Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İlteriş Kutluk Kağan Dönemi (680-693)

Burada Göktürk İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

İlteriş Kutluk Kağan Dönemi (680-693)

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Ara 2010, 21:44

İLTERİŞ KUTLUK KAĞAN DÖNEMİ (680-693)

ŞİMDİ ÜLKE, 552 yılında devletin kurulduğu dönemin eşiti bir görüntü içindeydi. Güney, kuzey, doğu ve batı, düşman uluslarla çevriliydi. Üstelik, Batı Göktürk Kağanlığı da, Doğu Göktürk Kağanlığı'na başkaldıranlar arasındaydı.
İlteriş Kutluk Kağan, önce batıya yöneldi. Ulusal bilinç ve ülküden, Türk töresinden yoksun kalmışlığın neden olduğu eylemler sonucunda kendilerini yabancı bir toplum yerine koyarak, ulusu ve ülkeyi ikiye bölen Batı Göktürk hükümdarlarını yola getirmek gerektiğini biliyordu.

"Tarduş" (Batı bölgesinin Göktürkçe adı) ve "Tölis" (Doğu bölgesinin adı) ülkesinde tek bir ulus vardı; birbirini tamamlayan Göktürk ulusu, batı bölgesinde oturan bölümünü yöneten kağan ya da kağan adına devlet yönetimi yetkisi verilmiş olan Yapgu, Türk töresince, Doğu Büyük Kağanlığı'na bağlı olarak, Doğu Bölgesi Büyük Kağanı'nın buyruğunca hüküm yürütecekti.

İki bölge toplumunun, iki bölge kağanlarının araları Çin entrikaları yüzünden açıldığında, özellikle Batı Kağanlarının Doğu Kağanlarına baş kaldırmalarının sonucu olarak, Göktürk ulusunun 50 yıl süreyle neler çektiği, bir yüce imparatorluğun nasıl parçalanıp dağılmış olduğu en belirgin örnekti.

İlteriş Kutluk Kağan, ülkenin batı bölgesini yeniden Doğu Kağanlığı egemenliğine aldı, Batı Kağanlığı'na, "Eçine Türk Kağan"ı getirdi. "Şad" ve "Yapgu" unvanlarıyla tanımlanan kağan yardımcılarım da seçti.

Türk yasası, savaşlarda, kağanların orduların başında olmalarını gerektiriyordu. Ülke yönetiminin, devlet düzeninin bozulmaması için, kağanın yokluğunda, kağan adına devlet yönetimi yetkisi, Kağan başkanlığındaki kurultayca, iki ayrı kişiye veriliyordu.

Bunlardan biri, kağanın oğlu, kardeşi ya da yeğeni gibi soylular arasından seçilirdi. Bu kişinin ünvanı, Göktürk deyimiyle "Şad"dı. Öteki yardımcı, halk arasında bilgeliğiyle tanınmış, her bakımdan övünç ve güven dolu yaşam sürmüş olanlar arasından seçilir, bunlara da "Yapgu" denilirdi.
Savaşların birbiri ardınca sürdürüldüğü çağ ve dönemlerde benimsenen bu ilke, kuşkusuz, olumlu yararlar sağlıyor, devlet düzeni aksamaksızın korunuyordu.

Kaynakça
Kitap: GÖKTÜRK İMPARATORLUĞU TARİHİ
Yazar: ALİ KEMAL MERAM
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gök-Türk İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir