Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Rusya ile Yakub Bek Arasındaki Antlaşma

Burada Doğu Türkistan Uygur Türkleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Rusya ile Yakub Bek Arasındaki Antlaşma

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 17:35

RUSYA İLE YAKUB BEQ ARASINDAKİ ANTLAŞMA

Madde 1:


Her Rus tab'ası dini ne olursa olsun ticaret gayesiyle Yedi Şehire ve Yedi Şehir İdaresine bağlı şehir ve kasabalara girebilir. Yedişehir halkı eskiden olduğu gibi bundan böyle de Rus İmparatorluğunda İstedikleri yerlere seyahat edebilir ve ticaret yapabilirler. Saygıdeğer Yedişehir hükümdarı, topraklarındaki Rus tab'alarının can ve mal emniyetini dikkatle korumayı taahhüt eder.

Madde 2:

Rus tab'ası tüccarlar, Yedişehir'de münhasıran kendilerince kullanmak üzere. Kervan Saraylar, mallarını teşhir ve depo edebilecekleri yerleri tayin etmeğe yetkilidir. Yedişehirli tüccarlar da aynı haklara sahiptirler.

Madde 3:

Rus tüccarları Yedişehir'de arzu ettikleri yerlere ticari temsilci tayin edebilir. Bu temsilcilerin görevi temsil ettikleri Rus tüccarlarının Yedişehir'e getirdikleri malların gümrüklenmesi ve ticaret mahkemelerinde onları temsil ederler. Yedişehirli tüccarlar da aynı hak ve kolaylıklara sahiptirler.

Madde 4:

Rusya'dan Yedişehir'e veya Yedişehir'den Rusya'ya ihraç edilen ticari mallar için değeri üzerimden %2,5 vergi alınır. Her halükarda bu vergi Yedişehirli Müslüman ahaliden alınan vergi nisbetinden yukarı olmıyacaktır.

Madde 5:

Rus tüccarları, Yedişehir topraklarına giriş ve çıkışta her türlü seyahat emniyet ve serbestisine sahip olacaklardır. Yedişehirli tüccarlar da Rus topraklarında seyahat ederken, aynı hak ve kolaylıklardan yararlanacaklardır.
İşbu antlaşma şartları, 9 nisan 1872 tarihinde Taşkent'den gönderilmiştir.
Antlaşma Türkistan Genel Valisi Qeneral Von Kaufman tarafından İmzalanmış ve üzerine mührü basılmıştır.
Antlaşma muhteviyatına göre, muvafakat ettiğine delil olmak üzere, Yedişehir hükümdarı Muhammed Yakub Han, 8 Haziran 1872 tarihinde Yedişehir'de imzalamış ve mühürlemiştir.

Kaynakça
Kitap: DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ TARİHİ
Yazar: Mehmet SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Doğu Türkistan Uygur Türkleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir