Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yeni Olaylar, Yeni Savaşlar

Burada Göktürk İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Yeni Olaylar, Yeni Savaşlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Ara 2010, 21:50

YENİ OLAYLAR, YENİ SAVAŞLAR

GÖKTÜRK ÜLKESİNDE gittikçe yaygınlaşan olumlu gelişimlere karşılık, ülkelerinin kuzeyinde güçlü bir Türk devlet kuruluşunun, özellikle bir Türk imparatorluğunun varlığına katlanamayan Çinliler, Göktürkler'i kendi içinden çökertme çabasını hala sürdürüyordu.
imparatorluk federasyonuna bağlı ülkelerin toplumlarını ve yöneticilerini, Büyük Göktürk Kağanlığı'na isyan ettirmek ve ayırmak için, mal, para, kadın gibi geçerli armağanlar sunan, bununla birlikte, geleceğe ait yalan ve yanlış propagandalarla sürdürülen Çin eylemleri, bu dönemde bir kez daha tekrarlanıyordu.
Önce, Dokuz Oğuzlar'ın ülkelerini bırakıp Çin ülkesine göçmekte oldukları duyuldu.

(718)

Türk Bilge Kağan için, bu beklenmedik bir olaydı. Dokuz Oğuzlar'ın ardından çıkardığı ordu, yarı yolda önlerini kesti, iki taraf arasındaki çatışmada, Dokuz Oğuz başbuğu vurularak öldürüldü, oğlu ve karısı tutsak alındı. Dokuz Oğuz toplumu ülkelerine geri dönmek zorunda kaldı.
Bu olayın ardından bir yenisi baş gösterdi. Tatabı toplumu, Göktürk İmparatorluğu'na karşı bağımsızlığını ilan ederek, Çin İmparatorluğu'nun egemenliği altına girdi.

(719)

Tatabı toplumu üstüne çıkarılan bir Göktürk ordusu, karşı koyan Tatabı savaş birliklerini kısa sürede yenilgiye uğrattı. Türk Bilge Kağan'm buyruğu ile Tatabı toplumu, bu kez Kadırkan Ormanı yöresinde yerleştirildi.
Gizli ve açık Çin oyunları, birbiri üstüne ortaya çıkıyordu. Bu arada başkaldıranlar araşma, güneydeki Karluk Türkleri de katıldı. Ne var ki, Çin kışkırtmalarına ve türlü armağanlara aldan arak başkaldıran Karluk beylerinin tersine olarak, ülkenin halkı başlarında bulunan yöneticilere katılmıyordu. Bu yüzden de, Göktürk ordusunun gelmekte olduğu duyulduğunda, ülkenin başbuğu ve beyleri kaçmak zorunda kaldılar.
Türk Bilge Kağan, ülkeye Göktürk ordusuyla birlikte girdi. Bütün bir Karluk toplumu yollara çıkmış, içten bir sevgiyle dopdolu olarak büyük kağanı karşılıyordu.

(720)

Karluk toplumunun yeni yöneticilerini seçtikten ve ülkeye yeni bir düzen verdikten sonra geri dönen Türk Bilge Kağan, artık iyice anlıyordu ki, Çinliler yeni bir savaşla kesin olarak yüdmlmadıkça, bu iç kargaşalıkların ve en önemlisi, birbirini izleyen başkaldırmaların sonu gelmeyecekti.

Başkent Ötüken'e, bu yargı ile döndü. Kardeşi, büyük komutan Kül Tigin'le devletin ileri gelen kişilerini, ordu komutanlarını toplayarak bu savaşın gerekliliğini belirtti. Bir savaşla Çin yıldırılmadığı takdirde, iç savaşlar yüzünden imparatorluğun dağılacağını ve Göktürkler'in yalnız ve güçsüz kalarak ortadan silineceğini kesinlikle açıkladı. Göktürk orduları bu amaçla yeniden düzenlendi.

Savaş, Göktürkler'in fırtına örneği saldırısıyla apansız başladı. Türk Bilge Kağan'ın buyruğundaki ordular, Çin'in atlı ve yaya ordularını dört bir yandan sardıktan sonra, başarıyla sonuçlanacak saldırıya girişti. 100.000 kişilik Çin ordusunun 17 bin atlısı, ilk gün yok edildi. İkinci gün, yaya ordusunun 20 bin eri öldürüldü. Saldırı, birbiri üstüne yenilenen soluk kesici bir hızla sürdürüldü.

Çinliler, bir kez daha kesin yenilgiye uğratılmıştı. Görünürde şaşkın ve yılgın bir Çin vardı, ama bu ne kadar sürecekti? Yoksa bir süre sonra, gizli ve soğuk savaşa yeniden mi başlayacaklardı? Bu soruların karşılığını zaman verebilecekti ancak.
Yeniden, bir "barış ve dostluk antlaşması" ile savaşa son verildi. (720)

Kaynakça
Kitap: GÖKTÜRK İMPARATORLUĞU TARİHİ
Yazar: ALİ KEMAL MERAM
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gök-Türk İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir