Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bir Anıt Üstünde Dile Gelen Tarih

Burada Göktürk İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Bir Anıt Üstünde Dile Gelen Tarih

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Ara 2010, 22:00

BİR ANIT ÜSTÜNDE DİLE GELEN TARİH

KÜL TİGİN'İN ÖLÜMÜYLE ardında bıraktığı boşluk, Türk Bilge Kağan için acıların en dayanılmazı oldu. Ülkenin dört bir yönünde, "Ulusal Yas" tutuluyordu.
Bütün bir ulus, gece ve gündüz ağıtlar yakarak Kül Tigin için gözyaşı dökmekteydi. Başta Çin ülkesi olmak üzere, bütün ülkeler boyunca yayılan bu ölüm haberi, büyük çapta şaşkınlık yarattı. Ünü, efsane kahramanları kadar yaygınlaşan bu büyük komutanın ölümüne bir türlü inanamıyorlardı.
Türk Bilge Kağan, Çin imparatoruna bir mektup göndererek kardeşi Kül Tigin adına bir "Bark" yaptıracağını bildirdi ve Kül Tigin'in heykelini yapmak üzere, Çin sarayından heykel sanatçısının gönderilmesini istedi.
Uzun bir süreden beri iki ülke arasında süregelen "barış ve dostluk" bozulmamıştı. Siyasal ve ekonomik ilişkiler, her zamankinden daha güçlü ve güvenliydi.

Görünürdeki bu dostluğu ve güveni şimdilik sarsmamak gerektiğine inanan Çin imparatoru, sarayının en usta heykel yapımcısını Göktürk ülkesine gönderdi. Bu kadarla yetinmeyen imparator, Kül Tigin adına dikilecek olan anıt taşının bir yanma kazılarak yazılmak üzere, Çince bir övgü yazısı da ekledi.
Türk Bilge Kağan, Kül Tigin Barkı'nın orta yerine diktirdiği bir taş anıtın dört bir yüzünde, tüm düşünce ve dileklerini, Türk ırkı adına ilk kez devlet kuran Göktürkler'in tarihsel varlığını, iyi ve kötü, yanlış ve doğru eylemlerin, tutum ve davranışların her birini, uyarıcı, öğütleyici ve önerici bir yüce ve eşsiz anlatımla dile getirdi.
Bu büyük komutanın cenaze ve yas törenine katılmak üzere, imparatorluğa bağlı komşu ülkelerin devlet ve ordu büyükleri de geldi. Törene gelenler, Türk töresine uygun olarak, "altın ve gümüş" armağanlar getirdiler.

Çin imparatoru, anıt taşını yapması için, yeğeni General Çang'ı ve törene katılmak üzere de, imparatorluğun ileri gelenlerinden tsi-yi li-keng'i gönderdi. Iran, Tibet, Buhara ülkelerinden çağın ünlü devlet adamları oradaydı. Cenazeye imparatorluk federasyonundan Türgiş (Türkeş), Kırgız, Kıtay ve Tatabı Kağanlıklarından devlet ve ordu ileri gelenleri katıldılar.

Kaynakça
Kitap: GÖKTÜRK İMPARATORLUĞU TARİHİ
Yazar: ALİ KEMAL MERAM
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gök-Türk İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir