Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İstanbul'daki Haydariler'in Soruşturulması

Burada Kızılbaş Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

İstanbul'daki Haydariler'in Soruşturulması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 21:14

İSTANBUL'DAKİ HAYDARİLER'İN SORUŞTURULMASI

YAZI

15 Zi-l-hicce sene 992 (18.Aralık.1584-Salı) Padişah III. Murat dönemi, Sadrazam: özdemiroğlu Osman Paşa; İran'da Şah İ.Tahmasb'tır. O yıl, Osmanlı Devleti Avusturya ile yapılan barışın 8 yıl daha uzatılmasını imzaladı.

KİMDEN

Padişahtan

KİME

İstanbul Kadısına HÜKÜM

KONU

Fatih Sultan Mehmet istanbul'u alınca HAYDARİLER'e bir zaviye bina ettiği, sonra bazı tutucular burasını ele geçirmek için: "Bunlar Acem Rafizileri (sapık inançlı) buraya toplayıp ayin yaptıkları, bu zaviyenin kaldırılması..." diye istanbul Kadısına şikayet ettikleri, yapılan denetimde bunun aslı olmadığı anlaşılmıştır.

BELGENİN MEALİ

Arz getürene Ba-Hatt-ı Hümayun İstanbul Kadısı'na HÜKÜM Kİ,
Ba-Hatt-ı Hümayun sapık mektub gönderüb Merhum Ebu-l-Feth (Fetihler Babası) ceddim Sultan Mehmet Han tabe serah (kabri temiz olsun) mahrusa-i mezbure (istanbul'a) fethinde fukara-i HAYDARİYE içün Bina ettikleri zaviye ba'z-ı eshab-ı garaz (kötü amaçlı kişiler) mecma-ı ehl-i dalal ve bidat (sapık inançlıların toplanma yeri) olmışdır, kendülerden gayri vilayet-i Acem'den (İran) gelen revafız (sapık inançlıları dahi mezburlara (Hayderilere) karışub bid'at ve dalaletden gayri fiilleri (doğru yolu bırakıp sapıklıkdan başka işleri yoktur) zaviye-i mezburenin izalesi (kapanması) vacibdir" deyü bildirmeğin husus-ı mezbur paye-i şerir-i a'laya (padişaha sunulup) izalesi zikr olunan fukara: "Erbab-ı garaz (garaz sahipleri, kötü niyetliler) kelematıdır (söz) bize zulm olur hakikat hal mahalde saken olan müslümanlardan sual olınub" deyü arz-ı hal idüb bu iftiraya cüret itdikleri arz idilmekde zaviye fukarasına kimesneyi dahi itdirmemek (karışmama) zımnında İstanbul Kadısı'na yazılan HÜKÜM

Kaynakça
Kitap: Osmanlı Belgelerinde KIZILBAŞLAR HAKKINDA İDAM ve SÜRGÜN FERMANLARI
Yazar: Cemal CANPOLAT
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Alevi-Kızılbaş Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir