Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kavimler Göçü

Burada Terekemeler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kavimler Göçü

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 00:18

KAVİMLER GÖÇÜ

Dördüncü yüzyılın son çeyreğinde insanlık büyük bir nüfus hareketine tanık oldu. Kavimler Göçü dediğimiz bu olay ilk çağı değiştirebilecek sonuçlar doğurdu. Balamir, Uldız, Rua ve Karaton gibi liderlerin yönetiminde büyük Hun kütleleri batıya hareket ettiler. Bu yıllarda, Karpat Dağları'nın kuzeyinde Lombardlar, Güney Rusya'da Ostrogotlar ve Vizigotlar, Macaristan'da Vandallar Ren ve Elbe arasında Angıllar ve Saksorilar Yukarı Ren boylarında Franklar Tuna ve Ren'in kesiştiği mıntıkada ise Almanlar yaşamakta idiler. Hun baskısı karşısında bu saydığımız gruplar Roma topraklarına girdiler. Romalılar kendilerinden olmayan bu insanlara barbar diyorlardı. Barbar akınları Roma'da büyük bir yıkıma yolaçtı. Cebelitarık'dan Tuna'ya kadar olan geniş olanda Roma barışı (Pai Romana) etkinliğini yitirdi. Atilla'nın önderliğinde sıkı bir disiplin içinde hareket eden Hunlar Germenlerle büyük bir mücadeleye başladılar. Germen şeflerinden Radagais ve Geneserik'e bağlı kuvvetler Hunlar tarafından etkisiz hale getirilerek Kafkaslar ve Avrupa'da Hun barışı egemen kılındı. Bu arada Angıllar ve saksonlar Büyük Britanya»adasına, Franklar Fransa'ya, Gotlar İspanya'ya, diğer kavimler de uygun yerlere giderek batının bugünkü etnik ve siyasal yapısını oluşturmaya başladılar. '

Konusunu Hun Germen savaşlarından alan Almanların ünlü Nibelungen destanı bu yılların anılarını taşır. Batıdaki bu yapılanma sürecinde Roma imparatorluğu önce ikiye ayrıldı, sonra da imparatorluğun batı kanadı Germen akınları sonunda yıkılarak tarihe karıştı.

Batıda Roma İmparatorluğu gibi merkezi bir otoritenin bir anda kayboluşu büyük sorunlar doğurdu. Yurt bulmak isteyen büyük nüfus hareketlerinin yarattığı siyasal istikrarsızlık ve terör uzun yıllar etkinliğini sürdürdü. İnsanlığın en uzun dönemi olan ilk çağ, bu karmaşa içinde sessizce kapanırken tüm Orta Çağ boyunca etkinliğini sürdürecek olan Feodalizm kökleşmeye başladı.

Tarih, bu süreci yaşarken Karapapaklar Kür boyları ve Derbent Geçidini olanca güçleri ile savunuyorlardı. Yaşadıkları coğrafya istila orduları ve göç yolları üzerinde olduğundan bu hareketlerden en çok onlar etkilendiler. Dünyayı sarsan bu büyük kitle hareketleri sonunda yurtlarını terketmeden inat ve inançla savunan bir başka kavim yok gibidir.

Kadın ve erkek hepisi çok iyi birer savaşçı olan Karapapaklar binlerce yıldan beri aynı bölgeyi ellerinde tutmayı başardılar. Nihayet Hun barışının egemen olduğu yıllarda Batı Hun eline bağlı bir beylik olarak siyasi varlıklarını korudular. Hunların doğu kanadının bekçileri olan Karapapaklar Kafkasların en eski kavimlerinden biri olarak tarihe geçti. Bir kavim yaşamına sığmayacak kadar uzun yıllar Kür boylarının hayvancılığa elverişli toprakları ile bütünleşen Karapapaklar hakkında doğal olarak birtakım efsane ve mitler gelişmeye başladı. Bugünde Kafkas Karapapakları arasında yaygın olarak konuşulan bir efsane vardır. "Tanrı dünya dengede tutsun diye Kaf Dağı'nı yarattı. Daha sonra Karapapakları bu dağa bekçi kıldı". Bu mitolojik yargı uzun bir geçmişin anılarını içerir.

Atilla'nın ölümünden sonra Batı Hun barışı bozuldu. Bizans saldırılarına uğrayan Hunların bir kısmı bulundukları bölgede Hristiyanlığı benimseyerek Macar ve Bulgarların etnik yapısını oluştururken; bir kısmı da Kafkaslar'a çekilmek zorunda kaldılar.

Hunların sahneden çekilişinden sonra Kafkaslarda uzun bir süre siyasi istikrar kurulamadı. Nihayet 552 yılında Aşina (Asena) soyundan bir kahraman Göktürk elini teşkilatlandırarak Çin'den Kafkaslara kadar geniş bir alanda siyasal birliği yeniden sağladı. Göktürkler, Türk adının resmi devlet adı olarak kullanıldığı ilk devlet olması bakımından Türk kültür tarihinde önemli bir konuma sahiptir. Karapapaklar Göktürkelinin batı uç akıncıları olarak yeniden tarih sahnesinde belirirler. Demirkapı başka bir adı ile Cor Kapısı'nın güvenliği onlardan sorulurdu.

Kaynakça
Kitap: KARAPAPAK VE TEREKEMELERİN SİYASİ VE KÜLTÜR TARİHİNE GİRİŞ
Yazar: Orhan YENİARAS
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Terekemeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir