gösteriyordu. Ülke içi toplumlar arasında da, küçük tedirginliklerden öte, olumsuz bir olay baş göstermiş değildi.

Daha ileri düzeyde aşamaların beklendiği öyle bir ortamda umulmadık bir olay, yalnız imparatorluğun değil bir ulusun tüm kaderini, en olumsuz anlamda etkiledi.
Kağanı korumakla görevli birliklerin başında bulunan satılmış vicdanlı bir saray subayı, önceden tasarlanmış bir cinayet planını uygulayarak, Türk Bilge Kağan'ı öldürdü (25 Kasım 734).

Ulusal bir ihaneti en belirgin bir içimde ortaya koyan bu cinayet, çok yakın bir gelecekte, 8-10 yıl gibi kısa bir zaman sonra, imparatorluğu temelinden sarsacak, ülkeyi kana boyayacak ve bu bilinçli ulusu, adı sanı kalmamacasına tarihten silecekti.

Bütün yaşamını, devleti, ülkesi ve uyrukları için adamış, onlara uğraşılarını en verimli ürünlerini kazandırmış bir yüce kağanın böylesi bir cinayetle yok edilmiş olması, Göktürkler'i onulmaz bir acıyla yıktı. Tüm umutların, tüm güvencenin üstüne çöken karanlık ve yalnızlık, hızla gelişti, her yanı kapladı.

Türk Bilge Kağan'dan boşalan imparatorluk tahtına oğlu, Bilge Kutluk geçti. Dedesi İlteriş Kutluk kağan'ın adım taşıyan, Bilge Kutluk Tigin, kağan olarak tahta çıkmıştı ama, yaşı küçüktü. Bu nedenle, Türk töresince kağanın yetkilerine eşit oranda sahip bulunan, Türk Bilge Kağan'ın eşi, oğlu büyüyünceye kadar kocasının adına, imparatorluğu yönetecek, "Devlet Kurultayına başkanlık edecekti.

Bu sırada, Batı Göktürk ülkesinin başında bulunan kağan da öldürüldü. Birbiri üstüne işlenen bu tasarlanmış cinayetler, imparatorluk federasyonunu oluşturan Göktürk egemenliği altındaki ülkelerin art arda ayaklanmalarına yol açtı.
Ülkenin değişik yönlerinden, başkent Ötüken'e ulaşan saldırı haberleri, genç kağanın çevresine kadar sokulmayı başarmış "Çin eğilimli" kişiler için bir fırsat olarak değerlendirildi.

Bu gibilerin önerilerine uyarak, annesi katuna (imparatoriçeye) danışmaksızın, Çin'den yardım ve sığınma dileğinde bulunan bir belge imzaladı.
Bu istek, kısa sürede bütün ülkeye yayıldı. Doğu ve Batı kağanlarının öldürülerek ortadan kaldırılmış olmalarının ardındaki gerçek amacın nedenlerini şimdi daha iyi değerlendiren ordu komutanları (Apa Tarkarılar), Göktürk ülkesinin Çin boyunduruğuna vurulacağını anlayarak kağana karşı çıktı.

Genç Bilge Kutluk Kağan, bu ayaklanmada öldürüldü. Kağan soyu arasında yeniden kağanlık çekişmeleri başladı. Bütün bu olaylar sürüp giderken, Çin Göktürkler'i ortadan kaldırma zamanının gelmiş olduğunu, tarihsel amacın bu kez gerçekleşmemesi için hiçbir neden kalmadığını, kıvanç içinde hesaplıyordu.

Şimdi Çin'in içinde, kendi istekleriyle Çin egemenliğine sığınmış, aslında hiçbir kez kendi ulusundan yana olmamış Türk toplumları vardı.
Birleşik On Boy (On Uygur) toplumu ile Basmil toplumu ve bunlardan ayrı olarak, baş kaldırmış Karluk toplumu da bulunmaktaydı. İçlerinde en güçlüsü, kuşkusuz On Uygur toplumuydu. Toplam nüfusları bu dönemde 400.000'di. Nüfusunun dörtte bir oranında, yaklaşık 100.000 kişilik bir savaş gücü çıkarabiliyordu.

Kaynakça
Kitap: GÖKTÜRK İMPARATORLUĞU TARİHİ
Yazar: ALİ KEMAL MERAM
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gök-Türk İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 2 misafir

cron