Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Dadaloğlu'nun Sanatı ve Etkilendiği Konular

Burada Avşar Türkmenleri ve Dadaloğlu hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Dadaloğlu'nun Sanatı ve Etkilendiği Konular

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Ara 2010, 15:52

SANATI VE ETKİLENDİĞİ KONULAR

Dadaloğlu'nun şiirlerinin tümü belleklerden derlenmiştir. Onun şiirleriyle ilgili herhangi bir yazılı kaynak yoktur. Değerli halkbilimcilerden Ahmet Şükrü Esen ile Fahri Bilge'nin defterlerindeki şiirler de hafızalardan derlenmiştir. Türk aydını ancak Cumhuriyet'in ilanından sonra Ahmet Şükrü Esen'in haber vermesiyle bu ozanı tanıyabilmiştir. 1928 yılından başlayarak son 60-70 yıl içinde onun şiirleri derlenerek halkımıza sunulmuştur.

Bu derlenen şiirlerin bir çoğu biçim ve söyleyiş yönünden hatalarla doludur. Aynı bölgeden çeşitli kişiler tarafından derlenen şiirler de bile bu hatalar, bu farklılıklar belli olmaktadır. Değişik bölgelerden derlenen şiirlerde bu farklılıklar daha da artmaktadır.

Ayrıca başka halk ozanlarının şiirleri de Dadaloğlu'nun şiirleriyle karışmıştır. Kavga, yiğitlik ve yurt sevgisi konularında söylediği şiirleri Cingözoğlu Seyit Osman'ın şiirleriyle; sevgi konusunda söylediği şiirleri de Karacaoğlan'ın şiirleriyle karıştırılmıştır. Bunlardan başka -çok az sayıda bile olsa- diğer halk ozanlarının şiirleri Dadaloğlu'nun şiirleriyle karıştırılmıştır.

Şu anda bu şiirlerin gerçek sahiplerini bulmak oldukça güçtür. Bu konuda elimizde yazlı bir kaynak da olmayınca işin içinden çıkmak daha da güçleşmektedir. Kimi yazarların, "Bu şiir Musa'nın olmalı, aşık Veli'nin olmalı" biçimindeki açıklamaları bir gerçeği anlatmaktan öte sadece bir yorumdan ibarettir. Biz bu durumda tarihi olayları, o olaylara karışmış kişileri ölçü olarak ele aldık. Bu yolda doğrulara varmaya çalıştık. Avşar Kocalarının ve öteki Türkmen Kocaları'nın bize anlattıklarını da göz önüne aldık. Ancak bu anlatılanların tarihle, gerçekle uyması halinde bir değer taşıyacağını da gözden uzak tutmadık. Çünkü başta Avşarlar olmak üzere, Güney'deki hangi Türkmen oymağına gidilirse gidilsin oralarda Dadaloğlu konusunda mutlaka bir şeyler söyleyecek, bir şeyler bilecek kişiler bulunacaktır. Dadaloğlu öleli 139 yıl kadar bir zaman geçtiği halde onun hayatı da, iskan konusu da öykü olmuş ve efsanelere karışmıştır.

Öyle ki., konuştuğumuz Türkmen Kocaları içinde; «Dadaloğlu, Nadir Şah'ın karşısına geçip şu şiiri söylemiştir.» diyenler bile çıkabiliyor. Gerçekte ise Nadir Şah öldükten yaklaşık 38 yıl sonra Dadaloğlu dünyaya gelmiştir. Osmanlılar döneminde Dadaloğlu'nu Güney'deki Türkmenler'den başka tanıyan olmamıştır. O. ancak kendisini tanıyan, insanlarla aynı topraklarda dolaşmış, aynı duygulan paylaşmış, onların içinde çalıp söylemiştir. Dadaloğlu, Güney'deki Türkmenler içinde öylesine sevilmiştir ki; her oymak, her oba onu kendi oymağından, kendi obasından hatta kendi ailesinden saymış, bundan büyük bir mutluluk duymuştur.

O bakımdan, Faruk Sümer'in; «Dadaloğlu'nun şiirlerinin iyice anlaşılabilmesi için yaşadığı devrin tarihinin esaslı bir şekilde bilinmesi gerekir.» görüşüne katılıyoruz. Bu noktadan hareket edilince her şeyin gün ışığına daha açık ortaya çıkacağı kuşkusuzdur.

Kaynakça
Kitap: AVŞARLAR VE DADALOĞLU
Yazar: Ahmet Z. Özdemir
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Avşar Türkmenleri ve Dadaloğlu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir