Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ak Hunların Sonu

Burada Ak Hun İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Ak Hunların Sonu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 19:18

Ak Hunların Sonu

Ak Hunlar'ın ne kadar aktif siyaset güttüklerini görmüştük. İran'da, taht sahibini belirlemeye kadar muktedir oluyorlardı. Kubad şehinşah oluşunu Ak Hun hükümdarına borçluydu ve onun oğlu -sonradan- adil lakabı alacak olan Anuşirvan Hunların yeğeniydi.

Zamanında, İran Şahı Kubad'ın yanında Romalılara karşı savaşan Ak Hun askerleri görülürken, sonra araya kara kedi girdi ve karşılıklı savaştılar. Hiçbir şey başladığı biçimde gitmiyordu.

Bizans'la -Romalılarla- temaslarından etkilenme olmuşmudur bilmiyoruz, ama Hristiyanlığı doğuya ulaştırma çabası güden misyonerlerin emeği boşa gitmiyordu. Ak Hunlar 498'de Hristiyanlığa kapılarını açtılar ve içlerinde bu dine girenler oldu. Adlan hangi kelimelerle anılırsa anılsın Türkler atalar dininde ve törelerinde sebatkar oldukları sürece kazanıyorlardı, inançta, yaşayış biçiminde değişime uğramaları sırtlarını yere getiriyor, ancak, ileride bulacakları Hak Din istisnadır.
"İran'da -adil lakaplı- Anüşirvan büyük bir devlet adamı olarak ortaya çıkınca Ak Hun -Eftalitler gölgede kaldı."

Bir tarafta kendi kızlarından dünyaya gelmiş olan Anüşirvanın devletini güçlendirmesi, bir yanda da Gök Türk Hakanlığı'nın gelişmesi Ak Hunların nefesini kesiyordu. İstemi Kağan büyük hedeflerine ulaşmak için aradaki Ak Hunları tepeleyecekti. Onlarla giriştiği savaşta, daha önce aralan iyi olmadığı halde Perelerden yardım istedi.
İstemi Kağan'ın esas kini Avarlar'dır ve onları elinden kaçırmasına sebep olan Ak Hunlar idi.

Bunun için diyordu ki:

"Eftalitlerin işini bitirince Avarlar'a saldıracağım"

İran hükümdarı "Hüsrev Anüşirvan ile anlaşmış, kızlarından birini Hüsrev'e vererek andlaşmayı perçinleştirmişti. Kuzeyden Gök Türklerin, güney batı'dan Sasanilerin saldırısına uğrayan Ak Hunlar tarih sahnesinden çekilmişlerdir."

Devletlerin de canlı varlıklar gibi bir vadeleri olduğu söylenir ya, doğru. O gün geldiğinde sebepler doğuyor eceli yeten ölüyor.

Cücenlerle müttefik idiler, onlarla da aralan açıldı. "Çin de temasa geçmek istemişler ama Türklerle ittifak halinde olan Bati-Wei imparatoru Yu-wen-Tai, onların tekliflerine kulaklarım kapatmıştı. Bunun yaranda Eftalitlerin kendi aralarında da bir birlik yoktu."

Anüşirvan de Ak Hunların savaşı yıllarca sürmüş, Gök Türkler aynı şekilde bastırmışlar, uzun süre iki taş arasında ezilen Ak Hunların kolu kanadı kırılmış. Durumlarının arzettiği zavallılık karşısında Sağdiyanalar bile gözyaşlarını tutamamışlar, ama yardım etmeyede yanaşmayı düşünmemişler. Kara tabloları seyretmeyi ve seyrettirmeyi baştan beri fazla sevmedik, yine geçeceğiz.

Yalnız şu notu alıyoruz:

"Ak Hunların ülkesine giren Kırsa Anüşirvan, hükümdarlarını öldürdü ve hanedanından hiç kimseyi sağ bırakmadı."

(Sene 565)

Ak Hunların devleti, birliği dirliği kalmadı. Tabii insanların hepsi toprak olmadı, oraya buraya dağıldılar. Ak Hun adı silindi. Topraklan Sasaniler (İran) de Gök Türkler arasında paylaşıldı. Bunlar için verilen tarihler muhtelif ama hiç önemi yok, üç sene önce beş sene soma olsa ne çıkar?

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ak Hun İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir